REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Przepełniona 509-tka zmieni trasę, zmniejszy liczbę przystanków i zwiększy częstotliwość?

  27 czerwca 2024

alt='Przepełniona 509-tka zmieni trasę, zmniejszy liczbę przystanków i zwiększy częstotliwość?'
źródło: Warszawski Transport Publiczny

Wielu mieszkańców Winnicy, Nowodworów i Tarchomina narzeka na przepełnione autobusy linii 509, jadące w godzinach porannego szczytu na Gocław. Pojawiają się postulaty, żeby przyspieszone autobusy kursowały częściej, nieco skorygowały trasę i rzadziej zatrzymywały się na Jagiellońskiej. Co na to ZTM?

REKLAMA

Czy linia 509 wjedzie na nową trasę?

Obecny wiceburmistrz, jeszcze jako radny Białołęki, na prośbę mieszkańców poprosił Zarząd Transportu Miejskiego o zwiększenie częstotliwości kursowania linii 509, szczególnie w szczycie porannym (obecnie co 5-6 minut, wcześniej co 4) w związku z regularnie sygnalizowanym przez podróżujących przepełnieniem tej linii. Poprosił też o przedstawienie aktualnych pomiarów zatłoczenia autobusów w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

509-tki mocno przepełnione

Do swoich postulatów Piotr Cieszkowski dołożył jeszcze prośbę o poprawę połączenia linii 509 z Dworcem Wschodnim. - Mieszkańcy wskazują, iż obecnie bezpośredni dojazd do każdego z dworców jest utrudniony, a w przypadku linii 509 najłatwiej byłoby poprawić ten dojazd na stałe - wyjaśnił. Samorządowiec domaga się też zredukowania liczby przystanków na ul. Jagiellońskiej. - Na tym odcinku 509 utraciła charakter linii przyspieszonej ze względu na kolejne przystanki na żądanie. Proszę o przedstawienie aktualnych danych dotyczących wykorzystania przystanków na tym odcinku, potoków pasażerskich etc.

REKLAMA

Zmiany częstotliwości kursów 509 nie przewidują

- Posiadane przez nas dane potwierdzają bardzo wysokie napełnienia autobusów linii 509 w szczycie porannym na ulicy Modlińskiej w kierunku Gocławia. Niestety, mimo że linia ta kursuje w tym czasie z bardzo wysoką 4-minutową częstotliwością, przy tak dużej liczbie pasażerów, nawet niewielkie opóźnienia wynikające z warunków drogowych, powodują przepełnienie. Jednak dzięki temu, że autobusy tej linii kursują bardzo często, po przepełnionym kursie niemal natychmiast podjeżdża kolejny autobus, w którym jest mniej pasażerów. W związku z tym, w naszej ocenie dalsze zwiększanie częstotliwości kursowania linii 509 nie jest uzasadnione, ponieważ spowodowałoby dublowanie się kursów i obsługę przystanku w tym samym czasie przez trzy lub cztery autobusy tej samej linii - wyjaśnia ZTM i dodaje: - Zwiększenie liczby kursów skróconych linii 509 do Dworca Wschodniego oznaczałoby mniej kursów dla mieszkańców Gocławia i mogłoby wywołać liczne protesty pasażerów podróżujących z tego rejonu Warszawy.

REKLAMA

509-tki potrzebne na Jagiellońskiej

ZTM nie zamierza także likwidować żadnych przystanków dla 509-tki na Jagiellońskiej, gdyż korzysta z nich wielu pasażerów.

- Odsetek kursów tej linii, w których ktoś wsiada lub wysiada z autobusu na przystanku PIMOT wynosi 80 proc., na przystanku Śliwice 76 proc., a na przystanku Golędzinów 66 proc. Dlatego obecnie nie planujemy ich likwidacji. Warto podkreślić, że w tym rejonie w szybkim tempie powstają nowe osiedla mieszkaniowe, których mieszkańcy domagają się zapewnienia lepszej obsługi komunikacyjnej - wyjaśnia.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (11)

# Marian

27.06.2024 13:25

Komunikacja w Wawie jest w stanie agonalnym. Trzaskoski doprowadził do paraliżu miasta. Samochodem zakaz a KM jeździ rzadko i zatłoczona.

# Żona

27.06.2024 19:13

Marian, a śmieci wyniosłeś?!

# Monika.

27.06.2024 19:26

Jeżdżę 509 ok godz 7.20 i wracam o godz16 na odcinku konwaliowa do kijowskiej.
Autobus jeździ często, ale jak stanie w korku to opóźnienie potrafi być ok 10 min.
Jeden za drugim jak jedzie to oba są zatłoczone tak, że rano na konwaliowej ledwo można wsiąść i tak w takim ścisku jedzie się do dworca.
Ilość pasażerów jest tak duża na tej trasie i korki są tak duże na całym odcinku co ja jadę, że to co jest w rozkładzie, że jeżdżą co 5 min nic nie daje, ponieważ są duże opóźnienia i przez to ścisk ludzi którzy chcą wsiąść woła o pomstę do nieba.
Rozwiązanie to pas bus na odcinku żerań FSO do dw. Wileński ułatwiło by przejazd i te 5 min między jednym a drugim autobusem by się sprawdziło.
Dodając kolejny autobus który ma jeździć co 4 min spowoduje jedynie jeszcze większe korki i nic to nie da, bo nie ma szans przejechać jagiellońską do ronda i do dw. Wileński bo tam nie ma pasa dla autobusów i 509 stoi sobie w korku a ludzie w tłoku, jeden wielki dramat.
Nie wspomnę co się dzieje rano jak jedzie z Nowodworów a o 16 trasa przy stadionie Narodowym też stoi.
Bus pasy dla autobusów a samochody no trudno w samochodzie jedzie często 1 os jak chce jechać samochodem a nie w ścisku musiałaby stać w korkach a autobus powinien mieć przejazd normalny przez całą swoją trasę.
Taka to filozofia a na stołkach siedzą ludzie którzy biorą niezłe pensje a mają gdzieś nas mieszkańców Warszawy i oby tylko do wyborów i znów trochę nakłamać, by tylko dostać stołek.

REKLAMA

# Panie zajmij się Pan bialomeka

27.06.2024 19:42

Idealnie jak o autobusie wypowiada się osoba, która wcale nim nie jeździ, tylko mieszka i pracuje na jednej dzielnicy. Panie co pan wiesz o autobusach, kasować Pan chcesz przystanki? Bo ludzie tam nie pracują, nie wysiadają? Serio??

# Warszawiak od x pokoleń

28.06.2024 13:19

Miał być tramwaj miało być metro a mamy ogólny bajzel.I te same gęby od kilkunastu lat.Z tymi ludźmi i z prezydentem od lansu i parad wszelakich daleko nie zajedziemy Ps Przy jednej linii kasowanie przystanków to Ponury Żart

# 509

28.06.2024 13:28

Ja postuluje aby 509 jadąca z dworca wschodniego nie jechała jako pusty przejazd techniczny tylko jako normalna 509... Bo te kursy z Warszawy wschodniej na winnicę są tylko w okolicach siódmej, a na dworzec wschodni prawie do 10.00. bez sensu.

REKLAMA

# Texas

28.06.2024 15:29

Na już brakuje tramwaju wzdłuż ul Modlińskiej !

# Iza

28.06.2024 17:18

Niezrozumiałe jest to, że brakuje przystanku 509 pod wiaduktem trasy Toruńskiej (węzeł przesiadkowy!) w kierunku Tarchomina choć w odwrotnym kierunku (do centrum) jest od lat przystanek pod tym wiaduktem!

# EO1

28.06.2024 20:10

Na Jagiellońskiej jest tramwaj a nawet dwie linie i dodatkowo 509 ma przystanki na żądanie które mocno spowalniają linię pospieszną autobusu. Chciałabym porównać osiedla Winnica, Nowodwory i Tarchomin które obsługuje tylko jeden tramwaj 2 do metra i ZTM jakoś się tym nie martwi i nie uruchamia linii autobusowej nawet z przystankami na żądanie.

REKLAMA

# Biedamęka

30.06.2024 18:23

Dziadostęka, podmiejski czyściec, zaplecze i kloaka dwumilionowego miasta.

# Białoleka

07.07.2024 10:28

Wszędzie śmierdzi kupami.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024