REKLAMA
Jeden z uczestników forum internetowego "Echa" zainicjował sondę, w której każdy mógł podawać mocne i słabe strony Białołęki. Wyniki pokrywają się z tym, o czym na co dzień piszemy na łamach "Echa".
Nasza Czytelniczka pyta, dlaczego w lasku, rozciągającym się od budowanej przychodni do cmentarza przy Mehoffera równolegle do Modlińskiej, nie ma ani jednej ławki.
Działająca od kilkunastu lat na Białołęce firma Cemar, należąca do rodziny państwa Wróblewskich została laureatem I miejsca w kategorii "handel" tegorocznej edycji konkursu Warszawski Znak Jakości organizowanego przez Warszawską Izbę Handlu Detalicznego i Usług.
We wrześniu tego roku powstał w naszej dzielnicy Białołęcki Klub Ligi Morskiej i Rzecznej "Ekspedycja". Jest to już druga struktura terenowa Ligi Morskiej i Rzecznej działająca na Białołęce. Od roku w Gimnazjum na ul. Strumykowej działa Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej "Junga 2".
Poczta na Nowodworach, której oficjalny adres to Odkryta 44, znajduje się - żeby było łatwiej ją znaleźć - na rogu Światowida i Topolowej.
Ulica Leśnej Polanki biegnie od Mehoffera na północ i kończy się u zbiegu z ul. Poetów. Zgodnie z planem dzielnicy jest to normalna w pełni przejezdna ulica, mimo nawierzchni gruntowej. Tymczasem na wysokości posesji nr 30 została zagrodzona.
Twierdzą, że mają konkretny plan działania, gotowy statut i mnóstwo chęci. Nic jednak nie robią, a winą obarczają władze dzielnicy. Od kilku lat chcą powołać Towarzystwo Przyjaciół Białołęki.
Białołecką Izbę Gospodarczą ogarnął wiele miesięcy temu marazm. Prawdopodobnie za sprawą niekorzystnych zbiegów okoliczności, o których szefowie izby nie chcą dziś wspominać. Twierdzą, że trzeba patrzeć w przyszłość.
Nie zaproszono ich na otwarcie ulicy. O tym, że Antoni Pajdak jest jej patronem, córka dowiedziała się całkiem przypadkowo. Mieszkańcy szarych bloków, popularnie zwanych pajdakowem, postanowili ten błąd naprawić.
Za kilka hektarów ziemi wywłaszczonej pod budowę bloków na Tarchominie matka kupiła sobie łańcuszek i bransoletkę. Odłożyła też trochę dolarów na konto i nie ruszała ich przez te wszystkie lata. Suma jaką ma razem z odsetkami jest naprawdę śmieszna - mówi jedna z mieszkanek dawnej wsi Tarchomin.
Chcąc znaleźć kogoś na liście lokatorów możemy mieć poważne trudności. Czasem zaś jest to po prostu niemożliwe. Po wejściu w życie ustawy o ochronie danych osobowych na listach pojawiły się puste miejsca.
Miesiąc po miesiącu na terenie dzielnicy przybywa szacownych stuletnich jubilatek. W czerwcu sto lat ukończyła Feliksa Więckowska, a w końcu lipca tę granicę wieku przekroczyła Anna Przyborowska. Władze dzielnicy pamiętają o tych jubileuszach i składają oficjalne życzenia.
Dużym problemem dla nowych białołęckich osiedli jest brak odpowiedniej infrastruktury. Zdaniem mieszkańców powstaje ona zdecydowanie zbyt wolno. Dla normalnego życia mieszkańców niezbędne są nowe ulice, przedszkola, szkoły, sklepy, a także parkingi.
Elektrociepłownia Żerań większości mieszkańców dzielnicy kojarzy się z potężnym budynkiem położonym przy ul. Modlińskiej oraz dymiącymi czasem kominami.
Przed nami sezon urlopowy. Wiele osób będzie wyjeżdżać na wakacje i wtedy powstaje czasem problem - kto zaopiekuje się naszym miauczącym członkiem rodziny. Jeden z uczestników forum internetowego "Echa" ma pomysł pozwalający rozwiązać ten problem.
Domowi Pomocy Społecznej "Pod Brzozami" stuknęło 35 lat! Z tej okazji odbyła się huczna impreza jubileuszowa. Do tańca przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, na stołach królowały przysmaki kuchni śródziemnomorskiej...
Wielu mieszkańców dzielnicy posiada psy, jednak nie wszyscy płacą podatek z tego tytułu. Jest to obowiązek każdego właściciela psa, o ile oczywiście nie należy on do grupy osób zwolnionych z tej powinności. Szczegółowe zasady określa rada miasta w podejmowanej dorocznej uchwale.
W drugiej połowie grudnia i na początku stycznia rady osiedli, lokalne koła partii politycznych, a także inne organizacje masowo zaprotestowały przeciwko budowie hipermarketu Tesco.
Nieformalna rozbudowa cmentarza przy ul. Mehoffera w kierunku południowym wzbudziła zaniepokojenie właścicieli przyległych działek. Parafia zajęła tutaj fragment prywatnego terenu.
Białołęka jest teraz z całą pewnością dzielnicą Warszawy o najszybszym wzroście liczby ludności. W końcu ubiegłego roku liczyła już ponad 50 tysięcy osób.
LINKI SPONSOROWANE