REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Pole Mokotowskie rozgrzebane. Już dziewięć miesięcy opóźnienia

  22 grudnia 2022

Pole Mokotowskie rozgrzebane. Już dziewięć miesięcy opóźnienia
źródło: UM Warszawa

Kontrowersyjny remont Pola Mokotowskiego miał zakończyć się w tym miesiącu, ale popularny park w Warszawie jest całkowicie rozgrzebany. Urzędnicy chwalą się, że w ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne drzewa i krzewy. Zamontowano także elementy małej architektury, wykonano nowe nawierzchnie i część prac związanych z ukształtowaniem terenu.

REKLAMA

"W śródmiejskiej części Pola Mokotowskiego spektakularną zmianę przeszedł teren wokół fontanny, gdzie ułożono ozdobne płyty z labradorytu. Kamień sprowadzany jest z Winnicy na Ukrainie. Wykonano także część prac przy niecce wodnej wokół fontanny" - tak podsumowuje ostatnie prace w parku warszawski ratusz. Wyremontują Pole Mokotowskie za grube miliony. Dzieciom i psom wstęp do wody wzbroniony Wyremontują Pole Mokotowskie za grube miliony. Dzieciom i psom wstęp do wody wzbroniony
Gdy pogoda dopisuje, Pole Mokotowskie błyskawicznie zapełnia się warszawiakami. Mimo to urzędnicy nieustannie planują kolejne zmiany, poprawki i "modernizacje".

Staw na Polu Mokotowskim zaorany. "Budujemy zbiornik dla płazów" Staw na Polu Mokotowskim zaorany. "Budujemy zbiornik dla płazów"
W najpopularniejszym parku Warszawy widać już pierwsze efekty prac remontowych. Dno głównego stawu jest właśnie kruszone.

Pole Mokotowskie czy pola mokotowskie? To nie takie proste Pole Mokotowskie czy pola mokotowskie? To nie takie proste
Można odnieść wrażenie, że wraz z upływem lat w Warszawie coraz częściej słychać o "polach". Sprawdzamy, która forma jest bardziej uzasadniona.

Remont Pola Mokotowskiego

Remont pierwotnie miał zakończyć się właśnie teraz, w grudniu. Aktualnie urząd miasta podaje, że planowany termin zakończenia całej inwestycji to trzeci kwartał, a więc najprawdopodobniej wrzesień 2023 roku.

- W części parku przy ul. Wawelskiej i al. Niepodległości powstały górki obsiane trawą. Wzniesienia mają zmniejszyć hałas dobiegający z ulic. Wcześniej wysiano też łąkę kwietną, która zakwitnie wiosną i wykonano mineralną nawierzchnię ścieżki. Wzdłuż ciągu ścieżki Kapuścińskiego zamontowano nowe latarnie - podsumowują urzędnicy.

W okolicy restauracji Jeff's asfaltową nawierzchnię wymieniono na nową z kostki klinkierowej i betonu szczotkowanego. Zamontowano nowe stojaki rowerowe i latarnie. W centralnym punkcie placyku wkrótce pojawi się stalowa altana. Przy rondzie Jazdy Polskiej wykonano już część prac związanych z położeniem nowej nawierzchni. W całości prace te zakończono natomiast w strefie od strony ul. Batorego. Wkrótce zostaną tam zamontowane elementy małej architektury. Podobne prace pozostały do wykonania w okolicy Biblioteki Narodowej.

REKLAMA

Stawy już gotowe

Zakończono już także większość prac przy dużym stawie i małych zbiornikach wodnych. Umocniono dno oraz brzegi potoku i zbiornika, ułożono większość rurociągów. Wykonano też część mostków na stawach, a obecnie trwają prace przy mostach na głównym zbiorniku.

- Do tej pory na Polu Mokotowskim rolkarze mogli korzystać tylko z głównej alei pokrytej asfaltem. Teraz dodatkowa strefa do takiej aktywności powstaje w śródmiejskiej części parku, na tyłach Politechniki Warszawskiej. Tworzone są przeszkody w terenie, na których możliwe będzie wykonywanie ewolucji. Do rekreacji służyć mogą rozrzucone na terenie parku naturalne elementy, np. gąszcz pni czy pniaki do wspinaczki. Pojawi się również chwiejna równoważnia - zapowiada warszawski ratusz.

Więcej drzew w Warszawie

Niemal w każdej części parku pojawiła się już nowa roślinność. W ostatnich miesiącach posadzono łącznie 35 drzew, ponad 4 tys. krzewów i niemal 7 tys. bylin. Pojawiły się też pnącza okrywowe, rośliny cebulowe oraz łąki i trawnik na powierzchni 3669 mkw. W ramach tegorocznych jesiennych nasadzeń Pole Mokotowskie wzbogaciło się m.in. o lipy srebrzyste i szerokolistne, topolę szarą, jarzęby pospolite, klon jawor, róże, jeżówki, czosnki ozdobne i śliwy różnych odmian, a także jeżyny, pigwowce, hortensje bukietowe Little lime 'Jane', kaliny koreańskie 'Juddii', fiołki wonne, naparstnicę zwyczajną czy śmiałek darniowy.

Po modernizacji Pola Mokotowskiego w parku można będzie odpocząć nie tylko na ławkach czy trawie, ale także na specjalnych platformach do siedzenia i leżakach. Przy alejach ustawiane są także nowe kosze na śmieci, a na polanach schronienia dla owadów.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

Polecamy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA