REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Radni Białołęki: Studium metra nie powinno zostać przyjęte

  3 marca 2014

alt='Radni Białołęki: Studium metra nie powinno zostać przyjęte'

Właśnie skończyła się nadzwyczajna sesja rady dzielnicy, zwołana na wniosek klubu radnych Platformy Obywatelskiej. Rada przyjęła dwa stanowiska dotyczące końcowego odcinka II linii metra i skierowania trasy na wschodnią Białołękę. Negatywnie zaopiniowaliśmy studium metra, które w zeszłym roku zostało wykonane przez Transprojekt Gdański na zlecenie miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji. Radni Białołęki uważają, że opracowanie przedstawione w obecnym brzmieniu, nie powinno zostać przyjęte przez zleceniodawcę.

REKLAMA

O sprawie metra na tzw. Zieloną Białołękę pisałem już kilka razy: w marcu ubiegłego roku, a także w lipcu czy wrześniu (nawet dwukrotnie).

Wszystko zaczęło się dwa lata temu od uchwały rady dzielnicy, w której wnioskowaliśmy zmianę trasy II linii metra i utworzenie stacji Grodzisk. Jak można zauważyć na mapce, stacja ma się znajdować w rejonie powstającego wielkiego węzła komunikacyjnego, na skrzyżowaniu ul. Głębockiej, przyszłej Trasy Olszynki Grochowskiej oraz ekspresowej Trasy Toruńskiej (S8), która staje się główną bramą wjazdową z północno-wschodnich okolic Warszawy. Powstanie tu ważny węzeł przesiadkowy, wraz z parkingami "parkuj i jedź".

Coraz więcej nas

Zgodnie z analizą demograficzną opracowaną w 2013 r., na terenie wschodniej Białołęki było 22 tys. zameldowanych mieszkańców oraz ok. 40 tys. faktycznie zamieszkałych. W ostatnich pięciu latach, średni przyrost liczby oddawanych lokali mieszkalnych, to 12,6% rocznie. W ostatniej dekadzie, średni przyrost liczby zameldowanych osób wyniósł 17,9% rocznie, zaś uczniów w szkołach podstawowych aż 18,5% rocznie! Przyjmując bardzo ostrożny współczynnik rocznego przyrostu liczby mieszkańców na poziomie 11 % obliczono, że w 2025 roku powinno tu być ponad 83 tys. zameldowanych osób (plus mieszkujący bez meldunku).

W dalszej przyszłości może nas być jeszcze więcej. Analiza tzw. chłonności wschodniej Białołęki, opracowana w 2013 r. przez Biuro Planowania Rozwoju Warszawy na podstawie planów miejscowych oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, określiła realną chłonność tego obszaru na poziomie 180 tys. mieszkańców.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na Białołęce przybywa znacznie więcej mieszkańców niż w całej Warszawie. Na Targówku jest odwrotnie - liczba mieszkańców spada.

Liczba mieszkańców 2002-12-31 2013-06-30 Zmiana
Warszawa 1 688 194 1 718 219 wzrost o 32 025 
Białołęka 59 892 102 191 wzrost o 42 299
Targówek 123 662 123 395 spadek o 267

Patrząc na powyższe liczby, wydaje się oczywiste, że dla mieszkańców wschodniej Białołęki, metro to być może jedyna szansa na sprawne wydostanie się w stronę centrum. Budowa stacji Grodzisk to w dalszej przyszłości także możliwość przedłużenia II linii w okolice, gdzie już dziś rozbudowują się wielkie osiedla Derby, Zielona Dolina i Regaty.

Zapraszamy na zakupy

Studium metra nie powinno zostać przyjęte

W 2012 r. rada dzielnicy wystąpiła z dodatkowym wnioskiem o wykonanie szczegółowego opracowania, które miało porównać dwa warianty zakończenia trasy II linii metra. Dotychczasowy, ze stacją końcową na Rembielińskiej oraz proponowany przez nas nowy, ze stacją Grodzisk. W 2013 roku, miejskie Biuro Drogownictwa i Komunikacji zamówiło takie studium w firmie Transprojekt Gdański.

Na dzisiejszej sesji radni Białołęki jednoznacznie negatywnie zaopiniowali gotowy już dokument. Uważamy, że Studium przedstawione w obecnym brzmieniu, nie powinno zostać przyjęte przez zleceniodawcę. Dlaczego?

Transprojekt oparł swoje wyliczenia dotyczące liczby mieszkańców w przyszłości o informacje zawarte w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Warszawy, czyli ogólny dokument, według którego na tym obszarze ma dominować zabudowa jednorodzinna. Jednak zgodnie z planami miejscowymi, na większości terenów bez żadnych ograniczeń można lokalizować wielkie osiedla mieszkaniowe z budynkami wielorodzinnymi. Taki właśnie rodzaj zabudowy w szybkim tempie jest już realizowany. Efektem tego bardzo poważnego błędu, jest znaczące niedoszacowanie przez Transprojekt liczby przyszłych mieszkańców, co całkowicie podważa lub nawet przekreśla sens wszelkich analiz, wyliczeń i wniosków.

W Studium nie przeprowadzono dokładnego porównania dwóch wariantów zakończenia II linii, o co wnioskowaliśmy. Zamiast tego analizowano głównie propozycje docelowego przebiegu trasy metra na Białołęce, na odcinkach na północ od proponowanej stacji Grodzisk aż do granic miasta, których budowa mogłaby się odbyć w bardzo dalekiej przyszłości.

W swoim stanowisku rada dzielnicy wymienia też wiele innych błędów. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z tym dokumentem.

"Bródno" czy "Grodzisk"? W najbliższym czasie władze miasta mają zdecydować, gdzie ma być zlokalizowana stacja końcowa II linii metra. Czy wielomiesięczne prace nad Studium przyniosły w efekcie jednoznaczną odpowiedź, który z proponowanych wariantów jest efektywniejszy? Niestety nie.

Waldemar Roszak
radny dzielnicy Białołęka

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (91)

# z Dąbrówki

03.03.2014 12:32

Lata gadania o metrze nie przynoszą pożytku dla mieszkańców, którzy muszą mieszkać przy ulicach bez chodników, słabo oświetlonych. Część moich znajomych wyprowadziła się z Tarchomina na wschodnią Białołękę i obecnie żałują tego kroku.

# kobieta

03.03.2014 13:17

A dlaczego się wyprowadzają? Bo tam są duzo tańsze mieszkania, a dlaczego tak jest? Bo tam nie ma takiej infrastruktury jak chociazby na Tarchominie. Coś za coś. Wybór należy do mieszkańca !
Pozdrowienia

# Luthien

03.03.2014 13:28

Też tak myślę, powinno się w pierwszej kolejności inwestować w Tarchomin, dzielnicę rozwijającą się dużo dłużej niż osiedla na tzw. Zielonej Białołęce. Z drugiej strony winne jest miasto, które pozwala na samowolkę deweloperów. My też rozglądaliśmy się na mieszkaniem na Zielonej i deweloperzy wciskali nam głodne kawałki, że rozwój infrastruktury to tylko kwestia czasu i "im będzie nas więcej tym szybciej ta część dzielnicy się rozwinie". Od tego czasu przybyło inwestycji i mieszkańców, a sytuacja niewiele się zmieniła. Trzeba słuchać zdrowego rozsądku a nie deweloperów, którzy chcą tylko opchnąć towar. Jak nie zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania w jednym z osiedli JW Destruction w tamtej okolicy, pan z biura sprzedaży nękał mnie jeszcze przez jakiś cza smsami dając do zrozumienia, ze jesteśmy głupi, bo taniej mieszkania nie znajdziemy. Kupiliśmy TANIEJ mieszkanie na Tarchominie. Mamy zieleń za oknem (a tamto osiedle było na pustyni), świetny dojazd do Centrum i mamy dostęp do przychodni, sklepów, szkół, bazarków, kościoła i parków. Radzę dwa razy się zastanowić przed kupnem mieszkania, w którymś osiedli "za Głębocka"...

REKLAMA

# kobieta

03.03.2014 13:32

Zgadzam się w całej rozciągłości z komentarzem Luthien

# Tatar

03.03.2014 14:12

Nawet mnie to nie cieszy. A szkoda bo powinno. Jedyne co mogę napisać to że żałuję że tu wybudowałem dom i zgadzam się w 100% z przedmówcą.

# maghda

03.03.2014 16:31

Rozumiem, że są inne części dzielnicy, które rozwijają się już od lat ale nie zmienia to faktu, że kończenie linii metra na Rembielińskiej jest bez sensu. Poza tym na Tarchomin prowadzi nowy most, na którym w zasadzie nie ma korków, niebawem przedłużą linię tramwajową, więc nie powinniście chyba narzekać ;)
Ja mieszkam na Zielonej Białołęce i szczerze mówiąc nie narzekam na komunikację. Jasne, że z metrem byłoby milej, zwłaszcza że taka inwestycja mogłaby zostać zakończona po 2020, a osiedli do tego czasu na pewno przybędzie. Nie widzę problemu Tarchomina wobec doprowadzenia linii metra na Derby.

REKLAMA

# Luthien

03.03.2014 16:34

Maghda trudno mi się z Tobą nie zgodzić :)

# bialoleczanka

03.03.2014 18:40

Pewnie ze kazdy bedzie swoj chwalil. A ja sie nie zgadzam z Luthien, mieszkam tutaj juz 4 lata i jestem zadowolona. Aby kupic mieszkanie na Tarchominie i to w ciemnej dziurze -pewnie tam mieszka kolo lasu HAHAHAHA to tam strach dochodzic ciemnosc, i ciemnosc i drozka lesna. Wiem bo tez tam szukalismy mieszkania. Ja mam tutaj 50 m2 za 210 tys bo kupilam jak byla dziura :) i jestem mega zadowolona. Nie musze oszczedzac na wszystkim zeby placic za m2, sa szkoly NOWE, beda przedszkola (juz jedno duze jest) i zlobki. Jest kilkanascie przychodni a doslownie 10 minut mam do szpitala. Jak bedzie metro to mieszkania tu skocza wartosciowo ok 50 tys co najmniej do gory. A infrastruktura to akurat mnie najmniej interesuje pod wgledem drogi, jezdze samochodem i nie narzekam. To Warszawa a nie jakas pipidowka, ze wyjdziesz i za rogiem masz jeden sklep itd. Na Tarchominie za miezkanie 50 m2 okolo 300 tys beznadzieja....nie zamierzam byc niewolnikiem kredytu 30 letniego.

# Luthien

03.03.2014 18:57

Nie żartuj. Też mamy NOWE szkoły. Ceramiczna i Hanki Ordonówny. Nie wiem na jakim osiedlu mieszkasz, ale z Lewandowa nie ma nawet porzadnego wyjazdu. Na gigantycznym terenie żadnych drzew, nie mówiąc o braku sklepów czy przychodni. Bez samochodu trudno sie tam żyje. Znam mieszkańców, co żałują zakupu tam mieszkania. Nie wiem, czemu tak szydzisz z tych, co mieszkają pod lasem. Mam za oknem las, a. do metra 11min. E-8. Jak przjeżdżają do mnie rodzice z Centrum to zazdroszczą tej ciszy i zieleni. Ja wybrałam swoje miejsce tutaj świadomie i nie rozumiem tego twojego cynizmu.

# Luthien

03.03.2014 19:02

Jeszcze jedno białołęczanko, nie wiem jakim cudem kupiłaś u siebie mieszkanie za 4200zł/m2. Wiem ile kosztują mieszkania w Warszawie, bo przed kupnem przez kilka miesięcy robiliśmy rozeznanie. Jeśli mówisz prawde, to ta niska cena, na dodatek w Warszawie daje do myślenia...

# Mati

03.03.2014 20:10

Bardzo dobra, sprawiedliwa i rozwojowa decyzja i dla Bródna i dla Białołęki. Na Bródno metro trzeba pociągnąć, ponieważ ludzie z tej dzielnicy czekają na to już wiele wiele lat, natomiast na Białołęce można spokojnie zbudować parking "parkuj i jedź" oraz rozładowania powiększającego się i panującego tłoku na Zielonej Białołęce, natomiast w przyszłości jest perspektywa rozbudowania metra dalej w kierunku Tarchomina.

# bialoleczanka

03.03.2014 20:16

Luthien no widzisz bo wiem gdzie wszytkim naiwnym wciskali, powiem Ci ze przy lesie na Tarcho tez jest JW Destruction jak napisalas. Najpierw zeby pisac trzeba sie orientowac. Ja mieszkam na blisko Lidla i nie zaluje, do szkoły moje dzieci beda miały kroczek, dalej jest 5 minut na piechote przychodnia, dalej bedzie wielki park, itd itd. Takze w sumie na piechote mamy w granicy 20 minut :) Natomiast calkiem sie myslisz poniewaz dalej sa tez dobrze zorganizowane osiedla z wyjazdem na Torunska, jednym minusem jest to jezeli ktos kupuje mieszkanie na Kobialce, tam faktycznie jest trudno bez samochodu. Ja rozumiem Twoja zawisc ale zamiast sie tak ciskac i chyba zalowac ze tutaj nie mieszkasz??? to powinnas piac na forum o Tarchominie jak Ci sie dobrze mieszka :D Widac zal sciska...

# kow

03.03.2014 20:24

Metro będzie o rany.

# grzesiek

03.03.2014 20:24

Z Tarchomina się tu plują bo nam zazdroszczą.

# krzyp

03.03.2014 20:54

można było kupić mieszkania za 4200, bo tyle kosztowało w 2005 roku. 3 lata minęły zanim zaczęli budowę (wtedy były już po 5-6 tys), ale ludzie mieli umowy podpisane na starych warunkach i o ile wytrzymali psychicznie grę dewelopera, to w sumie wygrali :) Wiem, bo mam sąsiadów na Lewandowie.
W odległości spaceru 10-15 min (albo 2 krótkich przystanków) są podstawowe sklepy, przedszkola, szkoła. Komunikacja zbiorowa też nienajgorsza. Rosmany, poczty, Lidle, Kerfury, przychodnie i tysiąc innych sklepów 5 min samochodem, 10 min autobusem.
Jeszcze rok, dwa, skończą z tymi remontami i będzie w końcu normalnie. Bo do tej pory ciągle coś robili. Stąd te utrudnienia i bóle :)
Osobiście najchętniej bym się przeprowadził na Brzeziny, osiedle koło Derbów. Tam to już w ogóle wszystko pod nosem i dojazd co centrum będzie niedługo 20 min. Super miejsce, lokalizacja, ale niestety, wszystko dawno zamieszkane...
Na tym dalekim Tarchominie, gdzie stawia JW byłem, widziałem, mam koleżankę. Do pracy do centrum jedzie półtorej godziny, ale rozbija sobie na krótkie odcinki i mówi, że tu tylko 15 min, tam do metra tylko 15 min, metrem tylko 15 min... ale wychodzi z domu 7:30 :)
Jeden wielki wygwizdów zabudowany blokami, do których jest dojazd po płytach betonowych... Może i tam są jakieś ciekawsze okolice, ale raczej nie widziałem. Może za słabo szukałem.
Jak ktoś chce, to na wschodniej Białołęce też znajdzie podłe okolice. Po prostu trzeba wiedzieć, gdzie mieszkać :)
Pozdrowienia dla frustratów

# Luthien

03.03.2014 21:10

Daleko mi do frustracji. Jak już pisałam świadomie wybrałam Tarchomin. Oskarżanie mie o zazdrość i zawiśjeć jest lekką przesadą. Nieprawdą jest, że podróż z Tarchomina do Centrum zabiera półtorej godziny. Nawet w godzinach szczytu komunikacją miejską podróż w okolice Starego Miasta zabiera od 30 do 40 min. Fajnie, że jesteście szczęśliwi na Zielonej, ja jestem szczęśliwa na Tarchominie.

# Luthien

03.03.2014 21:11

Przepraszam za literówki, piszę z telefonu.

# Mati

03.03.2014 21:15

#Luthien napisał(a) 03.03.2014 13:28
Też tak myślę, powinno się w pierwszej kolejności inwestować w Tarchomin, dzielnicę rozwijającą się dużo dłużej niż osiedla na tzw. Zielonej Białołęce. Z drugiej strony winne jest miasto, które pozwala na samowolkę deweloperów. My też rozglądaliśmy się na mieszkaniem na Zielonej i deweloperzy wciskali nam głodne kawałki, że rozwój infrastruktury to tylko kwestia czasu i "im będzie nas więcej tym szybciej ta część dzielnicy się rozwinie". Od tego czasu przybyło inwestycji i mieszkańców, a sytuacja niewiele się zmieniła. Trzeba słuchać zdrowego rozsądku a nie deweloperów, którzy chcą tylko opchnąć towar. Jak nie zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania w jednym z osiedli JW Destruction w tamtej okolicy, pan z biura sprzedaży nękał mnie jeszcze przez jakiś cza smsami dając do zrozumienia, ze jesteśmy głupi, bo taniej mieszkania nie znajdziemy. Kupiliśmy TANIEJ mieszkanie na Tarchominie. Mamy zieleń za oknem (a tamto osiedle było na pustyni), świetny dojazd do Centrum i mamy dostęp do przychodni, sklepów, szkół, bazarków, kościoła i parków. Radzę dwa razy się zastanowić przed kupnem mieszkania, w którymś osiedli "za Głębocka"...
Zanim coś napiszesz, to proponuje wybrać się na Zieloną Białołękę, aby zobaczyć co tam teraz się dzieje a dzieje się coraz więcej.

# Mati

03.03.2014 21:22

#bialoleczanka napisał(a) 03.03.2014 18:40
Pewnie ze kazdy bedzie swoj chwalil. A ja sie nie zgadzam z Luthien, mieszkam tutaj juz 4 lata i jestem zadowolona. Aby kupic mieszkanie na Tarchominie i to w ciemnej dziurze -pewnie tam mieszka kolo lasu HAHAHAHA to tam strach dochodzic ciemnosc, i ciemnosc i drozka lesna. Wiem bo tez tam szukalismy mieszkania. Ja mam tutaj 50 m2 za 210 tys bo kupilam jak byla dziura :) i jestem mega zadowolona. Nie musze oszczedzac na wszystkim zeby placic za m2, sa szkoly NOWE, beda przedszkola (juz jedno duze jest) i zlobki. Jest kilkanascie przychodni a doslownie 10 minut mam do szpitala. Jak bedzie metro to mieszkania tu skocza wartosciowo ok 50 tys co najmniej do gory. A infrastruktura to akurat mnie najmniej interesuje pod wgledem drogi, jezdze samochodem i nie narzekam. To Warszawa a nie jakas pipidowka, ze wyjdziesz i za rogiem masz jeden sklep itd. Na Tarchominie za miezkanie 50 m2 okolo 300 tys beznadzieja....nie zamierzam byc niewolnikiem kredytu 30 letniego.
To cena niebywale niska, bo ja też kupiłem rok temu mieszkanie na Zielonej Białołęce i naprawdę nigdy nie spotkałem tu mieszkania w cenie 4200zl/mkw. Obecnie ceny tu zaczynają się od grubo ponad 5.000zł/mkw.

# Pompon

03.03.2014 21:27

#Luthien napisał(a) 03.03.2014 18:57
Nie żartuj. Też mamy NOWE szkoły. Ceramiczna i Hanki Ordonówny. Nie wiem na jakim osiedlu mieszkasz, ale z Lewandowa nie ma nawet porzadnego wyjazdu. Na gigantycznym terenie żadnych drzew, nie mówiąc o braku sklepów czy przychodni. Bez samochodu trudno sie tam żyje. Znam mieszkańców, co żałują zakupu tam mieszkania. Nie wiem, czemu tak szydzisz z tych, co mieszkają pod lasem. Mam za oknem las, a. do metra 11min. E-8. Jak przjeżdżają do mnie rodzice z Centrum to zazdroszczą tej ciszy i zieleni. Ja wybrałam swoje miejsce tutaj świadomie i nie rozumiem tego twojego cynizmu.
A to dobre brak sklepów :) Lidl, Polo market, Dopiero co wybudowany Netto, a do tego liczne małe sklepiki :) pomijając już C.H. Atrium Targówek oraz całe C.H. M1. Jeżeli chodzi o sklepy to ta część Warszawy jest chyba najlepiej w nie zaopatrzona bo jest praktycznie każdy sklep od licznych hipermarketów po sklepy budowlane i z elektroniką :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023