REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak dobrać idealne lampy do salonu - praktyczne wskazówki

Jak dobrać idealne lampy do salonu - praktyczne wskazówki

Salon stanowi centrum domu. To właśnie tam spotykają się domownicy i przyjmuje się gości. To przestrzeń wyjątkowa i wymaga odpowiedniego wyposażenia. Zalicza się do niego również dobrze dobrany system oświetleniowy. Jakie lampy powinny trafić do salonu? Czy można ograniczyć się do jednego punktu świetlnego, czy lepiej wykorzystać więcej opraw różnego typu? O tym przeczytacie poniżej.

Jakie rodzaje lamp przydają się w pokoju dziennym?

Salony wykorzystuje się jako wspólną przestrzeń do wypoczynku i relaksu, a także najbardziej reprezentacyjną strefę w całym domu lub mieszkaniu. Niekiedy organizujemy tam spotkania towarzyskie, innym razem zaszywamy się w nim, by odpocząć po całym dniu wypełnionym obowiązkami. To także pomieszczenie do zabaw z dziećmi czy wspólnego oglądania telewizji. W każdym przypadku wymaga on oczywiście odpowiedniego światła.

W salonie montuje się zazwyczaj trzy rodzaje oświetlenia:

  • ogólne,

  • zadaniowe,

  • dekoracyjne.

Pierwsze z nich tworzy warunki do wygodnego i swobodnego przemieszczania się czy wykonywania prostych czynności. Oświetlenie zadaniowe natomiast zapewnia mocniejsze światło w szczególnie newralgicznych punktach, gdzie wykonuje się precyzyjniejsze czynności. Oświetlenie dekoracyjne natomiast dopełnia aranżację i tworzy przytulny klimat, sprzyjający wypoczynkowi i rekreacji w domowym zaciszu, podkreślając szczególnie istotne detale we wnętrzu.

Jakie lampy najlepiej zamontować w salonie?

W salonach należy wykorzystać przynajmniej kilka produktów oświetleniowych różnego typu, które zapewniają optymalne warunki, dopasowane do indywidualnych potrzeb. W centrum pomieszczenia najczęściej pojawia się lampa główna. Może to być oprawa sufitowa - co idealnie sprawdza się zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach. W dużych pokojach dziennych można pozwolić sobie natomiast na okazały żyrandol, który trafia nad zestaw mebli wypoczynkowych - podkreślając znaczenie tej części salonu.

Jedna lampa główna to często za mało, by doświetlić wnętrze. Z pomocą przychodzą kinkiety i natynkowe oprawy ścienne, których spory wybór zapewnia sklep z oświetleniem: LightPlus.pl. Dodatkowo warto zastosować lampy stojące - stołowe lub podłogowe. Używa się ich na przykład w pobliżu fotela i sofy, by zapewnić warunki do swobodnego czytania lub pisania. Świetnie sprawdzają się także przy doświetleniu kącika telewizyjnego wieczorową porą. Oczka wpustowe i taśmy LED to najczęściej wykorzystywane oświetlenie dekoracyjne do salonu. Stosuje się je do doświetlenia ścian, sufitów (w tym również podwieszanych) lub mebli (np. przeszklonych półek na komodzie). Budują klimat i wpływają na całościowy wygląd aranżacji wnętrza.

Nowoczesne źródła światła a produkty oświetleniowe w salonie

Gdy dobiera się lampy do salonu, oprócz kwestii dopasowania opraw oświetleniowych do wybranego nurtu wnętrzarskiego, trzeba jeszcze znaleźć właściwe źródła światła. Warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania LED. Zapewniają niewielkie zużycie energii w porównaniu do klasycznych żarówek, działają też zdecydowanie dłużej, gwarantując optymalny komfort oświetleniowy przy niższych wydatkach. Łatwo też dopasować optymalne parametry.

Jakie produkty wybrać? Jako oświetlenie ogólne wystarczają źródła światła emitujące światło zbliżone do dziennego, o natężeniu nie większym niż 100 lx. Jeśli potrzebujemy mocniejsze oświetlenie do precyzyjnych czynności, warto postawić na jedną lampę emitującą światło o wartości ok. 400-500 lx. Zdecydowanie delikatniejsze może być oświetlenie ozdobne - w tym przypadku można postawić na cieplejsze tony światła, które budują przytulny nastrój i wyciszeniu przed snem.

Wygodny i przytulny salon a efektowne oświetlenie wnętrz

Kompleksowo zaplanowany, spójny wizualnie system oświetleniowy to podstawa dobrej aranżacji praktycznego salonu. Lampy wpływają na funkcjonalność miejsca, gwarantują komfort i budują jego estetykę. To od nich zależy, jak przyjemne będzie korzystanie z domowego wnętrza. Dobierzmy je zatem mądrze i z rozwagą.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA