REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Po co komu tramwaj z Obrazkowej na Młociny?
REKLAMA

REKLAMA

Po co komu tramwaj z Obrazkowej na Młociny?

Tramwaj przez most Północny z Obrazkowej do węzła Młociny ma ruszyć na przełomie 2012 i 2013 r. Tylko komu jest on potrzebny? Czy chodzi tylko o spełnienie wyborczych deklaracji Hanny Gronkiewicz-Waltz? - Takie połączenie to marnowanie kasy - mówią mieszkańcy.

REKLAMA
REKLAMA

Tramwaj z Obrazkowej na Młociny

  • 35%
  • 36%
  • 29%


głosowało: 120

Budowa nowej trasy wciąż budzi emocje w dzielnicy. Głównie z powodu bliżej nieokreślonego terminu skończenia całej inwestycji aż do Winnicy.

Tramwaje Warszawskie, które odpowiadają za budowę układu zasilania nowej trasy, stawiają na razie stację "Obrazkowa", która umożliwi praktyczne oddanie do użytku kawałka linii.

- Stacja będzie sterowana zdalnie z naszej Centralnej Dyspozytorni Energetycznej przy ul. Filtrowej. Dzięki temu będzie funkcjonowała jako bezobsługowa - mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. "Obrazkowa" będzie pierwszą z trzech podstacji docelowo mających zasilać trasę tramwajową na Tarchomin i Nowodwory. - Oddanie jej do użytku pozwoli na uruchomienie linii na odcinku mostowym już teraz, bez oczekiwania na realizację dalszych odcinków - podkreśla rzecznik. Dzięki zrealizowaniu tej inwestycji tramwaje z Bielan dojadą w pobliże ul. Projektowanej (na wschód od Myśliborskiej). Przez most będą kursowały na razie wozy dwukierunkowe. Zmieni się to dopiero, gdy w ramach budowy trasy tramwajowej na Tarchomin powstanie pętla tramwajowa przy ul. Mehoffera.

Odpowiedzialny za budowę torowiska Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych deklaruje, że przeprawa tramwajowa na moście będzie gotowa do końca czerwca 2012 r. - Potem inwestor rozpocznie gromadzenie dokumentacji potrzebnej do wystąpienia o pozwolenie na jej użytkowanie - mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Biurokratyczny chaos

Najwcześniej pierwszy tramwaj przejedzie przez most w styczniu 2013. Tylko jakie korzyści przyniesie to Białołęce? Oddanie do użytku odcinka od węzła Młociny do Myśliborskiej mieszkańcom Tarchomina na nic się przecież nie przyda. Tę samą trasę można bowiem już teraz pokonać autobusem. Co innego, gdyby tramwajem można było dojechać ze stacji metra Młociny do centrum Tarchomina.

ZTM jest na granicy możliwości prowadzenia tej inwestycji, skoro w ciągu dziewięciu miesięcy nie jest w stanie przedłożyć właściwej dokumentacji - ocenia radny Wojciech Tumasz.
Niestety, nie wiadomo kiedy będzie gotowy odcinek torów od ul. Myśliborskiej, wzdłuż Światowida do pętli Winnica, bo od trzech lat Zarząd Transportu Miejskiego nie może uzyskać decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Pierwszy wniosek o jej wydanie, złożony w 2009 r., został zaskarżony przez mieszkańców Winnicy z bloków przy ul. Poetów. Potem trzykrotnie Biuro Ochrony Środowiska w warszawskim ratuszu wstrzymywało procedurę wydania decyzji środowiskowej, bo złożone przez ZTM w 2011 i marcu 2012 r. raporty z oddziaływania tej inwestycji na środowisko nie zawierały wymaganych danych. Uzupełniony raport ZTM złożył 13 kwietnia, mając nadzieję, że tym razem otrzyma decyzję. Kiedy? - Na tym etapie postępowania nie możemy określić dokładnego terminu uzyskania ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - mówi Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. - Szczegółowy harmonogram realizacji tej inwestycji przedstawimy dopiero po uzyskaniu decyzji administracyjnych, które warunkują rozpoczęcie prac budowlanych - dodaje. Jednocześnie zapewnia, że przetarg na budowę pierwszego odcinka od Trasy Mostu Północnego do ul. Mehoffera, zostanie najprawdopodobniej ogłoszony w trzecim kwartale 2012 r.

A wcześniej? Będzie tramwaj tymczasowy. Dla kogo? - Przeprawą będzie kursowała jedna linia tramwajowa obsługiwana przez tramwaje dwukierunkowe - mówi Klimczak. ZTM nie podjął jeszcze decyzji o jej numeracji. - Na trasie będą obowiązywały cztery przystanki - przy metrze Młociny, zajezdni, przy ul. Świderskiej i Myśliborskiej - wylicza rzecznik.

Mieszkańcy Tarchomina poddają w wątpliwość sensowność uruchamiania takiego rozwiązania. - Przecież przesiadka do tramwaju to będzie tylko strata czasu - argumentują. - Po co więc ponosić koszty funkcjonowania takiej linii?

Kiedy całość?

Liczne wezwania wysyłane przez Biuro Ochrony Środowiska do ZTM budzą niepokój dzielnicowego radnego Wojciecha Tumasza. - Braki w dokumentacji jeszcze w kwietniu br. dotyczyły podstawowych kwestii jak np. kwalifikacja inwestycji, czy też wykonanie właściwej inwentaryzacji terenu, w którym ma być realizowana. Postawię śmiałą tezę, że ZTM jest na granicy możliwości prowadzenia tej inwestycji, skoro w ciągu dziewięciu miesięcy nie jest w stanie przedłożyć właściwej dokumentacji. Być może należy rozważyć powierzenie tej inwestycji Zarządowi Miejskich Inwestycji Drogowych (z uwagi na to, że planowana jest także rozbudowa ulicy Światowida, czyli inwestycja drogowa) lub też Tramwajom Warszawskim sp. z o.o. - ponieważ głównym elementem inwestycji jest realizacja linii tramwajowej - uważa Tumasz.

Na zmiany jednak się nie zapowiada, warto jednak mieć na uwadze, że kolejna zwłoka w uzyskaniu decyzji środowiskowej może postawić pod znakiem zapytania dofinansowanie z funduszy unijnych z budżetu 2007-2013.

W tej chwili dokumentacja środowiskowa jest na etapie uzgodnień w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym.

Anna Przerwa, Anna Sadowska


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Po co komu tramwaj z Obrazkowej na Młociny?18.06.2012 21:11 #Por
Tramwaj byłby do końca, gdyby nie manipulacje radnego Wojciecha Tumasza, który nasłał mieszkańców by zablokowali inwestycję. Na tym zdobył kapitał polityczny w ostatnich wyborach, gdyż PO osunęło go ze swoich szeregów za wywrotowe pomysły, blokowania tej inwestycji. Nie zapomni tego Tumaszowi i rozliczę przy kolejnych wyborach, tego największego szkodnika dzielnicy!!! NIE dla TUMASZA!!! To prze niego kwitnę teraz w korkach!!! :(
18.06.2012 21:23 #gergo
Znam sytuację z drugiej strony, byłem w gronie mieszkańców, których radny Tumasz manipulował przed wyborami. Ludzie zagłosowali na niego, bo obiecał nam, że jak zostanie radnym to NIE dopuści do ukończeni tej inwestycji! Słowa dotrzymał, inwestycja stoi w krzakach (zablokowana rękoma mieszkańców sterowanych przez Tumasza), kilka domków nie ma pod nosem hałasującego tramwaju. A inny temat, to to, że 100.000 ludzi nie ma tramwaju! Zgadzając się w jednym z Tobą, to największy szkodni w dzielnicy, który działa cynicznie by tylko trwać...
18.06.2012 21:32 #KOKON 100
Potwierdzam powyższe wypowiedzi, ale co z tego... i tak nikt z wyborców o tym nie będzie pamiętał, zagłosują jeszcze raz na "niezależnego" radnego Tumasza z lokalnej przechowalni politycznej "Gospodarność" i będą się cieszyć! :D
18.06.2012 22:03 #Tymek
Niech żyje RADNY Dzielnicy Białołęka - Pan Wojciech TUMASZ - więcej zrobił dla dzielnicy - niż wszyscy inni razem wzięci do kupy. W przyszłych wyborach do Rady Miasta lub Dzielnicy- głosujemy na p. Tumasza. A druga rzecz a po co i komu potrzebny tramwaj na Winnicy - przecież tam pustkowie i co ma wozic kiapustę kartofele i buraki.
18.06.2012 22:12 #xyz
Jeżeli przez wszystkie sądy instacyjne - orzeczenia zapadają na korzyść mieszkańców Winnicy - to radny Tumasz działa w imieniu praworządności. Dobro jednostki jest ponad wszystko. Brawo.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Lokal użytkowy sprzedam
 Chciałbyś mieszkać wraz zrodziną w wymarzonej okolicy! Możesz sprawdzić ofertę apartamentów Panorama Apartments, które zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb wizualnych i bezpieczeństwa mieszkańców. Nie przegap takiej okazji i wejdź na stronę panorama-apartments.pl. Panorama Apartments ul. Piotrkowska 198, 90-004 Łódź Tel. +48 504 221 121 KONTAKT

Dam pracę
 Z Betterware możesz realizować swoje marzenia i działać zgodnie z własnymi wartościami. Możesz być swoim szefem, pracować spokojnie i jednocześnie rozwijać się osobiście! W Betterware możesz: - oszczędzać - zarabiać - tworzyć własny biznes! Kontakt: betterware.biz@gmail.com

Komputery
 A A Tani Serwis Komputerowy Dojazd 0zł 504-617-837

Finanse
 24 godzinny serwis kredytowy zapewnia prostą i skuteczną obsługę pożyczek dla osób na całym świecie poszukujących pożyczek. Możesz pożyczyć na dowolny okres od 1 do 25 lat i pożyczyć dowolną kwotę od 2000 GBP do 50 000 000,00 GBP w dowolnym celu. Przy niskim oprocentowaniu 3% we wszystkich częściach świata. Aplikacja jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2017@outlook.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
oprawki-50%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA