REKLAMA

Białołęka

komunikacja

 

Radni Białołęki: studium komunikacyjne wymaga pilnych zmian

  28 września 2012

Radni Białołęki: studium komunikacyjne wymaga pilnych zmian
Takiej przyszłości i to nieodległej oczekują mieszkańcy. Autor mapki Waldemar Roszak.

Inwestycje drogowe, które powinny być realizowane natychmiast - są zaplanowane za 15 lat. Radni Białołęki chcą zmian w studium dotyczącym komunikacji we wschodniej części dzielnicy. Zaplanowano w nim przyszłość na podstawie aktualnych, i to niepełnych, danych. Dlatego na wczorajszej sesji rady dzielnicy podjęto uchwałę o potrzebie korekty dokumentu. Teraz radni Warszawy zdecydują, czy propozycja ta "dostanie kopa", czy zalegnie w szufladze.

REKLAMA

Dwa lata temu na zlecenie miasta zostało wykonane "Studium obsługi komunikacyjnej wschodniej części obszaru dzielnicy Białołęka". W dokumencie miały zostać opisane kierunki rozwoju komunikacji publicznej i prywatnej (czyli drogi, tramwaje, autobusy, metro itd.) w najbliższych 20 latach. Liczący 200 stron dokument jest dla mieszkańców ogromnym rozczarowaniem. Przede wszystkim nie wzięto pod uwagę dynamicznego wzrostu liczby mieszkańców, a rozbudowę sieci dróg oparto tylko o aktualne plany miasta na tym terenie.

- Celem studium miało być zbadanie aktualnej sytuacji i zaplanowanie przyszłych kierunków rozwoju. To na tej podstawie miasto powinno przygotować plany inwestycyjne, a w tym dokumencie jest wręcz odwrotnie. Wszystko kręci się tylko wokół aktualnych planów, które poddawane są niewielkim korektom - uważa radny Waldemar Roszak.

W studium nie wzięto pod uwagę rozpoczętych inwestycji deweloperów, ich planów inwestycyjnych itd. Oparto się jedynie na liczbie zameldowanych mieszkańców. Według dokumentu zabudowa wielorodzinna jest tylko w okolicach osiedli Derby. Nie zauważono na przykład, że powstało osiedle Regaty na Kobiałce i rozpoczęła się budowa Zielonej Doliny przy Zdziarskiej.

Co ciekawe, nie wzięto pod uwagę możliwości wzrostu liczby mieszkańców, jakie dają aktualnie obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego "X-71 cz. 1" oraz "Grodzisk".

- To ok. 1000 ha terenów, które mogą w całości być przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne! - stwierdza radny Waldemar Roszak.

Najważniejsze dla wschodniej Białołęki inwestycje, jak budowa drugiej jezdni Płochocińskiej, budowa Trasy Mostu Północnego od Modlińskiej do planowanej Trasy Olszynki Grochowskiej, czy sama Trasa Olszynki powstaną do roku 2025. Tak więc układ drogowy wschodniej Białołęki ma przez co najmniej kilkanaście lat opierać się na dwóch mostach nad Kanałem Żerańskim.

Mieszkańcy są oburzeni. - Nie wiem o czym myśleli urzędnicy planując powstanie normalnych, porządnych dróg w naszym rejonie dopiero za 15, 20 czy nawet 25 lat. Przecież już teraz są bardzo zniszczone, wąskie i jeździ się nimi fatalnie, a co będzie za kilka lat, jeśli będzie tu przybywać nowych domów i osiedli? - pyta zdenerwowany Czytelnik.

Podobnego zdania są inni mieszkańcy wschodniej Białołęki. - Każdego dnia tracimy mnóstwo czasu, by dojechać rano do pracy, a później wrócić do domu. W komunikacyjnym szczycie ulice są bardzo zakorkowane. Ratujemy się więc jeżdżąc polnymi drogami, które już dawno powinny być utwardzone - mówi pan Kazimierz.

Zastanawia i irytuje też podejście do tematu komunikacji szynowej w dzielnicy. Rozważano wariant z tramwajem i metrem. Napisano, że oczywiście metro jest lepszym rozwiązaniem, ale nie wzięto tego pod uwagę z powodu... niedoszacowania liczby mieszkańców. Nie rozważa się także wariantu z metrem, ponieważ "z uwagi na prace przygotowawcze prowadzone w ramach budowy drugiej linii metra, zmiana przebiegu wydaje się być praktycznie niemożliwa". Jasno więc wynika z dokumentu, że barierą blokującą rzetelne opracowanie w oparciu o faktyczne dane są... możliwości finansowe miasta, nie zaś rzeczywiste potrzeby tego rejonu. W dokumencie postawiono na tramwaj, wygląda więc na to, że poprowadzenie metra z Bródna na wschodnią Białołekę będzie sprawą niezmiernie trudną do wykonania.

- Nie poddajemy się! - zapowiada radny Roszak.

Anna Sadowska

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (6)

# /bia

28.09.2012 20:23

Powinno sie przedłużyć II linie metra w kierunku stacji Warszawa Torunska i na Zeran. Trzeba pamietac ze Modlinska jeździ zdecydowanie wiecej osób z okolic Warszawy, z plochocinskiej, Tarchomina, Plud, Henrykowa, Choszczowki, Chomotmowa, jablonnej... To znacząco odciazylo by ten ciąg komunikacyjny, nie trzeba by odcinać metra i przygotowywac zmian a jedynie wybudowac dwie nowe stacje :) Infrastruktura na wschodniej Białołęce nie jest przystosowana do metra a głębocka porusza sie mniej osób niż pociągami na linii nr.9 i modlinska.

# Tridlle

01.10.2012 07:58

Nie wiem jaki to ma sens, aby zajmować się teraz czymś co i tak nie powstanie wcześniej niż za 10 lat. Radni nie mają ważniejszych problemów? Może radni zaczną od rozwiązywania spraw bieżących. Oj, zapomniałem! Mamy kryzys to nic nie można robić.
Chyba, że problemem radnych jest spadająca sprzedaż nowych mieszkań budowanych w szczerym polu. Jak tak to przepraszam. Trzeba tylko pamiętać, że sama droga to nie wszystko.
Tekst jednak wygląda jakby jego współautorem był deweloper.

 Matka_Sławka_z_Gdańska

01.10.2012 09:01, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 01.10.2012 12:19

Oj, jak to dobrze, żeś się "jornęło" ( w ostatniej chwili? ) #Tridle, że mamy Kryzys! Bez tej refleksji wypowiedź miałaby zupełnie inny... ha, ha, ha... sens.

REKLAMA

# warszawiak

01.10.2012 12:56

Wspaniały pomysł na przedłużenie II nitki linii metra na Białołękę Wschodnią. Dalej trasa powinna być poprowadzona wzdłuż TOG na Olesin.

# Olesin

01.10.2012 13:00

Przydałaby się również nowa linia autobusowa pośpieszna lub nawet expresowa z okolic ul. Zdziarska/Ostródzka poprowadzona przez Most Północny na Bemowo.

# gość

20.10.2015 09:11

Na posiedzeniu komisji z 10.07.2015 obradowano sprawie przystąpienia do sporządzenia mpzp otoczenia węzła komunikacyjnego Trasy Toruńskiej i projektowanej Trasy Olszynki Grochowskiej. Zna ktoś szczegóły?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023