REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Przeziębienie a grypa - jak je rozróżnić?

Przeziębienie a grypa - jak je rozróżnić?

Przeziębienie i grypa to często diagnozowane infekcje, które ze względu na dokuczliwe objawy, upośledzają codzienne funkcjonowanie chorego. Nie wiesz, jak rozróżnić chorobę przeziębieniową od grypy? Sprawdź, jak rozpoznać oba schorzenia, zanim udasz się do lekarza internisty lub rozpoczniesz leczenie na własną rękę.

Co wywołuje przeziębienie, a co grypę?

Wiedz, że grypa ma cięższy przebieg od przeziębienia i stwarza ryzyko poważniejszych powikłań. Grypa zaliczana jest do ostrych chorób zakaźnych układu oddechowego. Drobnoustroje chorobotwórcze przenoszą grypę drogą kontaktową lub kropelkową. Z kolei przeziębienie (inaczej choroba przeziębieniowa, wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych) wywołują różne wirusy. Patogeny te przenikają do Twojego organizmu drogą kropelkową lub w niektórych przypadkach drogą pokarmową. Do rozwoju przeziębienia mogą doprowadzić np.:

  • rinowirusy (wywołują około 30-50% wszystkich zachorowań),
  • koronawirusy,
  • adenowirusy,

wirus RSV,

  • parwowirusy.

Objawy przeziębienia i grypy

Pacjenci z przeziębieniem odczuwają m.in.:

  • lekkie zmęczenie,
  • ból gardła,
  • nieżyt nosa,
  • suchy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

Typowym objawem grypy jest z kolei wysoka gorączka, która może osiągać od 38 do nawet 41 stopni Celsjusza. Chorzy na grypę czują silne osłabienie organizmu, są apatyczni, może też dokuczać im męczący kaszel (najpierw suchy, a z czasem mokry). Nieżyt nosa pojawia się dość rzadko. Wiedz, że grypa niekiedy daje też objawy oczne i prowadzi np. do zapalenia spojówek, świądu i intensywnego łzawienia oczu. Natomiast symptomy te nie występują przy przeziębieniu. U pacjentów z grypą katar występuje rzadziej. Obu schorzeniom towarzyszy ból głowy (silny w przypadku grypy), bóle mięśni i stawów (przy przeziębieniu są łagodniejsze).

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

Leczenie przeziębienia obejmuje przede wszystkim łagodzenie dokuczliwych objawów infekcji. Symptomy pojawiają się zwykle w ciągu 24-48 godzin od chwili zakażenia i nasilają w ciągu kolejnych 2-3 dni (objawy choroby przeziębieniowej zwykle mijają w ciągu 7 dni). Lekarz NFZ może zalecić Ci przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (np. paracetamol, ibuprofen). Elementem kuracji mogą być preparaty z apteki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa i łagodzące ból gardła, syropy wykrztuśne.

W przypadku grypy także stosowana jest farmakoterapia. Ulgę w dolegliwościach mogą dać Ci leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Najczęściej wystarczające okazują się środki dostępne bez recepty, typu:

  • ibuprofen,
  • paracetamol,
  • aspiryna,
  • syropy na kaszel,
  • tabletki na ból gardła.

Jako że jednym z najpoważniejszych objawów grypy jest wysoka gorączka, pamiętaj, aby w trakcie trwania infekcji odpowiednio nawadniać organizm. Przyjmuj płyny pod różną postacią. Możesz pić wodę, ziołowe napary, herbaty owocowe itp. W przypadku obu schorzeń zrezygnuj z treningów i staraj się odpoczywać w łóżku aż do momentu wyzdrowienia. Miej świadomość, że zaniechanie leczenia grypy może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak np.:

  • ostra niewydolność nerek,
  • zapalenia ucha,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenia mięśnia sercowego.

Profilaktyka infekcji wirusowych

Zastanawiasz się, jak zapobiegać infekcjom sezonowym typu przeziębienie lub grypa? Jeśli chcesz uniknąć zachorowania na grypę lub w razie zakażenia złagodzić jej przebieg, skorzystaj ze szczepień ochronnych. Wiedz, że dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy po 75. roku mogą zaszczepić się przeciwko tej chorobie bezpłatnie. Jeśli chodzi o ogólne działania prewencyjne dotyczące infekcji wirusowych: unikaj zatłoczonych miejsc, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętaj, aby często myć ręce, zwłaszcza po powrocie do domu z pracy, sklepu, placówki oświatowej itd. Dostosuj swój strój do warunków atmosferycznych tak, aby nie doprowadzić do przemarznięcia ani przegrzania organizmu. Regularnie wietrz pomieszczenia (szczególnie sypialnię) i staraj się codziennie przebywać na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, aby zahartować organizm.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA