REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Internet światłowód - jak podłączyć go do urządzeń w swoim domu?

Internet światłowód - jak podłączyć go do urządzeń w swoim domu?

Internet światłowodowy to jedno z najszybszych dostępnych połączeń z siecią. Dzięki niemu można korzystać z internetu płynnie i bez zakłóceń. Jak działa internet światłowodowy? Jak podłączyć go w swoim domu?

Spis treści:

  1. Jak działa światłowód?
  2. Technologia FFTX - co to jest?
  3. Zalety światłowodu
  4. Jak podłączyć światłowód w swoim domu?
  5. Ile kosztuje internet światłowodowy?
  6. Jaki router będzie odpowiedni do internetu światłowodowego?

Jak działa światłowód?

Światłowód to przewód, przez który przepływa, jak sama nazwa wskazuje, światło. Fale świetlne są zdecydowanie szybsze niż te radiowe. Przewód został wykonany z przeźroczystego włókna szklanego z dodatkiem innych tworzyw sztucznych. Takie kable są trwalsze i zapewniają większą przepustowość niż te miedziane. Dzięki światłowodowi internet jest zdecydowanie szybszy niż przy tradycyjnych metodach wysyłki i odbioru danych. Współcześnie coraz więcej urządzeń potrzebuje do funkcjonowania internetu, który będzie bezawaryjny i płynny w użytkowaniu.

Technologia FFTX - co to jest?

Szukając informacji o internecie światłowodowym, można natknąć się na wiele różnych skrótów, które nie do końca mogą być jasne. Technologia ta stanowi element technologii FFTX, czyli Fiber to The X - jest to szerokopasmowy system telekomunikacyjny. Częścią tego pasma są właśnie kable światłowodowe. FFTX rozróżnia się ze względu na ilość połączeń czy sposób, w jaki zostały podłączone. Do najpopularniejszych, najbardziej znanych i korzystnych należą:

  • FFTH - Fiber To The Home, co oznacza, że sygnał przechodzi bezpośrednio z centrali do domu jednorodzinnego czy poszczególnych mieszkań.
  • FFTB - Fiber To The Building, czyli połączenie trafia do całego budynku, a mieszkańcy doprowadzają przewody do swoich mieszkań.
  • FFTC - Fiber To The Curb jest połączeniem, które pojawia się w pobliżu domów czy biur, dzięki czemu więcej osób może skorzystać z tego rodzaju internetu.


Zalety światłowodu

Pierwsza zaleta to cena. Przewody zastosowane do tej technologii są tańsze niż te miedziane. Co więcej, są mniej awaryjne, lżejsze, a także zużywają mniej energii. Kolejna cecha, która daje przewagę światłowodowi nad tradycyjnymi połączeniami to przede wszystkim prędkość internetu - wysyłanie i odbieranie danych odbywa się zdecydowanie szybciej. Rzadziej również pojawiają się różnego rodzaju opóźnienia.

Wielu operatorów stawia na internet światłowodowy, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej konkurencyjnych ofert. Dzięki temu można dopasować prędkość internetu do swoich potrzeb, a także możliwości finansowych. Światłowód jest również wielofunkcyjny, jego połączenie nie musi służyć tylko do transferu internetowego, ale też może posłużyć do przesyłania np. sygnału telewizyjnego.

Jak podłączyć światłowód w swoim domu?

Do wyboru są dwa rodzaje przyłączy - naziemny i napowietrzny. Pierwszy ze sposobów polega na wykopaniu otworu głębokiego na około 70 cm tuż obok słupa energetycznego, gdzie będzie można umieścić rurę wraz z okablowaniem, która zostanie poprowadzona wprost do budynku.

Jeśli chodzi o sposób napowietrzny, to jest to realizowane w ten sposób, że od słupa prowadzi się kabel wprost do najwyższego punktu na budynku. To obecnie najczęściej spotykana metoda połączenia ze światłowodem.

Następnym krokiem jest zaplanowanie, w jaki sposób ma zostać rozmieszczony kabel światłowodowy w domu - warto przygotować drogę ułożenia kabla światłowodowego wewnątrz budynku. Kabel nie może być zgięty pod kątem mniejszym niż 90 stopni, a jeśli jakiekolwiek zgięcia już się pojawią, to powinny iść po delikatnym łuku. Najlepiej przygotować całe mieszkanie pod wizytę montera i uprzątnąć wszystkie niepotrzebne rzeczy, które mogą przeszkadzać podczas podłączania.

Najczęściej rekomendowanym miejscem dla przyłącza jest centralne miejsce w domu, tak aby sygnał rozchodził się równomiernie. Router Wi-Fi, który będzie rozprowadzał sygnał po całym mieszkaniu czy domu, powinien znajdować się blisko gniazdka - warto wziąć to pod uwagę.

Przewód światłowodowy zostanie następnie doprowadzony do obszaru, w którym zaplanowano ustawienie routera. W tym również miejscu będzie zakończenie kabla, czyli tzw. przełącznica światłowodowa.


Ile kosztuje internet światłowodowy?

W Play można znaleźć wiele ofert dotyczących internetu światłowodowego. Propozycje dopasowuje się do potrzeb, prędkości sieci, a także do możliwości finansowych. Na samym początku, warto sprawdzić, czy ulica i miejscowość, w których się mieszka, znajdują się w zasięgu internetu światłowodowego. Po wprowadzeniu danych pojawia się zestaw najciekawszych ofert. Przykładowo, za 55 złotych miesięcznie można zainstalować ten rodzaj technologii u siebie w domu, a prędkość odbioru i wysyłki danych to 300 Mb/s. Za 65 złotych można liczyć na 600 Mb/s. Jeśli to ciągle złamało, w ofercie Play jest nawet 1 Gb/s za 85 złotych w abonamencie.

Jaki router będzie odpowiedni do internetu światłowodowego?

Odpowiedni modem to podstawa, aby sygnał roznosił się równomiernie, a korzystanie z internetu było płynne. Warto zacząć od urządzenia, które zapewnia dobrą prędkość i przepustowość. Modele, które posiadają wejścia WAN i LAN, powinny przyciągnąć uwagę - mogą obsługiwać nawet 1000 Mb/s. Kolejny ważnym punktem jest zasięg - dobry router pozwala na korzystanie z internetu nawet w najodleglejszych miejscach w domu. Warto przyjrzeć się routerom, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenia przed atakami - taka opcja jest jednak droższa.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA