Symboliczny koniec Mordoru. Pierwszy współczesny biurowiec do rozbiórki
13 marca 2024
Stojący przy ul. Wołoskiej biurowiec Curtis Plaza zostanie zburzony po 32 latach od otwarcia. Mowa o budynku, który zapoczątkował przekształcenie Służewca w dzielnicę biurową i oferował open space - rozwiązanie, jak na tamte czasy, rewolucyjne.
Biurowiec Curtis Plaza powstał w latach 1991-1992 jako inwestycja firmy Curtis Polska, należącej do jednego z najbogatszych Polaków - Zbigniewa Niemczyckiego. Otwarcie budynku według projektu Mirosława Kartowicza i Romualda Weldera zwiastowało nową erę na warszawskim rynku biurowym.
Curtis Plaza do zburzenia
Biurowiec przy ul.
Gdyby nie wojna... Tak miało wyglądać Pole Mokotowskie
Monumentalna Świątynia Opatrzności Bożej, rządowe gmachy i reprezentacyjne aleje zamiast popularnego parku? Kilka innych decyzji i Warszawa mogła wyglądać zupełnie inaczej.
Wołoskiej był jednym z pierwszych, który został zaprojektowany z myślą o metodzie organizacji pracy open space, co wzbudzało duże zainteresowanie mediów. W 1992 roku został nagrodzony tytułem "budowy roku" w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Zdjęcie budynku znajduje się obok pałacu Na Wyspie, pałacu w Wilanowie, hotelu Bristol czy Intraco II w "Encyklopedii Warszawy" jako jedna z ilustracji historii warszawskiej architektury. Znalazł się także w katalogu wystawy "Plany na przyszłość" (2000) wśród przykładów przemian architektonicznych.
Mordor w Warszawie
Curtis Plaza to także pierwszy współczesny biurowiec, który powstał na Służewcu i zapoczątkował przemianę poprzemysłowej dzielnicy w największy w Polsce kompleks biurowy. Masowa budowa biur w rejonie ulic Wołoskiej i Domaniewskiej zapoczątkowała lawinę problemów komunikacyjnych, na czele z korkami i tłokiem w tramwajach kursujących do stacji metra Wierzbno.
W ostatnich latach na Służewcu powstaje coraz więcej bloków i hoteli, które zastępują szybko starzejące się biurowce. Zanim dotrze tam linia metra M4, okolica zapewne zmieni charakter ze ściśle biurowego na mieszkalno-biurowy. Pozwolenie na rozbiórkę Curtis Plaza zostało już wydane, ale nie wiadomo, co dokładnie powstanie w miejscu biurowca. Plan zagospodarowania przestrzennego nie jest zbyt ambitny: przewiduje w tym miejscu pięciopiętrowy budynek usługowy.
Dominik Gadomski
.