REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

 

Jakie powinny być "skwery leśne"?

  5 stycznia 2024

alt='Jakie powinny być "skwery leśne"?'
źródło: Facebook/Budżet obywatelski w Warszawie, Fot. B. Różalska

Czy na Białołęce powstaną trzy nowe skwery leśne? To jeden z pierwszych projektów, który pojawił w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Na czym dokładnie polega?

REKLAMA

Zanim trafi pod czerwcowe głosowanie mieszkańców w 2024 roku, najpierw będzie musiał przejść weryfikację urzędniczą pod względem formalno-prawnym. Mowa o jednym z pierwszych projektów kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Trzy lokalizacje

Projekt za 600 tys. Warszawa lubi przepłacać? Nie uwierzycie, ile Nadarzyn zapłacił za kompleks basenów Warszawa lubi przepłacać? Nie uwierzycie, ile Nadarzyn zapłacił za kompleks basenów
Podczas gdy na Białołęce otwierano brodzik ze zraszaczami za 1,4 mln zł, 31 kilometrów na południe trwały przygotowania do otwarcia kompleksu basenów za 5 mln zł.
złotych zakłada realizację trzech skwerów leśnych i naturalnych placów zabaw na terenach przy ul. 15 Sierpnia (w okolicy Pułaskiego), ul. Ambaras (w pobliżu Żyrardowskiej) i Dzierzgońskiej (w pobliżu ul. Odkrytej).

- Obecnie we wskazanych rejonach można spotkać wiele osób na spacerach z dziećmi. Obszary te są miejscem oddechu od zgiełku miasta. W przypadku ul. 15 Sierpnia mamy do czynienia z dość dużym terenem leśnym o potencjale turystycznym. Warto ten potencjał wykorzystać i skumulować ten ruch w jednym ciekawym miejscu, tak aby pozostała część kompleksu leśnego mogła być pozostawiona dzikiej przyrodzie.

- Z kolei ul. Dzierzgońska jest ważnym łącznikiem prowadzącym w kierunku wału wiślanego. Niestety, na tej drodze jest jedynie wąski chodnik. Dodatkowe urządzenia poprawią estetykę okolicy, a także wprowadzą ofertę dla mieszkańców tej rozwijającej się okolicy. Natomiast ul. Ambaras to okolice Białołęki Dworskiej. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna. Pomimo dużej ilości lasów, a także przydomowych ogrodów, brakuje przestrzeni publicznej, w której mieszkańcy mogliby się spotykać i nawiązywać więzi - wyjaśnia autor projektu.

Zapraszamy na zakupy

Jak będą wyglądały leśne skwery na Białołęce?

Projekt zakłada realizację kilku urządzeń zabawowych i tablic edukacyjnych dla mieszkańców wraz z kilkoma ławkami i koszami na śmieci. Urządzenia mają być zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ulicy z wykorzystaniem naturalnych luk i przerzedzeń lasu. Sposób ich rozmieszczenia nie powinien powodować szkód w istniejącym drzewostanie. Jak podkreśla pomysłodawca, urządzenia muszą zostać wykonane z drewna dębów rodzimych lub robinii akacjowej. Samo wyposażenie placu zabaw powinno zostać ułożone liniowo, w labirynty, elementy drewniane o różnej wysokości (kłody, pniaki oraz kamienie), a dodatkowo pojawią się na nich - naturalnej wielkości rzeźby lub profile zwierząt gatunków występujących w warszawskich lasach (np. lis, zając, sarna dzik, łoś) lub modele liści drzew.

REKLAMA

Czy o takie skwerki chodzi mieszkańcom?

Białołęka ma mnóstwo dzikich terenów zielonych, w tym mnóstwo lasów. Czy trzeba je na siłę "cywilizować"? - pyta wielu mieszkańców. Niedawno zrealizowano podobny projekt: minipark leśny u zbiegu ulic Wałuszewskiej, Ołówkowej i Insurekcji. Powstały alejki spacerowe pośród gęsto rosnących drzew, ławki, rzeźby i tablice informacyjne. Czy to miejsce jest teraz lepsze? Zdania są podzielone, jednak warto - pod rozwagę - przytoczyć jeden z krótkich komentarzy: - W lesie park leśny? Nie do końca rozumiem.

Być może nie byłoby dyskusji, gdyby projekty tego typu ograniczały się do placów zabaw. Tymczasem w lasach powstają tablice informacyjne, rzeźby, drewniane atrapy zwierząt, niezbyt ciekawe drewniane zabawki. Pomysłowych urządzeń, z których chętnie skorzystałyby dzieci - jest za mało.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# safadfad

05.01.2024 11:20

Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu zwaną dla niepoznaki budżetem obywatelskim, bo różne patryki bernardelli i inni zasr4ją nam miasto totalnie

# Magda Białołęka Dworska

05.01.2024 11:35

Na Ołówkowej to jakaś pomylka. Ktoś mi może wyjaśnić, dla kogo i w jakim celu to zrobiono?

# Magda Białołęka Dworska

05.01.2024 11:47

Pomysły mieszkańców w Budżecie Obywatelskiem to jedno, ale dlaczego urząd takie projekty dopuszcza do głosowania?Szkoda pieniędzy na coś, co po pierwsze jest zbędne, będzie niszczone przez wandali i będziemy wydawać kolejne pieniądze na naprawy i konserwację. Tu niestety urzędnicy burmistrza i sam burmistrz sie nie popisują.

REKLAMA

# Maxxx

07.01.2024 23:32

Skwery leśne to najlepszy kompromis między ochrona przyrody i powstawaniem nowych terenów rekreacyjnych. To tereny rekreacyjne dla mieszkanców które nie ingerują w przyrodę. Popieram. Świetny pomysł. Drewniane place zabaw, ławki, stoły biwakowe itp wsród przyrody pozostawionej w naturalnej formie to miejsca z których korzysta najwięcej osób bo mają najlepszy klimat.

# lutek

19.01.2024 16:57

najpierw niech obsadza brakujace miejca na radnych to beda wiedzieli wiecej,i zajma sie drogami np kołacinska własnie dochodzaca do lasu czy szynowa w lesie

# Krys

24.01.2024 12:25

Jestem mieszkanką od 10 lat ul.Sprawnej przy Dzierzgońskiej,gdzie, ów skwer powstaje.Uważam to za ogromną pomylkę....Najpierw trzeba bylo okazale drzewa ,dęby, pachnące czeremchy,akacje,glogi powycinac,część drzew poprzycinac na polowie wysokosci ,żeby uschly ,resztę okaleczyc,uschną w przyszlym roku,aby w drewnianej gablocie umieścić napis,że martwy las jest pozyteczny dla owadow.../ sic!/
Jakis paradoks,umartwic drzewa aby zabrać szybko co lepsze drewno na opał .....a ochlapy zostawic.Ktos,kto to wymyslil ,wyjątkowo nie lubi żywej przyrody, dostarczającej tlen tylko sztuczność i martwotę...a przeciez to teren ,podobno,zalewowy...i jeszcze jak to sie ma do zapisu,że nie powinno powodowac szkód w istniejącym drzewostanie../?/..Zabrako myślenia....

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy