REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?

Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?

Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?

Nieprzyjemne objawy ze strony gardła to popularny problem w sezonie jesienno-zimowym, gdy nietrudno o infekcję wirusową, ale także u osób, które intensywnie używają swojego głosu na co dzień: nauczycieli, coachów, piosenkarzy itp. Czasem każdy z nas musi się zmierzyć z uczuciem przełykania żyletek, czy zmienionym głosem. W konsekwencji utrudnia to jedzenie, picie (szczególnie ważne podczas walki z infekcją), spokojny sen, a także komunikację z innymi. Przyjrzyjmy się sposobom, które mogą przeciwdziałać tego rodzaju problemom.

Jak dbać o swoje gardło?

  • Nawilżanie

Aby gardło mogło w pełni realizować wszystkie swoje funkcje, potrzebuje przede wszystkim regularnego nawilżenia. Warto przy tym zauważyć, że w dzisiejszych czasach suche powietrze jest bardzo popularnym zjawiskiem. Mierzymy się z nim w sezonie grzewczym, a także w klimatyzowanych pomieszczeniach. Gardło wysycha też wówczas, gdy śpimy z otwartymi ustami lub po prostu oddychamy przez nie, zamiast przez nos. To także naturalne zjawisko w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Histamina, którą organizm wydziela podczas kontaktu z alergenem, również bowiem wykazuje działanie wysuszające.

Wyrabiając w sobie nawyk częstego popijania wody, zapewnisz swojemu organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia od środka, ale również zwilżysz swoje gardło od zewnątrz.

  • Dieta

To, co ląduje na twoim talerzu, nie pozostaje w tym przypadku bez znaczenia. Wsparciem dla błon śluzowych są witaminy z grupy B, witamina A, C, E, ryboflawina. Gdy poczujesz, że z gardłem dzieje się coś niedobrego, unikaj przez pewien czas produktów o drażniącym działaniu. Wśród nich znajdują się owoce cytrusowe, potrawy pikantne, gorące, twarde orzechy, chipsy, dania w panierce itp. Postaraj się zrezygnować z używek: alkoholu, kawy, mocnej herbaty, nie pal papierosów i nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach.

  • Powietrze

Idealnie byłoby ograniczyć przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach do minimum. Sprawdź też, jaką masz w domu wilgotność powietrza. Jeśli będzie zbyt niska, koniecznie zaopatrz się w nawilżacz.

  • Oszczędzanie narządu głosu

Jeśli dużo mówisz, krzyczysz, śpiewasz, staraj się robić częste przerwy na picie wody. Każdego dnia zapewnij swoim strunom głosowym przerwę. Dużym wsparciem może się okazać systematyczne wykonywanie ćwiczeń fonacyjnych, oddechowych, artykulacyjnych, które pomogą odciążyć mięśnie krtani i gardła.

  • Alergie

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć na coś uczulenie, koniecznie udaj się do lekarza i zrób testy, a w razie potrzeby zadbaj o odpowiednią profilaktykę lub odczulanie. Pamiętaj, że alergia może się pojawić w dowolnym momencie życia, niezależnie od wieku.

  • Układ immunologiczny

Dbając o swoją odporność, ograniczysz podatność organizmu na stany zapalne gardła. Zwróć szczególną uwagę na swój tryb życia, codzienne menu, długość i jakość snu, aktywność fizyczną.

Pierwsza pomoc w bólu gardła i problemach z głosem

Oczywiście podstawą jest nawilżanie gardła. Picie wody warto uzupełnić o spożywanie pokarmów, które będą tworzyć pewnego rodzaju osłonę błony śluzowej. W tej roli sprawdzi się m.in. oliwa, kisiel z siemienia lnianego, miód płynny. W ramach naturalnego wsparcia dobrze jest też sięgnąć po płukanki ziołowe z rumianku, szałwii, tymianku, ewentualnie przygotować na ich bazie parówki. Taka inhalacja pomoże od razu udrożnić nos.

Kiedy problemy z gardłem się nasilają, można wypróbować pastylek do ssania lub leków w postaci spray'u. Gdy ból gardła utrzymuje się 2 tygodnie, bądź gdy często nawraca, wybierz się do dobrego laryngologa w Warszawie, który pomoże ci ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i zaproponuje skuteczne leczenie oraz indywidualnie dostosowaną profilaktykę.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA