REKLAMA

Artykuł sponsorowany

MiCA wchodzi w życie. Co się zmienia dla kupujących kryptowaluty?

MiCA wchodzi w życie. Co się zmienia dla kupujących kryptowaluty?
źródło: Bitomat.com

Zmiany w regulacjach prawnych Unii Europejskiej mogą przełożyć się na Twoje przyszłe transakcje w świecie kryptowalut.

Zanim przejdziemy do meritum tematu, najpierw musimy zapoznać się z pewnymi zagadnieniami.

Czym jest KYC i MiCA?

KYC (Know Your Customer) jest to zestaw procedur, które instytucje finansowe - w tym giełdy kryptowalut czy operatorzy bitomatów - wdrażają w celu zweryfikowania tożsamości swoich klientów. Według m.in. raportu Komisji Europejskiej poprawne wdrożenie KYC odgrywa kluczową rolę w walce z przestępczością finansową i praniem pieniędzy, szczególnie w obszarze kryptowalut i aktywów cyfrowych. Kolejnym ważnym pojęciem jest MiCA (Markets in Crypto-Assets), to z kolei pakiet regulacji Unii Europejskiej, który ma na celu ujednolicenie i usystematyzowanie zasad dotyczących rynku aktywów cyfrowych we wszystkich krajach unijnych.

Jakie zmiany?

Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami jeszcze do końca 2024 roku można było: kupować bądź sprzedawać kryptowaluty do 990 euro w pojedynczej transakcji bez konieczności skanowania dowodu i dokonywać 15 takich transakcji dziennie - zupełnie anonimowo. Teraz to się zmienia. Od marca br. w Polsce obowiązuje identyfikacja obowiązkowa przy transakcjach powyżej 999 euro w tym samym dniu oraz kończy się możliwość wielokrotnego anonimowego kupna i sprzedaży kryptowalut (np. 15 transakcji po 999 euro). Zaś od września br. zmiany pójdą jeszcze dalej. Wówczas obowiązywać nas będzie pełna weryfikacja dla wszystkich transakcji (niezależnie od kwoty). Zatem trzeba będzie skanować dowód osobisty. Co ciekawe, terminy wprowadzania unijnych regulacji, nie są takie same we wszystkich krajach unijnych. Np. w Hiszpanii już od stycznia 2024 roku obowiązuje pełna weryfikacja przy zakupie lub sprzedaży kryptowalut w w bitomatach. Podobnie jest we Włoszech czy na Słowenii. Zaś w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Rumunii czy Słowacji póki co jest bez zmian, ale od września 2025 roku obowiązywać będzie pełna identyfikacja wszystkich klientów bitomatów.

Czy jeszcze możemy dokonywać anonimowych transakcji?

Jak podaje www.bitomat.com w jakimś stopniu można się jeszcze zabezpieczyć przed KYC. Jednak wszystko wskazuje na to, że od nowych regulacji raczej nie uciekniemy. Nawet w krajach spoza Unii Europejskiej tendencja idzie w stronę braku anonimowości w obrocie kryptowalutami. Póki co, do marca 2025 roku nadal możesz kupować anonimowo kryptowaluty pod warunkiem, że dzienne transakcje nie przekroczą w sumie 990 euro i w międzyczasie nie zmieniają się krajowe przepisy. W niektórych regionach wciąż obowiązuje limit 999 euro na jednorazową transakcję, do 15 razy dziennie. Wykorzystaj to jeśli zależy ci na anonimowości. Rozważ też różne opcje przechowywania kryptowalut. Giełdy kryptowalut już w większości wprowadziły pełne KYC. Bitomaty do marca 2025 roku są bardziej elastyczne, ale docelowo czeka nas scentralizowana identyfikacja, dlatego korzystaj z renomowanych dostawców. Firmy dbające o prywatność na najwyższym poziomie (BITCOIN BANKOMAT POLSKA) oferują własne rozwiązania IT i przechowują dane wewnętrznie, co minimalizuje ryzyko wycieku poufnych informacji.

JR


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA