REKLAMA

Mokotów

inwestycje »

 

Symboliczny koniec Mordoru. Pierwszy współczesny biurowiec do rozbiórki

  13 marca 2024

alt='Symboliczny koniec Mordoru. Pierwszy współczesny biurowiec do rozbiórki'
źródło: Emptywords / Wikimedia Commons

Stojący przy ul. Wołoskiej biurowiec Curtis Plaza zostanie zburzony po 32 latach od otwarcia. Mowa o budynku, który zapoczątkował przekształcenie Służewca w dzielnicę biurową i oferował open space - rozwiązanie, jak na tamte czasy, rewolucyjne.

REKLAMA

Biurowiec Curtis Plaza powstał w latach 1991-1992 jako inwestycja firmy Curtis Polska, należącej do jednego z najbogatszych Polaków - Zbigniewa Niemczyckiego. Otwarcie budynku według projektu Mirosława Kartowicza i Romualda Weldera zwiastowało nową erę na warszawskim rynku biurowym.

Curtis Plaza do zburzenia

Biurowiec przy ul. Gdyby nie wojna... Tak miało wyglądać Pole Mokotowskie Gdyby nie wojna... Tak miało wyglądać Pole Mokotowskie
Monumentalna Świątynia Opatrzności Bożej, rządowe gmachy i reprezentacyjne aleje zamiast popularnego parku? Kilka innych decyzji i Warszawa mogła wyglądać zupełnie inaczej.
Wołoskiej był jednym z pierwszych, który został zaprojektowany z myślą o metodzie organizacji pracy open space, co wzbudzało duże zainteresowanie mediów. W 1992 roku został nagrodzony tytułem "budowy roku" w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Zdjęcie budynku znajduje się obok pałacu Na Wyspie, pałacu w Wilanowie, hotelu Bristol czy Intraco II w "Encyklopedii Warszawy" jako jedna z ilustracji historii warszawskiej architektury. Znalazł się także w katalogu wystawy "Plany na przyszłość" (2000) wśród przykładów przemian architektonicznych.

Kup bilet

Mordor w Warszawie

Curtis Plaza to także pierwszy współczesny biurowiec, który powstał na Służewcu i zapoczątkował przemianę poprzemysłowej dzielnicy w największy w Polsce kompleks biurowy. Masowa budowa biur w rejonie ulic Wołoskiej i Domaniewskiej zapoczątkowała lawinę problemów komunikacyjnych, na czele z korkami i tłokiem w tramwajach kursujących do stacji metra Wierzbno.

W ostatnich latach na Służewcu powstaje coraz więcej bloków i hoteli, które zastępują szybko starzejące się biurowce. Zanim dotrze tam linia metra M4, okolica zapewne zmieni charakter ze ściśle biurowego na mieszkalno-biurowy. Pozwolenie na rozbiórkę Curtis Plaza zostało już wydane, ale nie wiadomo, co dokładnie powstanie w miejscu biurowca. Plan zagospodarowania przestrzennego nie jest zbyt ambitny: przewiduje w tym miejscu pięciopiętrowy budynek usługowy.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Madbutcher

13.03.2024 12:01

Jak w ogólności nie jestem fanem architektury z tego okresu, zwłaszcza w krajowym wykonaniu, to akurat tego budynku będzie mi szkoda. Jest to moim skromnym, niefachowym zdaniem jeden z najlepszych budynków powstałych w Warszawie w latach 90.

# Kocur

13.03.2024 12:21

Open space to największe dziadostwo jakie spotkało pracę biurową. 8 godzin dziennie wśród masy ludzi, z których część bezustannie trakjocze o pierdołach, część ma wpieniające tiki, ktoś żre kanapkę z jajkiem, inny dłubie w nosie, ktoś paznokcie obgryza, ktoś się buja na krześle albo jak głupek na nim kręci, a jak jeszcze 3 różne stacje radiowe włączone, albo co gorsza ta sama ale z opóźnieniem, to już kompletnie krwicy można dostać. Do tego jedni się trzęsą z zimna, inni roztapiają z gorąca, jedna osoba przyjdzie zasmarkana, to zaraz wszyscy na L4, jedna osoba przyjdzie na kacu, to całe biuro wali żulem, ktoś śmierdzi potem, ktoś bezuztannie gazuje zamiast się wy...rać. Osoba, która to wymyśliła powinna za karę spędzić rok w takim "rewolucyjnym rozwiązaniu". W życiu bym nie poszedł do pracy w takich warunkach.

# Arpa61

28.04.2024 11:33

Burzenie biurowców OŁPEN SOŁRSE wywołuje u mnie błogi uśmiech... Wpis obywatela #Kocur wyborny. - Popieram i pozdrawiam!

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe