REKLAMA
Okres od maja do września to rokrocznie czas wiosenno-letnich burz, które słyną ze swej intensywności i nieprzewidywalności. W każdym większym mieście po takiej nawałnicy strażacy usuwają dziesiątki połamanych drzew i grubych konarów, które powodują ogromne zniszczenia, a nawet potrafią zagrozić życiu ludzi znajdujących się w pobliżu. Warszawa nie jest tu żadnym wyjątkiem.
W cyklu "Zakorzenieni" prezentujemy historie i pasje ludzi, który w naszej dzielnicy mieszkają od lat. Czy skrzypce mogą mieć kształt smerfa? Agnieszka Giera, która przy Zwoleńskiej 112 razem z tatą prowadzi pracownię lutniczą, twierdzi, że nic nie jest niemożliwe.
Rodzicielstwo to wyzwanie i prawdziwa szkoła życia. Młode mamy i ojcowie stawiają sobie wiele pytań: jak opiekować się dzieckiem, jak się z nim bawić? Zajęcia w ramach projektu Mamy Czas przynoszą odpowiedzi na wiele zagadnień oraz dają możliwość aktywnego spędzenia czasu z dzieckiem. Wszystko bezpłatnie przy ulicy Żegańskej 1a - w każdy piątek i sobotę.
Dziesięcioosobowa rada osiedla Radość ostro wzięła się do pracy. Jako główne zadanie postawiła sobie integrację mieszkańców. Będą ankiety, spotkania z mieszkańcami, eventy integracyjne i... celebryci.
Pan Włodzimierz Bobiński zajmuje się fotografią już od ponad 30 lat i jest doskonale znany mieszkańcom ul. Pożaryskiego w Międzylesiu. W czasie rozmowy wspomina Wawer z lat osiemdziesiątych, swoje ukochane aparaty fotograficzne i czasy świetności, gdy z fotografii można było się utrzymać.
Pod koniec marca przy Żegańskiej 1a, w sali 49, ruszyła Wymienialnia, projekt stowarzyszenia Inicjatywa "Razem" zorganizowany przy współpracy z władzami dzielnicy. Każdy może tu oddać niepotrzebne rzeczy i w zamian dostać coś, co mu się przyda. Ale nie tylko o wymianę przedmiotów chodzi organizatorom...
Do naszej redakcji zgłosił się jeden z mieszkańców z prośbą o interwencję w sprawie rozpoczętej niedawno budowy na skraju lasu przy ul. Cylichowskiej.
Po raz czwarty warszawiacy będą świętować Dzień Sąsiada, współorganizowany przez Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej wraz z Q Ruchem Sąsiedzkim i innymi lokalnymi inicjatywami.
Niecodzienny widok miałem okazję podziwiać na ul. Bachusa. Przechodząc pod ogromnym dębem zorientowałem się, że z góry spadają na mnie połamane gałązki. Ale to nie była sprawa wygłodniałych po długiej zimie wiewiórek, lecz... małego chłopca.
Bezprzewodowy, darmowy internet dla mieszkańców Wawra jest już na wyciągnięcie ręki. Nasza dzielnica została przyłączona do miejskiej sieci wi-fi.
Wilgoć, grzyb i ciągle towarzyszący chłód. Emeryci, niepełnosprawni i rodziny wielodzietne - lokatorzy budynku komunalnego na Bachusa 15 od lat bezskutecznie walczą o ustalenie prawa własności budynku, który rozpaczliwie wymaga remontu. Żyją w strachu, że pewnego dnia ktoś zwyczajnie wyrzuci ich na bruk.
Do roku 1990 w Cechu Krawców i Rzemiosł Włókienniczych było zrzeszonych 65 firm kapeluszniczych. Moja to trzecie pokolenie w branży. Babcia była modystką, pracowała w Warszawie. Mój ojciec założył firmę w 1941 roku, ja w 1979 - zaczyna opowieść Marek Sterkowski, kapelusznik z Falenicy.
Aleksandrów to kolejne osiedle, które gościło władze dzielnicy w ramach cyklu "Wawer - dodaj do ulubionych". Spotkanie miało miejsce 11 kwietnia, w Klubie Kultury Aleksandrów przy ul. Samorządowej.
Są takie miejsca w Wawrze, gdzie wystarczy mały deszcz, by na jezdni tworzyły się malownicze kałuże. Doskonałym przykładem jest ulica Panny Wodnej w rejonie wylotu Zasobnej. Padający od kilku dni na przemian śnieg i deszcz, utworzył w tym miejscu już nie kałużę, ale prawdziwe rozlewisko - niczym w powieści Małgorzaty Kalicińskiej.
Resocjalizacja przez pracę na rzecz dzielnicy - brzmi nieco formalnie, choć efekty pomysłu są jak najbardziej praktyczne. Mniej śmieci. Więźniarki sprzątają nam Wawer.
Dwadzieścia lat wydaje się strasznie długim okresem. Czas jest jednak nieubłagany i kradnie nam te lata szybciej niż byśmy sobie tego życzyli. Co dwadzieścia lat, my żywi, musimy się zatroszczyć o miejsce spoczynku naszych najbliższych, którzy zmarli i dopełnić administracyjnego obowiązku opłaty za przedłużenie miejsca w kwaterze cmentarnej.
Zima ma to do siebie, że mija. A gdy się kończy, nadchodzi pora na wiosenne porządki. Także w szafach.
Azyl pod Psim Aniołem w Falenicy mieści się na prywatnej posesji Agnieszki Brzezińskiej i istnieje już ponad 30 lat. W tym czasie w jego pobliżu powstały osiedla bloków i domów jednorodzinnych i jak łatwo się domyśleć, powstał problem kłopotliwego sąsiedztwa.
Dość nieoczekiwany przebieg miało ostatnie posiedzenie dzielnicowej komisji ładu przestrzennego, która miała być poświęcona omówieniu stanu zaawansowania prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Aleksandrów. Dokument powstaje w oparciu o kompleksowe koncepcje odwodnienia osiedla.
Co zrobić z właścicielami samochodów, którzy prośby o nieparkowanie i tzw. ogólny interes mają w głębokim poważaniu? Na parkingu przy ulicy Korkowej ustawił się samochód w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Konkretnie przed wejściem do budynku.
LINKI SPONSOROWANE