REKLAMA

Legionowo

Historia

 

Fabryka domów, czyli wielka płyta z Legionowa

  9 lutego 2017

alt='Fabryka domów, czyli wielka płyta z Legionowa'
Blok nr 26 na osiedlu "Jagiellońska". Pierwszy zbudowany z wielkiej płyty produkowanej w Łajskach. źródło: SML-W Legionowo

O Fabryce Domów na Łajskach dzisiaj niewiele osób pamięta. Tymczasem, jakby nie patrzeć, odegrała w historii naszego miasta rolę niebagatelną.

REKLAMA

W Fabryce Domów pracowała między innymi w latach siedemdziesiątych moja mama. W dziale rachuby, czyli jak powiedzielibyśmy dzisiaj - księgowości. I całkiem miło te czasy wspomina. Do pracy zawoził ją codziennie autobus, a potem przywoził. Zupełnie jak tysiące innych pracowników. Bo też wielu mieszkańców Legionowa pracowało w Fabryce Domów, która była jednym z największych zakładów, a tym samym pracodawców w okolicy. Dziś w odnowionym i przebudowanym biurowcu, w którym kiedyś mama podliczała słupki i sprawdzała, czy wszystko się zgadza, a zgadzało się zresztą zawsze, bo musiało się zgadzać, mieści się Starostwo Powiatowe.

Bloki produkowane z wielkiej płyty

Fabryka powstała w czasach gierkowskiego przemysłowego boomu. Władze zaczęły realizować ideę "miasta - satelity" lokalizując na północnych terenach Legionowa cały kompleks przemysłowy czyli Inżynierię, Kombinat Instalacji Sanitarnych, Bistyp. W 1971 roku opracowano plan zagospodarowania przestrzennego Legionowa, uwzględniający budowę w Łajskach masowego producenta budynków wielorodzinnych, a przy okazji budowę "Osiedla Jagiellońska" dla 15 tysięcy mieszkańców. Były to czasy, gdy nasze miasto nie było jeszcze gigantycznym blokowiskiem - bloki były na osiedlu Batorego, na którym zresztą mieszkałem.

Oczywiście plany budowy fabryki i osiedla były ze sobą ściśle związane. Bo też z wielkiej płyty produkowanej na Łajskach było budowane osiedle. Warto na marginesie wspomnieć, że działały wówczas produkujące cegłę sylikatową " Sylikaty" na Bukowcu, czyli Mazowieckie Zakłady Wapienno-Piaskowe. I tak to sobie szło. Fabryka Domów nazwana Mazowieckim Kombinatem Budowlanym produkowała wielką płytę, a legionowska spółdzielnia mieszkaniowa budowała z niej bloki. Pierwszym budynkiem wybudowanym z elementów wyprodukowanych w Fabryce Domów był blok nr 26. A potem poszło już z górki i Legionowo dzięki Fabryce Domów wygląda tak jak wygląda.

Wstąp do księgarni

Truła powietrze

Moloch nie pozostawał obojętny na środowisko. Wokół fabryki, w związku z eksploatacją wód podziemnych, powstał głęboki lej depresyjny. Ponadto fabryka wraz z ciepłownią miejską i ciepłowniami osiedlowymi zanieczyszczały powietrze. To, czym przychodziło czasem oddychać w sezonie grzewczym w porównaniu z tym dzisiejszym smogiem, to było dopiero coś! W grudniu 1981 roku, pod naciskiem ze strony władz państwowych, Spółdzielnia przejęła niedokończone osiedle awaryjne Fabryki Domów - osiedle Łajski (obecnie os. Młodych) przeznaczone pierwotnie dla pracowników.

Po 1989 roku fabryka jako Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego "Mazowsze" nie poradziła sobie w warunkach gospodarki rynkowej. I padła, ale nawet jeśli od początku była ekonomicznym niewypałem epoki PRL, to bez niej dzisiejszego Legionowa by nie było.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni