REKLAMA
77 lat temu Polska Kronika Filmowa podała, że na terenie Legionowa milicjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię bimbru. Co wówczas przeżywali mieszkańcy i jaka była narracja władzy w sprawie legionowskich bimbrowników?
Pamiętacie podmiejską linię autobusową 801? "Czerwoniak" Zarządu Transportu Miejskiego przez wiele lat przewoził mieszkańców Legionowa i Jabłonny do Warszawy, zaś dla mieszkańców III Parceli i legionowskiego Przystanku stanowił jedyną alternatywę dla kulejących wówczas przewozów kolejowych. Niedługo rocznica ponownego uruchomienia linii.
24 lutego 2021 roku minęło równo 190 lat od bitwy, która w okresie powstania listopadowego rozegrała się pod Nieporętem. W 1831 r. oddziały polskie starły się tutaj z rosyjskim korpusem. Krwawą historię przypomina starostwo powiatowe w Legionowie.
Osiedle Piaski w ostatnich latach zmieniło się nie do poznania. Pamiętacie jeszcze jego początki?
Miasto uruchomiło poświęconą obchodom stulecia Legionowa stronę internetową pod nazwą "100 lat nazwy Legionowo". My tymczasem pokrótce przypominamy ważną część historii naszego miasta, którego losy wzajemnie były związane z wojskiem, koleją i... balonami.
W naszej okolicy, nad Narwią, ponad pół wieku temu odkryto prehistoryczne szczątki. Dzięki najnowszym badaniom odkrywa się historia łowcy z Wieliszewa.
Przy okazji zapowiedzi prezydenta Romana Smogorzewskiego odnośnie chęci stworzenia leśnego parku przy Mieszka I, ożyła dyskusja na temat tragicznej historii tego miejsca. Niewielu młodych mieszkańców naszego miasta wie, że w czasie II wojny światowej było tam żydowskie getto.
Ostatnio przypomnieliśmy na Facebooku archiwalny artykuł pt. "Pamiętacie jeszcze amfiteatr na Piaskach?". Wpis wywołał mnóstwo wspomnień i refleksji wśród mieszkańców tej okolicy.
Oto ul. Piłsudskiego z lat 30-tych. Porównaj, jak na przełomie blisko 90 lat zmieniło się to miejsce.
Całkiem niedawno, bo 4 października przypadała 75. rocznica likwidacji żydowskiego getta w Legionowie. Tymczasem, jak miałem okazję się przekonać, wielu młodych mieszkańców naszego miasta w ogóle nie wie, że było tu jakieś getto.
Niedawno podczas uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, Legionowo jako miasto, również obchodziło swoją uroczystość - 65. urodziny. Z tej też okazji włodarze wraz z mieszkańcami wkopali w parku Solidarności "kapsułę czasu".
Powietrzna historia naszego miasta wiąże się przede wszystkim z balonami. I słusznie, ale ma Legionowo także ciekawy epizod lotniczy. W pobliskim Poniatowie funkcjonowało w pierwszych dniach wojny obronnej 1939 roku lotnisko polowe.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale przed wojną Legionowo słynęło nie tylko z balonów, podków i szkła, ale także z guzików.
O Fabryce Domów na Łajskach dzisiaj niewiele osób pamięta. Tymczasem, jakby nie patrzeć, odegrała w historii naszego miasta rolę niebagatelną.
Pisaliśmy niedawno o legionowskim getcie. Tymczasem niedawno w serwisie Allegro została wystawiona pochodzącą właśnie z getta w Legionowie pamiątkowa tablica.
Osiedle Piaski mało komu wydaje się ciekawe, ma za to całkiem ciekawą historię...
W Legionowie kina wciąż nie ma. A bywało inaczej...
Chcąc dowiedzieć się czegoś o historii miasta, czasem dobrze odwiedzić lokalny cmentarz. Z naszym legionowskim nie jest inaczej...
PIM w Legionowie to jedna z najdłużej działających instytucji w naszym mieście i ma naprawdę ciekawą historię...
Legionowska kolej miała w swej historii kilka budynków dworcowych. O ich dziejach opowiada wystawa otwarta pod koniec września w miejskim Muzeum Historycznym. Warto pokrótce te dzieje przypomnieć.
LINKI SPONSOROWANE