REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Wielki remont Pola Mokotowskiego. Zapłacimy miliony

  8 września 2021

Wielki remont Pola Mokotowskiego. Zapłacimy miliony
źródło: UM Warszawa

Tętniący życiem, najpopularniejszy park czeka duży remont. Największą zmianą będzie rozbetonowanie stawu.

REKLAMA

Kryzys gospodarczy trwa w najlepsze, inflacja rośnie, warszawski samorząd ma 1,9 mld zł dziury budżetowej a mieszkańcy regularnie słyszą, że brakuje pieniędzy na budowę podstawówek, ulic, chodników, dróg rowerowych, kanalizacji a nawet przystanków autobusowych. W takim kontekście remont Pola Mokotowskiego za 40 mln zł to wydatek co najmniej kontrowersyjny.

REKLAMA

Pole Mokotowskie od nowa

Zarząd Zieleni zaznacza, że inwestycja za 39,6 mln zł to dopiero pierwszy etap dużych zmian na Polu Mokotowskim. Obejmuje on stworzenie w parku nowego układu wodnego, zagospodarowanie terenu po dawnej bazie MPO, stworzenie pełnych zieleni miejsc rekreacji i stref wejściowych.

Pojawią się również siłownia plenerowa, toalety i ławki. Dodatkowo, w ramach odrębnej inwestycji, zostanie przeprowadzony remont stojących obok Biblioteki Narodowej drewnianych domków i urządzenie w jednym z nich centrum reportażu.

- Modernizacja Pola Mokotowskiego, jednego z największych warszawskich parków, to przykład inwestycji powstającej z inicjatywy mieszkańców, z myślą o ich potrzebach i środowisku - twierdzi Justyna Glusman, dyrektorka-koordynatorka d/s zrównoważonego rozwoju i zieleni. - Chcemy zapewnić warszawiankom i warszawiakom atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni, jednocześnie dbając o ochronę różnorodności biologicznej i maksymalizując retencję wody.

REKLAMA

Staw nie dla dzieci

Jak mówią urzędnicy, intencją projektantów było zadbanie o przyrodę parku i stworzenie malowniczych miejsc rekreacji, pełnych zieleni i elementów wodnych. Z dna głównego stawu usunięty zostanie beton a na brzegach zasadzone zostaną rośliny. Będzie to równoznaczne z zakazem wchodzenia do płytkiej wody przez dzieci, a nawet zakazem wpuszczania do stawu psów.

Drugim ważnym elementem jest stworzenie naturalnego ogrodu biocenotycznego w centralnej części parku. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pojawi się tam kilka dzikich zakątków i różnorodnej zieleni, która dodatkowo pełnić będzie funkcje retencyjne. Przez ogród zostanie poprowadzona także kładka edukacyjna opowiadająca o znajdujących się tam siedliskach przyrodniczych. Pojawią się również miejsca "sprzyjające kontemplacji".

Prace budowlane rozpoczną się już pod koniec miesiąca i potrwają według planu maksymalnie do grudnia przyszłego roku. Przez ponad rok najpopularniejszy park w Warszawie będzie częściowo zamykany.

(dg)

.
 

Czytaj na ten temat

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA