REKLAMA

Legionowo

Dawniej i dziś

 

"Bajka" w Legionowie. Historia kina z prawdziwego zdarzenia

  22 listopada 2016

alt='"Bajka" w Legionowie. Historia kina z prawdziwego zdarzenia'
W tym miejscu na rogu Siemiradzkiego i Sienkiewicza działały trzy legionowskie kina: przed wojną "Tancerka" i "Bajka", a po wojnie "Mazowsze"

W Legionowie kina wciąż nie ma. A bywało inaczej...

REKLAMA

I to jeszcze jak bywało! Moja młodość to oczywiście kino "Mazowsze". Tu stałem w kolejce, by wejść na "Wejście smoka', tu z wypiekami na twarzy oglądałem "Seksmisję", "Gwiezdne wojny".. Kina w Legionowie nie będzie. Wspominamy Mazowsze Kina w Legionowie nie będzie. Wspominamy Mazowsze
W galerii handlowej, która ma powstać na Bukowcu - nie będzie kina. Legionowo do dziś nie jest w stanie nadrobić regresu kulturalnego, sięgającego już... 80 lat. Pierwsze legionowskie kino powstało przed wojną.
. No, ale zanim "Mazowsze" zaczęło działać w latach pięćdziesiątych, były wcześniej w naszym mieście inne kina.

"Tancerka" u Lipszyców

Pierwsze kino w historii Legionowa działało na terenie garnizonu 2. Pułku Saperów Kolejowych. Pod koniec lat 20., gdy liczba ludności rosła w młodej miejscowości lawinowo, swoje podwoje otworzyło także kino komercyjne. Nazywało się "Tancerka" i działało na rogu ulic Sienkiewicza i Siemiradzkiego w kamienicy należącej do rodziny Lipszyców. Interes szedł tak sobie, kino było dość marnie wyposażone, a na ekran rzadko trafiały największe międzywojenne przeboje.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Po prostu... "Bajka

Wszystko zmieniło się, gdy w 1933 roku budynek wydzierżawił przedsiębiorca kinowy z wizją i ambicjami - Henryk Golik. Sprowadził do Legionowa najnowocześniejszą dostępną aparaturę dźwiękową, odnowił widownię instalując niemal trzysta wygodnych, miękkich foteli. Golik zmienił także nazwę na "Bajka". I kino nagle stało się eleganckie, nowoczesne, wręcz uważane było za jedno z najnowocześniejszych w kraju. W dodatku nowy właściciel potrafił zadbać o repertuar i na legionowskim ekranie gościły największe przeboje. Najwięcej widzów przyciągały ukochane polskie komedie z Dymszą, Bodo, Ćwiklińską... Po prostu "bajka". Kino działało także w czasie wojny i choć do bojkotu zachęcało podziemie, cieszyło się wcale niemałym powodzeniem.

Budynek przy Siemiradzkiego i Sienkiewicza został zniszczony w 1944 roku i taki był koniec kina "Bajka". Bo po odbudowie i znacjonalizowaniu w tym samym miejscu zaczęło działać w 1952 roku kino "Mazowsze". Na początku lat 90. i to kino przestało istnieć, ale o tym już było... A dzisiaj, czy naprawdę nie stać naszego miasta na kino z prawdziwego zdarzenia? A gdyby tak nazywało się "Bajka"... Cóż, można pomarzyć.

(wk)

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# RAZOR

23.11.2016 13:44

Coraz więcej mieszkań na wynajem, coraz więcej przypadkowych mieszkańców skuszonych jedynie mniejszymi cenami za wynajem niż w Warszawie
Czy takim ludziom którzy w Warszawie pracują, robią zakupy czy wreszcie jadą do kina w Warszawie potrzebne jest jakieś tam kino w Legionowie, w mieście w którym jedynie śpią ???
Coraz więcej mieszkańców których życie tak naprawdę toczy się w Warszawie, coraz gorsza oferta w Legionowie i błędne koło się zamka
I nie dotyczy to tylko kina ale sklepów, usług itp
Większość przedsiębiorców uważa też że z powodu bliskości Warszawy w naszym mieście nie ma szans na powstanie kina, rozwój sklepów czy usług

# virop

23.11.2016 21:48

no niestety takie czasy
________________
http://www.toplustra.pl/lustra-przemysowe-odporne-na-temperatur.html
http://www.toplustra.pl/lustra-wielofunkcyjne-kontrola-2-kierunkow.html
http://www.toplustra.pl/lustra-wielofunkcyjne-kontrola-3-kierunkow.html
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024