REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Metra na Białołękę nie będzie. Będzie marsz?

  25 września 2015

Metra na Białołękę nie będzie. Będzie marsz?

Władze Warszawy odpowiedziały na petycję ponad 11 tys. mieszkańców Białołęki i okolic. Wieści z pl. Bankowego nie są dobre.

REKLAMA

Największa od lat petycja w Warszawie, dotycząca budowy stacji metra Grodzisk w pobliżu trasy S8 i ul. Głębockiej, została poparta przez ponad 11 tys. osób. Dziś poznaliśmy odpowiedź dyrektora Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysława Reksnisa. Jest ona odmowna. Argumenty są dwa.

Po pierwsze: władze Warszawy ponownie powołują się na studium wykonane dwa lata temu, według którego budowa metra w kierunku wschodniej Białołęki byłaby uzasadniona tylko po przekroczeniu liczby 200 tys. ludności. Zdaniem specjalistów, na których powołuje się Reksnis, w 2050 roku na wschodniej Białołęce będzie mieszkać maksymalnie 57 tys. ludzi, którym wystarczy tramwaj. Nowej linii przez Bródno i Grodzisk nie ma jednak w aktualnej wieloletniej prognozie finansowej Warszawy i nie została ona wciągnięta na listę inwestycji, dla których miasto chce dostać dofinansowanie unijne.

Po drugie: decyzja środowiskowa dla odcinka Dworzec Wileński - Trocka została wydana przy założeniu, że dalej metro pojedzie na Zacisze i Bródno. Reksnis twierdzi także, że zmiana ustalonego przebiegu linii M2 oznaczałaby wstrzymanie przetargu na odcinek do Trockiej, "z uwagi na niezgodność z wnioskami o wydanie odpowiednich decyzji administracyjnych".

- Wciąż jest szansa, by metro do nas dotarło: budowa kolejnej nitki ze stacją dwupoziomową Zacisze - pisze na Facebooku autor petycji Kamil Hajduk. - Trzeba jednak przekonać do tego władze miasta.

Biorąc pod uwagę układ przestrzenny Warszawy i jej możliwości finansowe jest nieprawdopodobne, by trzecia linia metra również biegła przez dzielnicę Targówek i krzyżowała się z drugą pod osiedlem domów jednorodzinnych. Dwupoziomowa stacja Zacisze to fantastyka.

- Jestem zaskoczony powoływaniem się przez Biuro Drogownictwa, w odpowiedzi na petycję podpisaną przez ponad 10 tys. osób, na błędnie przygotowane analizy dla obszaru Zielonej Białołęki - mówi burmistrz Piotr Jaworski. - Wielokrotnie przedstawialiśmy merytoryczne argumenty na rzecz konieczności budowy metra na Zieloną Białołękę, poparte m.in. analizami przygotowanymi przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy. Za skandal należy uznać, że miejska instytucja nadal posługuje się analizami, które powstały w oderwaniu od faktycznej liczby mieszkańców i w oderwaniu od obowiązujących planów miejscowych. W tak istotnej społecznie sprawie, jaką jest komunikacja zbiorowa, uwzględnianie w procesie decyzyjnym przez Biuro Drogownictwa danych, o których wiadomo, że są błędne, jest nieporozumieniem. Oczekuję, że podejmowanie w bliskiej przyszłości decyzji o budowie linii tramwajowej w Trasie Olszynki Grochowskiej, odbędzie się w Biurze Drogownictwa przy większym udziale władz dzielnicy i lokalnej społeczności. Sprawę budowy metra nadal uznaję za otwartą - podsumowuje Jaworski.

- Przygotujcie się na marsz - dodaje Hajduk.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (79)

# gość

25.09.2015 12:31

Odpowiedź ratusza jest skandaliczna!!!

# z Zielonej

25.09.2015 12:35

Maksymalnie 57.000 ludzi? Co ten gość wypisuje? Kto mu płaci pensję za te głupoty?

# gość

25.09.2015 12:45

1. obecnie zamieszkuje ok. 40 tys. - tylko, że nie są zameldowani, więc "nie zostali policzeni". do 2020 r. na pewno będzie nas więcej niż 200 tys. ale nadal będzie nie - nie są zameldowani.
2. i takim to sposobem wszyscy zostaniemy dalej w samochodach, Warszawa nie będzie Zieloną Stolicą.

REKLAMA

# carlos

25.09.2015 12:48

BRAWO JAWORSKI

# ale-luja

25.09.2015 13:16

Panie Hajduk, weź Pan sie do roboty, a skończ ludzi podpuszczać, szczuć na innych. Temat władze zamknęły, a Pan swoje... Wybory następne w 2018 roku:)

# Taltos2

25.09.2015 13:38

Odpowiedź ratusza, zwłaszcza te liczby mieszkańców, są z palca wyssane. Tym bardziej, że w prognozach rozwoju miasta rejon ZB będzie najbardziej rozwijającym się rejonem miasta pod względem budownictwa Warszawa bedzie miec_3 mln mieszkancow Gdzie wyrosna...
Czyli grozi nam Gocław-bis, za kilka lat panika, co robić. Szkoda, że nikt tam na Bankowym nie myśli w perspektywie ponad 1, góra 2 kadencje.
PS. To bierzcie się za tramwaj, chociaż jego koszt - konieczność budowy linii od Budowlanej/Rembielińskiej z mega kosztownym przejściem nad/pod S8 nie będzie wiele niższy niż budowa 1 stacji i 1 odcinka tunelu - bezkosztowa, bo ZAMIAST ostatniego odcinka na Bródno...
PS. Akurat Jaworski to g... w tej sprawie może, metro to szczebel nie na poziomie burmistrza, ale Prezydenta miasta. Naprawdę, nie ma to znaczenia, jak się aktualnie nazywa burmistrz, nie ten poziom decyzyjności. A skoro burmistrz z PO u Prezydenta z PO nic nie pomógł, to burmistrz z innej partii tym bardziej nic by nie wskórał.

REKLAMA

# lewandow

25.09.2015 14:32

Pan Hajduk coś przynajmniej robi a radni i Burmistrz? Nie będzie startował w wyborach podobno. Ja osobiście wolałbym żeby był naszym Burmistrzem ma wizję i jest konkretny i zrobił więcej niż Jaworski dla ZB :)
#ale-luja napisał(a) 25.09.2015 13:16
Panie Hajduk, weź Pan sie do roboty, a skończ ludzi podpuszczać, szczuć na innych. Temat władze zamknęły, a Pan swoje... Wybory następne w 2018 roku:)

# Tarcho

25.09.2015 15:35

Od dawna słychać było, że na Białołęce dzieje się coś niedobrego...polecam zapoznać się z tym tekstem http://www.ngp.pl/str/tekst4599.html

# elektorat

25.09.2015 15:59

PO robi wszystko by przegrać wybory.
Co im skoczy w sondażach to starają się zbić to w dół.

REKLAMA

# mieszkaniec12

25.09.2015 16:45

Tylko że jaworski nic praktycznego w tej sprawie NIE robi, tylko udaje,że coś robi.

# Lewandów

25.09.2015 18:14

przykra wiadomość

# kiler3

25.09.2015 18:19

Słoik niezameldowany, to słoik zakopany ;)

REKLAMA

# Marco

25.09.2015 21:06

Fajna inicjatywa mieszkańców ZB, ale niestety jakieś dwa lata za późno...
Tak w ogóle to powinniście zrobić jakąś kampanie informującą dla mieszkańców, aby zameldowali się w dzielnicy, bo inaczej tramwaju też nigdy nie będziecie mieli. W oficjalnych danych na ZB są same pustostany i pola kapusty... Radni dzielnicy coś mówili, że są obszary, gdzie co drugie dziecko w szkole nie ma zameldowania na Białołęce, więc nic dziwnego, że szkoły i przedszkola są przepełnione, a władze Warszawy pomijają Białołękę we wszelkich inwestycjach.
Przez sąsiadów, którzy się nie zameldowali i nie płacą tu podatków najbardziej cierpicie na tym Wy, mieszkańcy Białołęki, tak więc pogońcie swoich znajomych i sąsiadów, aby jak najprędzej to zrobili.
Żeby nie było, to podpisałem się pod wnioskiem o metro na ZB, mimo iż mieszkam we Włochach.

# luk.

25.09.2015 21:19

Władza w tej dzielnicy to wielka kompromitacja.Obecnie przez dzielnicę kursują pociągi SKM tylko brak parkingów żeby się przesiąść , a oni mażą o skoku cywilizacyjnym jakim jest metro.

# Z Ochoty

26.09.2015 09:12

kupili mieszkania za frico a im już s Metro się marzy - Warszawa nie jest az tak bogatym miastem żeby metro ciagnac na co dopiero rozwijajaca się wies w miasto.Panie Hajduk weź się Pan za faktyczne problemy ZB - tj ulice chodniki . usprawnienie dojazdu, zlobki przedszkola. Ochota nie ma Metra , jest stara dzielnica Warszawy a ludzie tam mieszkający nie zadaja gruszek na wierzbie- sa realistami a nie populistami jak Hajduk

# Ber

26.09.2015 09:28

Z Ochoty, co byś zrobił gdyby metro kończyło się jedną stacje przed Ochotą?

# jklq

26.09.2015 09:40

Ludzie co wy z tym meldunkiem - obowiązek meldunkowy obowiązuje do końca 2015r. I co wtedy? Na czym będą opierane te marne analizy? Metro na Białołękę - stacja przy trasie to nie fanaberia tylko myślenie o przyszłości. Końcówka metra na Bródnie była aktualna 15 lat temu, kiedy Zielona Białołęka to były rzeczywiście pola kapusty, ale nie teraz. Zresztą koniec metra powinien być zlokalizowany przy trasie - przykładem niech będzie czeska Praga, do której dojeżdża się autostradą do rogatek miasta, tam zostawia się samochód, przesiadka do metra i 20 minut i jest się w centrum. A u nas kończy się metro na Bródnie, w środku osiedla, gdzie nie ma miejsca na parkingi P&R

# Miki

26.09.2015 10:05

Szydlo i jej podobni wybuduje nam nawet 3 poziomowe metro tak rozbudowane , ze z każdej klatki będzie wejście do metra - pamietajcie

# Zenon123

26.09.2015 12:33

Paranoja! Jedyne metro na Białołęce to tylko na Tarchomin jak już.

# Taltos2

26.09.2015 13:27

Do Zenon
Spojrz na mape i policz sobie, ile by koszyowalo metro na Tarchomin.Ile stacji i ile km tunelu treba by dobudowac? Pomysl na metro na ZB polegal na zamianie 1 stacji i 1 odcinka z Brodna na Lewandow. Czyli BEZ dodatkowych kosztow.
PS zreszta aktualny przebieg koncowki II lini jest absurdalny juz wczesniej. Po co stacja Zacisze, faktycznie wsrod domkow i z waziutkimi uliczkami? Nie lepiej przyblizyc ja do cmentarza, przeciez na polach po PGR Brodno zaraz wybuduja kilkupietrowe osiedla BLOKOW, dwie dzialki juz poszly.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe