REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 1olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0
Białołęka

różne »

 

35 lat jak jeden dzień

  13 czerwca 2003

Domowi Pomocy Społecznej "Pod Brzozami" stuknęło 35 lat! Z tej okazji odbyła się huczna impreza jubileuszowa. Do tańca przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, na stołach królowały przysmaki kuchni śródziemnomorskiej...

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0
Malowniczo położony 1-hektarowy teren w sercu Białołęki. Wiosenny pejzaż - soczysta zieleń, obok szumiące, wysmukłe brzozy - i zapach krystalicznego wręcz powietrza zapierają dech w piersiach. Uwagę przykuwa jednopiętrowy, żółty budynek-szeregowiec. Artema - oaza rękodzieła na wschodniej Białołęce Artema - oaza rękodzieła na wschodniej Białołęce Pracownia Twórczych Inspiracji "ArteMa" jest jednym z nielicznych miejsc na wschodniej Białołęce, gdzie osoby dorosłe mogą uczestniczyć w warsztatach rękodzieła. Poznają różne techniki wykonywania i zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Zwieńczeniem ich całorocznej pracy są Artealia - targi rękodzieła, połączone z zabawą dla całych rodzin. Ostatnio impreza ta miała miejsce 11 maja na ulicy Berensona. To Dom Pomocy Społecznej "Pod Brzozami" przy ulicy Bohaterów 46/48.

Mieszkają tutaj ludzie skrzywdzeni przez los - samotni, odepchnięci przez najbliższych. Pozornie nieufni obdarowują jednak uśmiechem i serdecznością każdego, kto ich odwiedza. Kiedy przekraczam próg DPS "Pod Brzozami" życie nabiera jakby innego znaczenia, przez chwilę zastanawiam się nad sensem istnienia...

Pokoje jedno i dwuosobowe są skromnie urządzone. W każdym z nich jest lampka nocna i radio. Ściany zdobią obrazy, w szufladach leżą zdjęcia najbliższych... Cisza, spokój, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Trudno jednak tutaj się nudzić. Do swojej dyspozycji mieszkańcy mają świetlicę z telewizorem i wideo, pianino, bibliotekę i pracownię terapii zajęciowej. Pod "okiem" Marka Tomczaka - profesora muzyki, kompozytora - działa zespół perkusyjny, zbierający laury także poza DSP "Pod Brzozami". O zdrowie wszystkich podopiecznych dba wykwalifikowany personel medyczny. W nowoczesny sprzęt specjalistyczny wyposażone są gabinet fizykoterapii i sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Za datę "narodzin" Domu Pomocy Społecznej "Pod Brzozami" przyjmuje się rok 1968. W ciągu tych lat przeszedł wiele burz i zawirowań. Na szczęście nie poddał się politycznej metamorfozie.



Na zdjęciu szczęśliwa szefowa domu pomocy. Poniżej z rąk burmistrza otrzymuje pamiątkowy medal.
Funkcjonuje do dzisiaj, także dzięki datkom hojnych sponsorów, o których z determinacją zabiega niestrudzona dyrektor Barbara Wróblewska.

Jubileuszową uroczystość zaszczyciły swoją obecnością m.in. Dorota Safjan - wiceprezydent Warszawy i Andrzej Olszewski - były przewodniczący powiatu warszawskiego oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych warszaw-skich DPS. Z rąk burmistrza Białołęki Jerzego Smoczyńskiego, dyrektor Wróblewska otrzy-mała pamiątkowy "Medal Gminy Warszawa-Białołęka 1994-2002".

Także najdłuższych stażem mieszkańców DPS "Pod Brzozami" i jego wieloletnich pracowników uhonorowano dyplomami uznania i symbolicznymi prezentami - zaszczyt ich wręczania przypadł wiceprezydent Dorocie Safjan.

Część artystyczną przygotowali: zespół perkusyjny p/k Marka Tomczaka, tercet "Trzech Tenorów" oraz uczniowie Gimnazjum Nr 1, którzy ubrani w kontusze zatańczyli Poloneza i Mazurka. Niewątpliwą atrakcją był występ młodego pianisty Mateusza Zawadzkiego, który na jubileusz DSP "Pod Brzozami" przyjechał specjalnie ze stanu Luizjana, by zagrać etiudę Chopina Nr 10 Cis-mol. Także Rafał Buliński, radca prawny w DSP, przypomniał wszystkim arię z opery Stanisława Moniuszko.

Po części oficjalnej Carlos Gonzales-Tejera (jeden ze sponsorów imprezy) zaprosił wszystkich na "skromny" poczęstunek. Na suto zastawionych stołach królowały m.in. przysmaki kuchni śródziemnomorskiej, także strogonow, flaki, ryba gotowana na parze, rozmaite sałatki i słodkości. Na zewnętrznym patio do późnych godzin wieczornych przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Anna Tomasik

Fot. Marek Szlawski

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

cmp moje zdrowie 3cmp moje zdrowie 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

REKLAMA

sporteum polkolonie 2sporteum polkolonie 0

REKLAMA

biedronka 050 3biedronka 050 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

norblin 02 3norblin 02 0

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA