REKLAMA

Bielany

drogi »

 

Na chodniku rowerzyści wpadają na pieszych. Urzędnicy mają "rozwiązanie" problemu

  4 lipca 2024

alt='Na chodniku rowerzyści wpadają na pieszych. Urzędnicy mają "rozwiązanie" problemu'
Fot. Agnieszka Gola

Na bardzo wąskim chodniku biegnącym lekko w dół, wzdłuż ul. Papirusów, do parku Młocińskiego permanentnie rowerzyści wpadają na spacerowiczów. Jedna z radnych zaapelowała, żeby problem pilnie rozwiązać zanim dojdzie do poważniejszego wypadku, jednak nie spotkał się on z większym zainteresowaniem urzędników odpowiedzialnych za wprowadzanie bezpiecznych rozwiązań na warszawskich ulicach.

REKLAMA

W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi nieodpowiedzialnego zachowania rowerzystów na ulicy Papirusów, bielańska radna Agnieszka Gola napisała interpelację w sprawie pilnego rozwiązania problemu.

Na Papirusów rowerzyści wpadają na pieszych

- Rowerzyści korzystają z chodnika niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, a ponadto często jadą ze sporą szybkością, co może być niebezpieczne dla pieszych. Proszę o wdrożenie możliwych rozwiązań poprawiających sytuację - pisze radna.

- Konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pieszych poprzez podkreślenie zakazu poruszania się rowerami po chodniku, a szczególnie oczekiwane jest wytyczenie pasa dla rowerów w istniejącej jezdni. Park Młociński przez cały sezon rowerowy przyciąga tłumy cyklistów, więc rozwiązanie problemu jest sprawą pilną - podkreśla Agnieszka Gola. Ponieważ w pobliżu powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej, śmiało można założyć, że ruch pieszo-rowerowy zdecydowanie wzrośnie. Należałoby zatem zmienić zasady poruszania się po tym bardzo wąskim, nachylonym lekko w dół chodniku.

Wstąp do księgarni

"Zgłaszać na policję"

Na interpelację radnej Goli odpowiedział dyrektor warszawskiego biura zarządzania ruchem drogowym.

- Opisane sytuacje są ewidentnym nieprzestrzeganiem przez rowerzystów przepisów ruchu drogowego. Korzystanie przez rowerzystę z chodnika jest dozwolone, gdy szerokość chodnika znajdującego się wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością powyżej 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ul. Papirusów, gdzie szerokość chodnika wynosi 1,8 metra, a na drodze prędkość pojazdów jest ograniczona do 30 km/h, rowerzysta jest zobowiązany do poruszania się rowerem po jezdni - wyjaśnia Tamás Dombi. Tak więc warszawskie biuro zarządzania ruchem drogowym nie planuje wprowadzenia jakichkolwiek zmian w tym rejonie i radzi wszelkie nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem przepisów przez rowerzystów zgłaszać na policję lub do straży miejskiej.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# Kolo

04.07.2024 18:54

I bardzo słusznie. Chodnik nie służy do jazdy na rowerze, tylko do poruszania się przez pieszych. I nie ma żadnych ale... Towarzystwo na rowerach jest już tak rozbestwione, że dzwonią na pieszych na chodnikach, krzyczą a gdy ktoś Jaśnie Państwu nie chce ustąpić (bo nie musi i nie powinien), to są agresywni. Czas ukrocic te patologie i absolutnie nie ustępować, a każdy przypadek nagrywać i zgłaszać Policji. Dasz palec to zaraz chca ręki i żądaniom nie ma końca. Na co niektórych działa tylko twarde "won z chodnika". Pieszy na chodniku jest u siebie i żaden ktoś nie ma prawa przepędzać z chodnika tylko dlatego, że ma ochotę zap... po chodniku ba złamanie karku. To jest już zjawisko nagminne i przeradza się w zwykłą patologię. Trochę winy ponosi też w tym zakresie władza która przez szereg lat utrwalala przekonanie że rowerzysta to rodzaj "nadzwyczajnej kasty" która stoi wręcz ponad prawem i wszystko im się należy. Krótka sprawa, chodnik jest dla pieszych i nie jest ani ścieżka rowerowa ani parkingiem dla samochodów. I zero tolerancji.

# Kolo nie pier...ol

04.07.2024 19:45

Kolo tam jest ścieżka rowerowa tj.szlak pieszo-rowerowy, sprawdź oznaczenia, wiec rowerzyści mają prawo tam jeździć.

# Kolo

04.07.2024 20:34

Problem jest ogólny i nie dotyczy tylko tego konkretnego chodnika. Jeśli zaś jest to ciąg pieszo-rowerowy to z jakich przepisów wynika że osoby na rowerach mają pierwszeństwo przed pieszym i i mogą robictsm co chcą? No z jakich... Z żadnych. Ściśle egzekwować prawo, zgłaszać kazdy przypadek, nagrywać wykroczenia i agresję, przesyłać na Policję. Zero tolerancji. Dosc tej samowoli.

REKLAMA

# RobertR

04.07.2024 23:01

To może niech wyremontują jezdnię na Papirusów, żeby dało się po niej jechać rowerem.

# Sandacz

05.07.2024 07:52

wiecie jak wygląda oznakowanie DDR? Znaki poziome i pinowe? Tam takich nie ma. To jest chodnik i jak nazwa wskazuje służy do chodzenia. Obok jest jezdnia i rowery po nie powinny jeździć.

# Sandacz

05.07.2024 08:08

Robert, wielokrotnie jeżdże tam rowerem i zapewniam, po tej jezdni da się jeździć. Chyba nie twierdzisz, że zły stan nawierzchni jezdni daje prawo poruszania sie pojazdem po chodniku?

REKLAMA

# Ojciec nieznany

06.07.2024 13:44

A dlaczego rowerowe gamonie pchają się na chodnik, skoro położony on jest obok jezdni z niewielkim ruchem samochodowym? Tatuś nie nauczył jeździć po jezdni?

# Sandacz

08.07.2024 09:22

#Kolo nie pier...ol napisał(a) 04.07.2024 19:45
Kolo tam jest ścieżka rowerowa tj.szlak pieszo-rowerowy, sprawdź oznaczenia, wiec rowerzyści mają prawo tam jeździć.
Gdzie ty tam widzialeś oznakowanie DDR lub ciągu pieszo- rowerowego?

# Nick zajety

09.07.2024 11:29

#RobertR napisał(a) 04.07.2024 23:01
To może niech wyremontują jezdnię na Papirusów, żeby dało się po niej jechać rowerem.
dokładnie

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy