REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Złoto inwestycyjne i jego zalety - co warto wiedzieć? Czy warto inwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne i jego zalety - co warto wiedzieć? Czy warto inwestować w złoto?

Już od tysiącleci złoto uważane jest za wartościowy kruszec. Umiejętne inwestowanie w ten metal szlachetny może stanowić formę ochrony kapitału, a nawet źródło dochodu. Czym jest złoto inwestycyjne? Dlaczego warto w nie zainwestować? Czy kupno złota jest bezpieczne?

Trudne czasy dla naszych oszczędności

Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja wielu inwestycjom, w tym chętnie wybieranym lokatom bankowym. Inflacja wyższa od oprocentowania sprawia, że odsetki przyznawane nam przez bank nie rekompensują utraty siły nabywczej. Inwestorzy poszukują więc alternatywy, która będzie chronić kapitał przed inflacją. Jednocześnie poszukiwane są rozwiązania stabilne, cechujące się możliwie najniższym stopniem ryzyka utraty majątku.

Wiele osób za naturalną alternatywę dla lokaty postrzega szeroko rozumiane inwestowanie. Jednak i w tym wypadku można mówić o wielu niesprzyjających okolicznościach. Bessa na rynku nieruchomości, krach na giełdzie kryptowalut czy wciąż niepewna sytuacja gospodarcza skutecznie zniechęcają. W tej sytuacji wiele osób interesuje się złotem inwestycyjnym w postaci fizycznie rozumianego kruszcu.

Złoto inwestycyjne - to warto wiedzieć

Złoto inwestycyjne to jedna z najlepszych metod ochrony kapitału przed inflacją, wojną czy krachami rynkowymi. Ci, którzy w dobie wielkiego kryzysu, hiperinflacji czy kryzysu paliwowego zainwestowali w złoto, skutecznie zabezpieczyli swoje majątki. Także i teraz, po doświadczeniach kryzysu z 2007 i pandemii COVID-19 inwestorzy doceniają złoto. Co więcej, kruszec ten jest powszechnie akceptowany i wysoko ceniony na całym świecie. Zakupioną sztabkę można spieniężyć wszędzie - od Warszawy przez Bangkok aż po Nowy Jork.

Złote monety bulionowe oraz sztabki reprezentują zróżnicowaną wartość na podstawie swojej wagi, próby złota. Na cenę wyrobu wpływa także (obok marży dealera) przede wszystkim rynkowa wycena złota. To oznacza, że kupując konkretną sztabkę lub monetę, możesz na niej zarobić w sytuacji, gdy cena złota wzrośnie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inwestycję w złoto warto traktować długoterminowo, bardziej jako zabezpieczenie kapitału niż szansę na bardzo duże zyski.

Ze względu na kurczące się zasoby złota i rosnące koszty wydobycia, wartość tego kruszcu praktycznie nie maleje. To oznacza, że ryzyko spadków - a co za tym idzie, ryzyko straty - jest zminimalizowane. Szczególnie gdy, jak wspomnieliśmy, inwestycja w złoto traktowana jest długoterminowo, co pozwala uniknąć wahań kursowych.


Zalety złota inwestycyjnego

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w złoto. Do najważniejszych z nich należą:

  • Niski próg wejścia - najtańsze jednostki inwestycyjne można kupić już od 300 zł, co jest przystępnym progiem dołączenia do inwestycji.
  • Zabezpieczenie kapitału przed inflacją - złoto zachowuje swoją wartość i nie podlega inflacji w takim stopniu, jak pieniądz papierowy.
  • Ochrona przed problemami walutowymi - niektóre waluty, jak rubel rosyjski, są trudne do wymiany, od tego kłopotu wolne jest złoto.
  • Bezpieczeństwo w dobie kryzysu - odwrotna korelacja wartości złota do waluty w czasach niepewności gospodarczej sprawia, że to relatywnie bezpieczna inwestycja podczas kryzysu.
  • Szeroki wybór monet i sztabek - każdy inwestor znajdzie propozycję dopasowaną do swoich oczekiwań, możliwości i horyzontów inwestycyjnych.

Gdzie można kupić złoto inwestycyjne?

Złoto fizyczne nie jest materiałem, który dostaniemy w klasycznych sklepach czy u jubilera. Z kolei na popularnych platformach inwestycyjnych można kupić kontrakty na złoto, które nie oferują fizycznego kruszcu. Gdzie zatem można nabyć monety bulionowe i sztabki? Takie produkty dostępne są w autoryzowanych salonach złota inwestycyjnego. Wybierając profesjonalnych sprzedawców, masz gwarancję legalności, autentyczności i uczciwej wyceny złota. Zakup złota przez anonimowych pośredników czy na platformach społecznościowych niesie ryzyko oszustwa, dlatego zawsze wybieraj certyfikowane salony.

Sprzedaż złota w Warszawie prowadzi ASCOIN - zarówno w fizycznie rozumianym salonie sprzedaży (przy ul. św. Barbary 4), jak i w sklepie internetowym (produkty wysyłane są ubezpieczoną przesyłką).


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA