Na chodniku rowerzyści wpadają na pieszych. Urzędnicy mają "rozwiązanie" problemu
4 lipca 2024
Na bardzo wąskim chodniku biegnącym lekko w dół, wzdłuż ul. Papirusów, do parku Młocińskiego permanentnie rowerzyści wpadają na spacerowiczów. Jedna z radnych zaapelowała, żeby problem pilnie rozwiązać zanim dojdzie do poważniejszego wypadku, jednak nie spotkał się on z większym zainteresowaniem urzędników odpowiedzialnych za wprowadzanie bezpiecznych rozwiązań na warszawskich ulicach.
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi nieodpowiedzialnego zachowania rowerzystów na ulicy Papirusów, bielańska radna Agnieszka Gola napisała interpelację w sprawie pilnego rozwiązania problemu.
Na Papirusów rowerzyści wpadają na pieszych
- Rowerzyści korzystają z chodnika niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, a ponadto często jadą ze sporą szybkością, co może być niebezpieczne dla pieszych. Proszę o wdrożenie możliwych rozwiązań poprawiających sytuację - pisze radna.
- Konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pieszych poprzez podkreślenie zakazu poruszania się rowerami po chodniku, a szczególnie oczekiwane jest wytyczenie pasa dla rowerów w istniejącej jezdni. Park Młociński przez cały sezon rowerowy przyciąga tłumy cyklistów, więc rozwiązanie problemu jest sprawą pilną - podkreśla Agnieszka Gola. Ponieważ w pobliżu powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej, śmiało można założyć, że ruch pieszo-rowerowy zdecydowanie wzrośnie. Należałoby zatem zmienić zasady poruszania się po tym bardzo wąskim, nachylonym lekko w dół chodniku.
"Zgłaszać na policję"
Na interpelację radnej Goli odpowiedział dyrektor warszawskiego biura zarządzania ruchem drogowym.
- Opisane sytuacje są ewidentnym nieprzestrzeganiem przez rowerzystów przepisów ruchu drogowego. Korzystanie przez rowerzystę z chodnika jest dozwolone, gdy szerokość chodnika znajdującego się wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością powyżej 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ul. Papirusów, gdzie szerokość chodnika wynosi 1,8 metra, a na drodze prędkość pojazdów jest ograniczona do 30 km/h, rowerzysta jest zobowiązany do poruszania się rowerem po jezdni - wyjaśnia Tamás Dombi. Tak więc warszawskie biuro zarządzania ruchem drogowym nie planuje wprowadzenia jakichkolwiek zmian w tym rejonie i radzi wszelkie nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem przepisów przez rowerzystów zgłaszać na policję lub do straży miejskiej.
DB