REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony
REKLAMA

Na fotografii budynek dworca kolejowego (1915-1937). Stacja nosiła nazwę Jabłonna, dopiero w 1934 roku została zmieniona na Legionowo.
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe


REKLAMA

Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

Miasto uruchomiło poświęconą obchodom stulecia Legionowa stronę internetową pod nazwą "100 lat nazwy Legionowo". My tymczasem pokrótce przypominamy ważną część historii naszego miasta, którego losy wzajemnie były związane z wojskiem, koleją i... balonami.

REKLAMA

A wszystko zaczęło się od... wojskowych koszar. Na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja, jako dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów, nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914-1917 i osadę polową Legionowo wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 r. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Od 1930 r. przyjęła ją gmina Legionowo. Następnie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrankiewicza z 3 maja 1952 roku osadzie Legionowo został nadany ustrój miejski. W granice miasta zostały wówczas włączone także dwie gromady Bukowiec oraz Łajski-Grudzie. A skoro o wojskowej historii mowa, to nie wypada nie wspomnieć o tym, iż Legionowo było jedynym miastem poza Warszawą, w którym 1 sierpnia 1944 r. dokonał się patriotyczny zryw niepodległościowy. Już pierwszego dnia powstańcy zajęli legionowskie koszary, zniszczyli warsztaty "Stralo" i zdobyli koło Chotomowa wagon sanitarny. Od 5 sierpnia w willi przy Krasińskiego działał szpital powstańczy, opiekujący się rannymi ewakuowanymi z Warszawy. Podczas powstania zginęło w Legionowie ok. 4 tys. osób.

Miasto rozsławiły... balony

Na historię Legionowa ogromny wpływ miało nie tylko wojsko, ale też kolej, jak i... balony, co zresztą jest akcentowane w tegorocznych planach obchodów stulecia nadania miastu nazwy. Przedwojenna wytwórnia balonów i spadochronów odcisnęła na rozwoju Legionowa piętno, które trudno przecenić. Dziś już z balonami i spadochronami mało kto nasze miasto kojarzy, a i o samej wytwórni niewielu pamięta.

Wszystko zaczęło się w 1920 roku, gdy do Legionowa przeniesiono z Poznania Centralne Zakłady Aeronautyczne, zajmujące się produkcją i remontami balonów wojskowych. W pierwszych latach istnienia zakład zajmował się głównie naprawianiem powłok balonów z importu. Od 1924 roku, po przekształceniu w Centralny Zakład Balonowy, rozpoczęła się pionierska w skali kraju samodzielna produkcja balonów. Produkowane tu były na licencji francuskiej wojskowe balony obserwacyjne oraz zaporowe. Nadal też serwisowany był balonowy sprzęt polskiej armii, między innymi pierwszy polski sterowiec "Lech". W 1929 roku produkcja została rozszerzona o balony sportowe, reklamowe, turystyczne, spadochrony znane jako " Polski Irvin" i - uwaga, uwaga - namioty. Funkcjonowała także od strony ul. Wąskiej wytwórnia wodoru - jedna z największych w Polsce. To w Legionowie wyprodukowano największe i najsławniejsze, o objętości przekraczającej 2200 m3 balony II Rzeczpospolitej - "Kościuszko", "Polonia", "Warszawa", czy "Zürich III". Na tych balonach oficerowie z legionowskiego Batalionu Balonowego, kpt. Franciszek Hynek, por. Zbigniew Burzyński, czy por. Władysław Pomaski zwyciężali w najbardziej prestiżowych na świecie zawodach balonowych o puchar im. Gordona Bennetta. Legionowskie balony zdobywały ten puchar w latach 1933, 1934, 1935 i 1938, przynosząc miastu światową sławę. To w Legionowie, w 1938 roku, została uszyta powłoka największego na świecie balonu stratosferycznego "Gwiazda Polski".

Kres przedsiębiorstwu położyła oczywiście II wojna światowa. Po wojnie reaktywowano Warsztaty Remontowe Spadochronów, które z czasem przekształciły się w Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego Aviotex.

Sześć dworców

Pierwszy dworzec stanął w dzisiejszym Legionowie w 1877 roku, a stacja nazywała się jeszcze Jabłonna. Budynek stacyjny był niewielki, jednopiętrowy, drewniany z charakterystycznymi zdobieniami w stylu wiejskim. Stacja obsługiwała głównie letników przyjeżdżających do Jabłonny i na letnisko Gucin. Jednak gdy w 1892 roku na terenie dzisiejszego Legionowa zlokalizowany został duży carski garnizon z trzytysięczną załogą, na stacji zaczął się prawdziwy ruch, tym bardziej, że zbudowana została także trasa do Zegrza. Budyneczek dworcowy pękał w szwach, ale przetrwał do 1915 roku, kiedy to wycofujące się oddziały rosyjskie go spaliły. Rok później Niemcy oddali do użytku prowizoryczny budynek, który przetrwał następne 20 lat.

Stacja cały czas nosiła nazwę Jabłonna, dopiero w 1934 roku została zmieniona na Legionowo. Niebawem powstały też dwie kolejne stacje w naszym mieście: Przystanek Legionowo i Legionówek (dziś Legionowo Piaski). Ruch kolejowy stale rósł, więc w końcu lat 30. zbudowany został nowy dworzec - jeden z nowocześniejszych w ówczesnej Polsce, jednak w październiku 1944 roku wycofujący się żołnierze niemieccy wysadzili go w powietrze. Po wojnie, pod koniec lat 40-tych, kolej postawiła kolejny w historii Legionowa dworzec - zielony drewniaczek. Służył przez lata, dopóki nie został zamieniony na... kontener. Po ponad 30-latach zastąpiło go obecne Centrum Komunikacyjne.

oprac. DB


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

Start balonu "Legionowo" źródło: Muzeum historyczne w Legionowie


Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

Balon obserwacyjny "BD" produkowany w WBiS, na poligonie w Legionowie, lata 30. źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie


Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

Dworzec w Legionowie w latach 60. źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie


Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

źródło: Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historyczne w Legionowie, przekazy rodzinne


Krótka podróż przez 100 lat. Wojsko, kolej i balony

Dzieje Jabłonny i przyszłego Legionowa najmocniej związane są z Traktem Warszawsko-Kowieńskim, powstałym w latach 1820-48, przy którym wybudowano koszary wojskowe w 1892 r. W 1925 roku dokonano podziału części dóbr Maurycego hr. Potockiego na działki pod zabudowę, co przyczyniło się do intensywnego rozwoju przyszłego Legionowa. Przebieg i nazwy ulic, wyznaczone w okresie międzywojennym, ulegały zmianom w różnych okresach, w zależności od polityki władz, najbardziej w czasach II wojny światowej i PRL-u. źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie


29.03.2019 13:03 #marcin_f
Zdjęcie w nagłówku przedstawia dworzec wąskotorowej kolei jabłonowskiej, nie dalekobieżnej.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Biuro do wynajęcia
 Oferuję pożyczki w wysokości 1 000 euro do ponad 500 000 euro każdemu w potrzebie i w stanie spłacić. Zwrot będzie dokonany w wybranym przez Ciebie okresie ze stałą stopą procentową wynoszącą 3%. Dla wszystkich wniosków o to mój e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com

Nieruchomości zamienię
 Cześć Czy masz trudności z radzeniem sobie ze swoimi problemami? Powiedz nie problemom, które cię atakują Chcesz skorzystać z kredytu na realizację swoich projektów -Fundusz biznesowy -Uznanie za postępy twoich studiów -Zmień samochód - Wyposażasz sprzęt gospodarstwa domowego -Daj ci nowy dom -Niestety okazuje się, że jesteś bezrobotny -Student, nikt ci nie służy -Jesteś bezrobotny lub utknąłeś w banku lub jesteś objęty bankowym zakazem incydentu niezależnym od twojej woli - Dlatego żadna instytucja finansowa nie akceptuje pożyczki. Musisz jednak sfinansować projekt, o którym marzysz i który jest bliski twojemu sercu lub rozwiązać małe problemy finansowe, które cię obciążają i cieszyć, ponieważ nie powinno to powodować żadnych problemów. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji Im szybciej, aż w końcu poczujesz ulgę, a życie znów będzie dla ciebie więcej. E-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com

Komputery
 Posiadasz stronę internetową? Zdajesz sobie sprawę , że posiadanie samej strony www nie przyniesie Ci wielu Klientów? aby osiagnać sukces i mieć mnóstwo Klientów z google należy stronę internetową pozycjonować i monitorować jej frazy kluczowe. na https://sprawdzpozycje.pl sprawdzisz wszystkie pozycje poszczególnych fraz kluczowych Twojej strony internetowej w google. Serwis jest w pełni darmowy a co najważniejsze otrzymasz raport aktualnych i rzeczywistych fraz kluczowych twojej strony www. sprawdzpozycje.pl aktualizuje się za każdym razem, gdy sprawdza pozycje dla podanej domeny i frazy wobec tego masz pewność, że jest to realna pozycja a nie sprzed kilku godzin lub dni jak w innych serwisach seo.

Dam pracę
 Miejsce pracy: Holandia ( okolice Rotterdamu lub Utrechtu ) Stanowisko: pracownik produkcji, magazynu Poszukujemy pracowników do pracy na produkcji: - sortowaniu owoców i warzyw, order picker, kwiaty, szklarnia, magazyny, rozlewnia napoi, pakownie produktów spożywczych, prace logistyczne na poczcie. Wymagania: - znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym - prawo jazdy kat. B - umiejętność szybkiego uczenia się - dobra kondycja fizyczna Oferujemy: - tygodniowy system wypłat - holenderską umowę - opieka polskiego koordynatora - dodatki za nadgodziny - ubezpieczenie oraz dojazd do pracy Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie swojego CV na adres mailowy: work@klaverteam.com lub kontakt telefoniczny pod nr. tel: +48 570 901 414 ( sms z adresem mailowym- prześlemy szczegóły ofert pracy ). Biuro Pośrednictwa Pracy Klaver ( KRAZ 18450 )


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA