REKLAMA

Bielany

drogi »

 

Remont ważnej ulicy Wrzeciona. "Ile miejsc parkingowych zniknie tym razem?"

  17 listopada 2023

alt='Remont ważnej ulicy Wrzeciona. "Ile miejsc parkingowych zniknie tym razem?"'
źródło: Facebook/Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany

Bielański ratusz podpisał umowę na wyremontowanie ulicy Doryckiej. Mieszkańcy najbardziej obawiają się kolejnego ubytku miejsc parkingowych.

REKLAMA

Znajdująca się na Wrzecionie ul. Dorycka składa się z dwóch odcinków między tzw. okrąglakiem - wschodniego i zachodniego. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
Na wschodnim jest wyeksploatowana trylinka, a na zachodnim nierówny i pełen ubytków asfalt. Do przetargu na remont starej ulicy zgłosiło się osiem firm. Najkorzystniejsza oferta wynosiła 5,2 mln zł.

Co zmieni remont Doryckiej?

Jezdnie obu nitek zyskają nową nawierzchnię asfaltową. Plan prac zakłada także wymianę podbudowy, która będzie wykonana od nowa do głębokości około pół metra. Na chodnikach ułożone zostaną estetyczne płyty o wymiarach 50 x 50 cm, zaś na zjazdach na posesje i parkingi oraz w dwóch zatokach postojowych na wschodnim odcinku pojawi się betonowa kostka. Remont przejdzie też parking przy zachodniej nitce ul. Doryckiej. Do tego dojdzie wymiana 31 latarni.

Wstąp do księgarni

Więcej zieleni i progów na Wrzecionie

- Ulicę wzbogacimy licznymi krzewami. Posadzimy 2109 szt. takich gatunków jak: tawulec pogięty, śnieguliczka koralowa czy róża okrywowa. Przestrzeń urozmaici także 17 nowych drzew - 9 dębów błotnych, 4 jarzęby szwedzkie i 4 klony czerwone. Oko cieszyć będą też żywopłoty z irgi błyszczącej i 1670 m2 trawników - informuje Urząd Dzielnicy Bielany.

Po remoncie szerokość jezdni nadal wyniesie 6 metrów, a obecny układ ruchu zostanie zachowany. Skrzyżowanie obu jezdni ul. Doryckiej na wysokości bloku Marymoncka 159 będzie wyniesione.

- Wytyczymy dwa sugerowane przejścia dla pieszych w formie progu zwalniającego. Pierwsze powstanie w śladzie istniejącej zebry przy budynku Wrzeciono 45A, a drugie przy bloku Dorycka 4. Finalizacja remontu nastąpi w 2024 roku - podsumowuje ratusz.

Co z parkowaniem przy Doryckiej?

Przy okazji remontu Doryckiej mieszkańcy zadali burmistrzowi pytanie na Facebooku: ile miejsc parkingowych zniknie tym razem?

- Samochody na osiedlu Wrzeciono będziemy parkować... no właśnie - gdzie? Gołym okiem widać, że aut przybywa, a miejsc parkingowych ubywa. Jakieś pomysły, panie burmistrzu, na tę sytuację?

- Parkowanie zostanie uporządkowane. Chodniki na całej szerokości będą do dyspozycji pieszych, a kierowcy zatrzymają auta na wyznaczonym po zachodniej stronie obu nitek ul. Doryckiej pasie postojowym. Nie będzie więc można zaparkować samochodu tam, gdzie jego pozostawienie obniży bezpieczeństwo - odpowiedział burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Bielański ratusz: "Trudno wyliczyć coś, czego oficjalnie nie ma"

Poprosiliśmy bielański urząd o dokładną informację, ile obecnie przy Doryckiej jest miejsc parkingowych a ile będzie po wykonaniu remontu. Urząd Dzielnicy odpowiedział, że "trudno wyliczyć coś, czego oficjalnie nie ma". Co prawda parkingi w głębi ulicy dałoby się policzyć, ale nie samo parkowanie wzdłuż tej ulicy.

- Miejsca postojowe na ul. Doryckiej nie są usankcjonowane oznakowaniem. Nie ma znaków D-18 informujących, że można parkować. Jednocześnie nie ma też znaków zakazujących zatrzymywanie aut. W efekcie parkowanie ma charakter zwyczajowy. Mieszkańcy parkują od lat w miejscach, w których nie powinni zgodnie z przepisami tego robić. Chodzi o obszar 10 metrów przed przejściami dla pieszych czy wyjazdami z posesji. Kierowcy parkują po obu stronach jezdni, częściowo na zbyt wąskich chodnikach. Ulica nigdy nie była remontowana, zaś projektowano ją w czasach, kiedy nie przewidywano tak dużej liczby samochodów. Piesi mają za mało miejsca na poruszanie się - wyjaśnia rzeczniczka bielańskiego ratusza Magdalena Borek.

- Podsumowując, ponieważ oznakowanie nie sankcjonuje miejsc postojowych, nie jest możliwe ich wyliczenie. Także dlatego, że mieszkańcy parkują w pasie drogowym wszędzie, gdzie tylko jest wolna przestrzeń, w tym tam, gdzie jest to niedozwolone. Stąd potrzeba uporządkowania parkowania w rejonie ul. Doryckiej. Kierowcy będą zatrzymywać auta po jednej stronie ulicy na obu nitkach. Zostaną na nich wyznaczone pasy postojowe. Chodniki będą w całości do dyspozycji pieszych - dodaje.

DB

.
 

Komentarze (15)

# SOS

17.11.2023 16:47

Przypominam obywatelom że już niedługo wybory. Może społeczeństo pogoni tych szkodników, zanim zostanie zamknięte w 15 minutowych gettach.

# Dziadek parkingowy

17.11.2023 21:01

No i dobrze, niech robią porządek. Przede wszystkim trzeba gonić to śmierdzące dziadostwo parkujące na chodnikach. Przykład został pokazany na fotografii powyżej - jezdnia szeroka, ale tłumok z mercedesa i niedouk z dostawczaka zaparkowali swoje graty na chodniku, jakby na jezdni miejsca nie było.

# Wielki Organizator

17.11.2023 22:40

Problem: Samochody parkują na chodnikach.
Rozwiązanie: Zlikwidujmy miejsca parkignowe.

REKLAMA

# Kolo

18.11.2023 02:14

Wreszcie brzmi to jakoś sensownie. Już dawno temat powinien być uporządkowany, w tym ograniczone zastawianie każdej wolnej przestrzeni gruchotami. Zwracam uwagę, że od lat 60 tych w tej okolicy w zasadzie nie przybyło ani mieszkan (za wyjatkiem jednego budynku, który ma własny garaż podziemny) ale jakimś cudem przybyło różnej maści zlomu i to w ilości przekraczającej znacznie ilość samych mieszkań. Zachodze w głowę, po jakiego grzyba każdy członek gospodarstwa domowego chce własnego gruchota, skoro jest tam świetna komunikacja (w tym metro jakieś 800 m i tramwaj pod samym nosem). Toz tego blaszanego dziadostwa jest tam więcej niż mieszkań. Poza tym na jakiej podstawie kierowane są roszczenia o zapewnienie każdemu chetnemu DARMOWEGO parkowania i to jeszcze pod sama klatka. Parkowanie to zajmowanie przestrzeni publicznej i za to powinny być słone opłaty jak za zajęcie pasa drogowego. Nie widzę powodów żeby miałoby to być za darmo. Jak ktoś chce parkować to niech jeden z drugim się skrzyknie, założy spółdzielnie, kupi na przetargu teren, wybuduje garaż piętrowy za własne pieniądze i sobie tam parkuje do woli. Jak zapłaci za miejsce 40 - 50 tysięcy to będzie wiedział ile kosztuje parkowanie. Czas skończyć z fikcją darmowego parkowania. A żądania budowy za środki publiczne darmowych miejsc postojowych dla każdego kto tylko takie zadanie wyrazi to zwykły nietakt. Ta Dorycka to teraz jedno wielkie zawalisko gruchotow, nie da się tam przejść. Wygląda to obydnie, zaś zastawiona ulica to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa pożarowego etc. Te rupiecie powinny być odholowywane. Kto to toleruje. Musi chyba dojść do tragedii. Gdzie straż miejska i gdzie służby. Trzymam kciuki za szybka realizacja tej potrzebnej inwestycji, bo to co tam teraz jest to jakiś koszmar. I jeszcze jedna uwaga - robienie nasadzen zieleni bez zabezpieczania tego plotkiem nie ma sensu, bo będzie to to rozjechane, wydeptane przez kundlarzy etc. To tak a propos.

# Marian

18.11.2023 12:31

I bardzo dobrze. Jak poczujecie na własnej doopie lewackie rządy to przestaniecie na nich głosować. Wybory tuż tuż.

# CRT

18.11.2023 15:52

#Kolo napisał(a) 18.11.2023 02:14
Parkowanie to zajmowanie przestrzeni publicznej i za to powinny być słone opłaty jak za zajęcie pasa drogowego. Nie widzę powodów żeby miałoby to być za darmo. Jak ktoś chce parkować to niech jeden z drugim się skrzyknie, założy spółdzielnie, kupi na przetargu teren, wybuduje garaż piętrowy za własne pieniądze i sobie tam parkuje do woli.
Masz rację. Jedzie jeden z drugim w miasto nie wiadomo po co. Potem łazi bez celu po ulicach. Co ludzie robią w weekend na dworze, bo napewno nie są w drodze do pracy czy z pracy? Wytwarzają tylko dwutlenek węgla. Miejsca parkignowe powinny być płatne, tak jak korzystanie z chodników powinno być płatne. Jak ktoś chce chodzić, to niech sobie wybudujue własny chodnik.

# Kolo

18.11.2023 18:16

Oczywiście. Nasza spółdzielnia na naszym spółdzielczym terenie za nasze spółdzielcze pieniądze wybudowała chodnik i ten chodnik eksploatuje. Cóż w tym takiego dziwnego. Spółdzielcy za własne środki wybudowali chodnik. Podobnie spółdzielcy na własnym gruncie wybudowali określona ilość miejsc postojowych odpłatnych. I co w tym dziwnego. Co więcej, większość zacwkasne pieniądze wykupiła Miejsca w garażu po około 45 tysięcy. I co w tym nadzwyczajnego. I jakoś nie słyszę żeby ktoś zadał aby mu za darmo wybudować i udostępnić miejsce postojowe. To mentalność roszczeniowa która prezentują głównie ci, którzy najmniej dołożyli się do wspólnego budżetu, a wręcz przeciwnie - z tego budżetu tylko chcieliby brać. Dość tego komunizmu, chcesz parkować, to plac. A jak nie to Twój problem. Przestrzeń publiczna nie jest za darmo i nie powinna być. To trochę też nauczy racjonalnego podejścia do korzystania z dobra publicznego. A przestrzeń jest takim właśnie dobrem i to o ograniczonym zasobie.

# Kocur

20.11.2023 15:12

Wystarczy "przejechać się" w street view i jeśli ktoś nie widzi tam problemu, to sam jest jego częścią. Np. zdjęcie Dorycka 25 - dwa samochody na całej szerokości przejścia dla pieszych - po jednej stronie 20 cm chodnika, po drugiej ZERO. Takich kwiatków można wypatrzeć dziesiątki. Z wózkiem nie przejdziesz, a co dopiero minąc kogoś idącego z naprzeciwka.

# dsdsgdfd

21.11.2023 11:17

#Kocur napisał(a) 20.11.2023 15:12
Wystarczy "przejechać się" w street view i jeśli ktoś nie widzi tam problemu, to sam jest jego częścią. Np. zdjęcie Dorycka 25 - dwa samochody na całej szerokości przejścia dla pieszych - po jednej stronie 20 cm chodnika, po drugiej ZERO. Takich kwiatków można wypatrzeć dziesiątki. Z wózkiem nie przejdziesz, a co dopiero minąc kogoś idącego z naprzeciwka.
Do tego wszechobecne awarie tylko na chwilę

# Normalny, racjonalny, logiczny

22.11.2023 13:34

Problem polega na tym, że miejsce parkingowe to konkretna wytyczona przestrzeń. I jeżeli nie została wytyczona i oznakowana zgodnie z przepisami, to nie ma mowy o miejscach parkingowych, a co za tym idzie - o likwidacji miejsc parkingowych. Nie można zlikwidować czegoś, co nie istnieje. A że wieśniaki z Bielan uważają, że każda pusta przestrzeń służy do parkowania, bo tak są przyzwyczajeni ze swoich wiosek, to niestety się plują. Chodnik jest dla pieszych - nie służy do parkowania. Nie podoba się miasto - wracaj do siebie na wieś i parkuj wszędzie, gdzie ci się podoba.

# Kolo

23.11.2023 15:04

Czy ktoś wie kiefy fizycznie ruszają prace?

# PrezesTOszmata

24.12.2023 13:09

Celowo nie robi się parkingi i utrudnia zaparkowanie samochodów w tym okupacyjnym państwie! (Polska jest pod zakamuflowaną okupacją) wszytko sprowadza się do tego, aby Żydzi kolonizatorzy Polski mieli możliwość dojenia Polaków z pieniędzy.
Słuchacie idioci
Polska jest kolonią zachodu z władzami marionetkowymi.
W Polsce jest zakaz obejmowania urzędów przez Polaków. Polaków od lat 80 wymordowano w tysiącach.
Nie ma czegoś takiego jak polsk rząd , to są potomkowie zbrodniarzy na Polakach. To są polskojęzyczne k....y
Urzędy skarbowe to przywatne firmy zachodu nie mście prawa płacić tam żadnych podatków

# Chomik

09.02.2024 21:20

Terror samochodziarzy bez parkingów trwa. Im więcej zlikwidują miejsc tym lepiej.

# Pan Kleks

10.02.2024 09:26

Na Wrzecionie średnia wieku aut to jakieś 15 lat. Samochody warte tyle co telewizor 55 cali. Kto się przejmuje tym złomem.

# Pan Kleks

10.02.2024 09:27

#PrezesTOszmata napisał(a) 24.12.2023 13:09
Celowo nie robi się parkingi i utrudnia zaparkowanie samochodów w tym okupacyjnym państwie! (Polska jest pod zakamuflowaną okupacją) wszytko sprowadza się do tego, aby Żydzi kolonizatorzy Polski mieli możliwość dojenia Polaków z pieniędzy.
Słuchacie idioci
Polska jest kolonią zachodu z władzami marionetkowymi.
W Polsce jest zakaz obejmowania urzędów przez Polaków. Polaków od lat 80 wymordowano w tysiącach.
Nie ma czegoś takiego jak polsk rząd , to są potomkowie zbrodniarzy na Polakach. To są polskojęzyczne k....y
Urzędy skarbowe to przywatne firmy zachodu nie mście prawa płacić tam żadnych podatków
Nie ćpaj, nie pisz.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe