REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika - gdzie najbardziej się opłaca?

Fotowoltaika - gdzie najbardziej się opłaca?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i nieustannie rozwijających się technologii coraz więcej Polaków decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne zdobywają serca mieszkańców, stając się jednym z kluczowych elementów domowych instalacji. W tym artykule przyjrzymy się, które regiony Polski mają najkorzystniejsze warunki dla montażu fotowoltaiki.

Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to stosunkowo szybki i łatwo dostępny sposób na wytwarzanie własnej energii. Dzięki temu znacznie obniżysz koszty związane z rachunkami za prąd i w dużej mierze uniezależnisz się od energii elektrycznej z sieci. Przydomowa mikro elektrownia doceniana jest szczególnie teraz, kiedy rachunki za prąd rosną z miesiąca na miesiąc. Dobrze dobrana moc paneli pokryje nawet do 90% zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego.

W Polsce istnieje też wiele programów dotacyjnych, jak choćby rządowy program "Mój Prąd" i ulg podatkowych, które mają na celu zachęcenie do inwestowania w odnawialne źródła energii. Dzięki takiemu wsparciu otrzymasz częściowy zwrot kosztów poniesionej inwestycji, co zminimalizuje straty w domowym budżecie.

Jak poziom nasłonecznienie wpływa na wydajność fotowoltaiki?

To, w jakim stopniu fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie domowym, zależy głównie od jej wielkości i mocy. Wpływ na to ma też poziom nasłonecznienia. Dlatego tak ważny jest wybór optymalnego miejsca jej instalacji - na dachu czy gruncie przed domem. Nie bez znaczenia jest tu także region Polski, w którym mieszkasz. Nawet bowiem najbardziej zaawansowane technologicznie panele fotowoltaiczne nie będą w stanie pokryć potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, jeśli nie dotrze do nich wystarczająca ilość promieni słonecznych.

Szacuje się, że w Polsce średnie roczne nasłonecznienie oscyluje wokół wartości 1000 kWh/m². I jest to wartość, która w pełni wystarcza do tego, by fotowoltaika działała wydajnie. Dlatego rynek paneli słonecznych tak szybko się u nas rozwija, a fotowoltaika staje się jednym z głównych źródeł energii odnawialnej.

W którym regionie Polski występuje największe nasłonecznienie?

Im dłużej panele fotowoltaiczne wystawione są na działanie promieni słonecznych, tym więcej prądu wyprodukują. Chociaż średnie roczne nasłonecznienie w Polsce pozwala na montaż fotowoltaiki praktycznie w każdej części kraju, są takie miejsca, gdzie szczególnie się to opłaca.

Z najnowszych analiz wynika, że największe nasłonecznienie występuje w centralno-wschodniej części Polski. Województwo lubelskie może pochwalić się średnim rocznym wynikiem nasłonecznienia, który sięga nawet 1200 kWh/m².

Ponadto w województwach takich jak mazowieckie (fotowoltaika Warszawa), świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie czy wielkopolskie średnia roczna wartość nasłonecznienia waha się między 1000-1100 kWh/m². Podobny poziom osiągnie fotowoltaika zainstalowana w północnym obszarze województw takich jak opolskie, podkarpackie, śląskie i dolnośląskie, a także panele zamontowane na południu województwa podlaskiego.

Natomiast w regionach takich jak warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie i lubuskie średnia ta oscyluje w granicach 900-1000 kWh/m².


Jak wygląda poziom nasłonecznienia w Polsce w wybranych miesiącach?

Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływają oczywiście także poszczególne miesiące, w których produkowana jest energia słoneczna. Wiąże się to bowiem z długością dnia, wyznaczaną przez wschód i zachód słońca.

W Polsce między połową kwietnia a początkiem października uzyskuje się około 77% rocznego promieniowania. Pozostałe 23% przypada na miesiące takie jak listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec i początek kwietnia. Największego nasłonecznienia można spodziewać się latem, kiedy to dzień jest najdłuższy i w niektórych regionach Polski może trwać nawet do 16 godzin. Szczyt produkcji energii elektrycznej w naszym kraju przypada na takie miesiące jak czerwiec i lipiec. Także wiosną wartość ta będzie wysoka, gdyż długość dnia waha się między 12 a 15 godzin. Jesienią zaś długość dnia spada poniżej 12 godzin, natomiast zimą słońce niezbędne do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych świeci zaledwie przez około 7 godzin.

Czy fotowoltaika opłaca się tylko w najbardziej nasłonecznionych regionach Polski?

Nie! Niezależnie od tego, w jakim rejonie Polski mieszkasz, dobrze dobrana mikroinstalacja będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd Twojego gospodarstwa domowego. Wpływ na ich wydajność ma bowiem nie tylko średnie roczne nasłonecznienie regionu, ale przede wszystkim jakość ogniw fotowoltaicznych oraz właściwe ich rozmieszczenie i dobrze dobrany rozmiar całej instalacji.

Jeśli bowiem panele fotowoltaiczne zostaną ustawione w zacienionym miejscu, to nie pomoże im fakt, że znajdują się w regionie z najwyższym średnim rocznym nasłonecznieniem. A jeśli mikroinstalacja będzie za mała, nie pokryje zapotrzebowania na prąd w danym gospodarstwie.

Dlatego też przed decyzją o montażu fotowoltaiki warto skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa domowego.




Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA