REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Kobieca płodność pod lupą - co oznacza rezerwa jajnikowa i jak ją sprawdzić?

Kobieca płodność pod lupą - co oznacza rezerwa jajnikowa i jak ją sprawdzić?

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, których z wiekiem ubywa. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy produkują plemniki przez całe życie, kobieca płodność ma określone ramy czasowe. O potencjale rozrodczym kobiety wiele mówi rezerwa jajnikowa. W tym celu warto wykonać odpowiednie badania, aby sprawdzić jej stan. Tego rodzaju diagnostykę można przeprowadzić chociażby w Klinice Bocian w Warszawie.

Co dokładnie oznacza rezerwa jajnikowa?

Mówiąc najprościej, rezerwa jajnikowa to zdolność jajników do produkcji komórek jajowych, które mogą zostać zapłodnione. Z wiekiem liczba i jakość tych komórek stopniowo maleje, co wpływa na szanse zajścia w ciążę. Warto dodać, że oprócz liczby komórek jajowych istotna jest także ich jakość - wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaburzeń genetycznych, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub zwiększać ryzyko poronienia. Na płodność kobiety wpływają także różne schorzenia, takie jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników (PCOS), które mogą dodatkowo obniżać szanse na zajście w ciążę. Badanie poziomu rezerwy jajnikowej pozwala lepiej ocenić potencjał rozrodczy kobiety, co jest szczególnie istotne zarówno dla osób planujących ciążę w najbliższym czasie, jak i dla tych, które chcą odłożyć macierzyństwo na później.

Badanie sprawdzające poziom rezerwy jajnikowej

Aby określić stan rezerwy jajnikowej, wykonuje się m.in. badanie AMH (hormonu antymüllerowskiego). Jest to proste badanie krwi, które można wykonać w dowolnym dniu cyklu, ponieważ poziom AMH jest stały, niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Na badanie można się umówić min. w Klinikach Bocian i można je wykonać o dowolnej porze dnia, nie trzeba być na czczo. Sam wynik badania dostarcza informacji na temat potencjalnej możliwości jajników do zapewnienia komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. W pewien sposób określa szanse na uzyskanie ciąży.

Normy AMH są zależne od wieku. Interpretując wynik badania AMH, należy również uwzględnić jednostki, w jakich przeprowadzono pomiar, gdyż każde laboratorium może stosować nieco inne zakresy wartości referencyjnych. Warto również pamiętać o tym, że na wynik mogą wpływać także schorzenia, jak np. PCOS, dlatego wynik najlepiej skonsultować z lekarzem.

Czy niska rezerwa jajnikowa przekreśla szanse na ciążę?

Choć niska rezerwa jajnikowa może utrudniać naturalne zajście w ciążę, nie oznacza to, że macierzyństwo jest niemożliwe. W przypadku niepokojących wyników warto udać się do ośrodka specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu niepłodności, takiego jak Klinika Bocian w Warszawie. Wówczas, lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednie metody leczenia, dostosowane do sytuacji życiowej i potrzeb pacjentki. Czasami wystarczająca okazuje się stymulacja hormonalna, a w niektórych przypadkach konieczne mogą być procedury wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja czy in vitro. Warto zaznaczyć, że od czerwca 2024 r. w Polsce procedura in vitro może być przeprowadzana bezpłatnie w ramach programu refundacji, dostępnego dla par spełniających określone kryteria. Refundacja in vitro jest realizowana w wybranych ośrodkach, w tym w Klinice Bocian.

Kliniki Bocian w Warszawie, zajmujące się diagnostyką i leczeniem niepłodności, znajdują się w dwóch miejscach: przy ul. Stawki 2a (gdzie realizowany jest rządowy program refundacji in vitro) oraz przy Alei Niepodległości 18. Wizytę można umówić bezpośrednio w rejestracji placówki lub dzwoniąc pod nr tel. +48 690 000 955.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA