REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Przejazd tramwajem na Tarchomin coraz bardziej realny

  17 czerwca 2013

alt='Przejazd tramwajem na Tarchomin coraz bardziej realny'
źródło: tw.waw.pl

Długo wyczekiwana decyzja środowiskowa dla tramwaju na Tarchomin została wydana. Czy Zarządowi Transportu Miejskiego i Tramwajom Warszawskim uda się wreszcie ruszyć z pozwoleniami i przetargiem na budowę linii tramwajowej do pętli w Winnicy?

REKLAMA

Sprawa linii tramwajowej na Tarchomin ciągnie się od dawna. Poważne kłopoty zaczęły się w roku 2009, kiedy został złożony pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, oprotestowany i zaskarżony przez mieszkańców osiedla Winnica.

Kolejne warianty wniosków też zawierały wadliwe zapisy. Tramwaj na Tarchomin mocno opóźniony Tramwaj na Tarchomin mocno opóźniony
Zła wiadomość dla mieszkańców Tarchomina i Nowodworów. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową dotyczącą budowy linii tramwajowej, co oznacza kolejne opóźnienia.
W 2012 r. Biuro Ochrony Środowiska dopuściło dokumentację Zarządu Transportu Miejskiego do wyłożenia do wglądu dla mieszkańców. Niestety, dokumenty znów zawierały błędy i po raz kolejny ZTM musiał nanosić poprawki.

Wreszcie w styczniu tego roku został złożony wniosek, którego już nie trzeba było poprawiać i w marcu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uzgodniła dokumentację, która trafiła do miejskiego BOŚ, a ten wydał z końcem maja nową decyzję środowiskową.

Kolejny krok

- Na podstawie decyzji środowiskowej ZTM może wreszcie wystąpić o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID) - tłumaczy Wojciech Tumasz, radny dzielnicy Białołęka i działacz Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Teoretycznie ma na to aż cztery lata, ale gdy już wystąpi, to urząd wydający ZRID ma 90 dni na wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej.

Powstaje pytanie, czy ZTM wystąpi od razu o wydanie zezwolenia, czy też będzie zwlekać?

- ZTM twierdzi, że odczeka, aż pojawią się ewentualne odwołania - mówi Wojciech Tumasz. Odcinek do Mehoffera zostanie skończony w drugiej połowie 2014 roku. Na tory do Winnicy mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. - Jeśli nikt się nie odwoła, wówczas złoży dokumenty o wydanie zezwolenia.

- Mamy zamiar natychmiast wystąpić o wydanie decyzji - wyjaśnia Konrad Klimczak z ZTM. - Zresztą decyzja środowiskowa została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności, więc wniosek zostanie złożony już w najbliższych dniach.

Kolejnym krokiem, jak zapewnia przedstawiciel ZTM, będzie przekazanie dokumentacji Tramwajom Warszawskim, które ogłoszą przetarg i sfinansują budowę tej linii tramwajowej.

- Przetarg będzie ogłoszony w trzecim kwartale tego roku, bo chcemy, żeby tramwaj do pętli Mehoffera został uruchomiony jak najszybciej - tłumaczy Konrad Klimczak. - Zakładamy, że dzięki temu odcinek do Mehoffera zostałby zrealizowany w drugiej połowie 2014 roku. Na tory do Winnicy mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Najpierw zakończymy pierwszy etap i wtedy będziemy myśleć o Winnicy - wyjaśnia Konrad Klimczak.

Zapraszamy na zakupy

Czy będą protesty?

Radny Wojciech Tumasz podkreśla, że jeśli decyzja środowiskowa jest dobrze napisana i wydana zgodnie z procedurami, to nie ma powodów do odwoływania się od niej.

- Niestety, ja sam jeszcze jej nie czytałem i nie wiem, co jest napisane w uzasadnieniu - zaznacza radny Tumasz. - Gdy zapoznam się z uzasadnieniem, to będę wiedział, czy decyzja jest do obronienia w instancji odwoławczej, czy też nie. Na razie nic mi nie wiadomo o planowanych protestach przeciwko tej decyzji.

Wojciech Tumasz zaznacza jednak, że na ile zna mieszkańców Winnicy i stowarzyszenia, które działają na tym terenie, to może powiedzieć na 98 procent, że ktoś się odwoła.

Decyzja środowiskowa została wydana 24 maja. Informację o jej wydaniu ogłoszono 27 maja, po czym przez 14 dni ogłoszenie wisiało na tablicy ogłoszeń i od tego momentu liczony jest 14-dniowy termin na wniesienie odwołania. Doliczając kilkudniową rezerwę czasową na odwołania przesłane pocztą, można przyjąć, że jeśli do 2 lub 3 lipca do Biura Ochrony Środowiska nie wpłyną żadne odwołania, wówczas decyzja stanie się prawomocna.

Sławomir Bączyński

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (33)

# usunkonto

17.06.2013 19:46

Ludzie, dajcie już spokój, nie kłóćcie się że "tramwaje są za głośne i śmierdzą" bo to wszystko stek bzdur, a jedynie spowalniacie prace i wkurzacie mieszkańców...

# Mikołaj

17.06.2013 20:01

a komu potrzebny ten tramwaj, kolejna nadzieja w Winnicy - nie poddawajcie się i zaskarżcie decyzję.

# Komentator

17.06.2013 21:02

To co Tumasz znów pomoże napisać odwołanie żeby jeszcze dłużej nie było tramwaju ? Jako pełnomocnik Białołęki z WWS ds. zbierania podpisów za odwołaniem Gronkiewicz jest do tego idealny. Przecież w 2006 r. to dzięki Gronkiewicz znalazł się na listach PO w wyborach do Rady Dzilenicy i został radnym Klubu PO. Koleś umie się ustawić. Wie z której strony wiatr wieje.

REKLAMA

# aaa

17.06.2013 23:31

super, czekamy!

# TRAMWAJ

17.06.2013 23:48

Ta linia tramwajowa będzie miała sen jedynie w przypadku skierowania jej od Winnicy do Legionowa a nawet do Zegrza.

# TRAMWAJ

17.06.2013 23:48

Ta linia tramwajowa będzie miała sens jedynie w przypadku skierowania jej od Winnicy do Legionowa a nawet do Zegrza.

REKLAMA

# Mikołaj

18.06.2013 00:50

do Zegrza i naokoło jeziora po jednym torze i będą się chwalić , że to napowierzchniowe METRO TRAMWAJOWE i taki kit mieszkańcom wcisną.Ale widzę, że niektórzy się cieszą bo w końcu jak jest tramwaj to Białołęka jest Warszawą

# aaaby

18.06.2013 09:00

Stać Legionowo na tramwaj?

# xyz

18.06.2013 11:48

No nie słabi mnie. A skąd radny Tumasz wie kiedy to ZTM będzie występował o wydanie decyzji i skąd tak dobrze wie co zrobią mieszkańcy Winnicy?

REKLAMA

# TRAMWAJ

18.06.2013 12:38

Mój wpis dotyczył sensowności linii tramwajowej, przeciez świetnie zdajecie sobie sprawę, że obecna linia tramwajowa na Tarchomin jest bezsensowna.

# xyz

18.06.2013 12:59

Uzasadnij to.

# TRAMWAJ

18.06.2013 13:23

Przebieg linii z Metra Młociny do Świdrów (tzw."ogryzek") nie wymaga uzasadniena, praktyka wykazuje bezsensowność, to jest AKSJOMAT.

REKLAMA

 troll

18.06.2013 14:55

A ja się zastanawiam po co rozbijać tą inwestycję na dwie części (do Mechoffera i potem do Winnicy). Przecież w takim przypadkuto trzeba będzie zrobić dwie pętle co na pewno wpłynie na koszty (sama realizacja i wykup gruntów). Jeśli możnaby to realizowac jdnym ciągiem to byłoby taniej i szybciej. Jedyny problem to to, że być może zakończyłoby się parę miesięcy później i nie byłoby się czym pochwalć na wyborach, a że drożej no t co z tego ??????

# Winnica

18.06.2013 15:35

#xyz napisał(a) 18.06.2013 11:48
No nie słabi mnie. A skąd radny Tumasz wie kiedy to ZTM będzie występował o wydanie decyzji i skąd tak dobrze wie co zrobią mieszkańcy Winnicy?
Bo ma kontakt z mieszkańcami? W przeciwieństwie do innych nic nie robię 21 radnych.

# sboy5

18.06.2013 20:03

@troll - wybory to jedno , ale pewnie wazniejsze jest to , ze kasy tak naprawde nie ma, te ktore byly rzekomo "przeznaczone" na pelna inwestycje dawno zapewno juz sotaly przejedzone na inne cele.
Zrobia do Menhoffera i tak juz pewnie na lata zostanie...

REKLAMA

# xyz

18.06.2013 20:38

Doceniam aktywność radnego Tumasza i cenię za sporo rzeczy jakie zrobił dla dzielnicy. Jeżeli jednak zamierza pomagać wiecznie protestującym z Winnicy w celu dalszego blokowania budowy linii tramwajowej to uważam , że może to być jego ostatnia kadencja jako radnego. Warto by się dobrze zastanowił.

# tuitam

18.06.2013 22:37

do xyz - to przecież Ratusz nie chce tej lini tramwajowej z uwagi na brak środków . Kasa miasta pusta , kasa państwa już wykorzystała w 87 procentach zakładany deficyt, dlatego przedkładają taką dokumentację aby pierwszoklasista mógł ją obalić. To prosta metoda, przesuwania w czasie, często stosowana. NIE my jesteśmy winni, my chcemy a winni są ONI ciągle blokują.. Prawda , że pieniądze są zabezpieczone na tą inwestycję ale to pieniądze jedynie wirtualne gdy będą realne przedłożą porządnie sporządzona dokumentacja i będzie linia tramwajowa.

# xyz

19.06.2013 07:32

Wydaje mi się , że Ratusz chce tej inwestycji i to bardzo. Przecież za rok wybory samorządowe. Jeśli jest dofinansowanie inwestycji środkami unijnymi i termin rozliczenia kasa na udział własny też na pewno jest.
Mieszkańcom Winnicy nie rozumiejącym , że miasto się rozrasta i chcącym za wszelką cenę mieszkać nadal w sielskim spokoju jak na wsi proponuję przenieść się kilkanaście kilometrów za granice miasta.Tam żaden tramwaj na pewno szybko nie dotrze.

REKLAMA

 Matka_Sławka_z_Gdańska

19.06.2013 09:14, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 19.06.2013 09:14

To oczywiste, że realizacja linii tramwajowej jest tej dzielnicy bardzo potrzebna. Spodziewajmy się jednak protestów. Wiemy już, że pomieszkujący na zakończeniu trasy taki protest złożą. Dzięki nieistotnej z punktu widzenia interesów ogółu grupce przyjezdnych spod Olsztyna i takich, co zameldowani na stałe pod Łęczycą, trzymają Hondy w podziemnych garażach przy Modlińskiej, będziemy dalej patrzeć z rozbawieniem na podziemne inicjatywy drogiego nam Pana Waldka i zakrywać usta od śmiechu na widok pustej Dwójki turlającej się za dnia na ślepej trasie w dni powszednie... Cud będzie, jak do 2016 roku ten projekt zostanie zrealizowany na trasie do pętli technicznej(?) przy Mehoffera.

# TRAMWAJ

19.06.2013 11:46

#xyz napisał(a) 19.06.2013 07:32
Wydaje mi się , że...za granice miasta.Tam żaden tramwaj na pewno szybko nie dotrze.

Dlatego należy skończyć z zasadą "każdy sobie rzepkę skrobie" i wspólnie (Warszawa + województwo) rzeczoną linię tramwajową globalnie i sensownie skierować do Legionowa a nawet do Zegrza.
Podkreślam: przy współpracy.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon
Kup bilet

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break