Wyjeżdżasz w podróż własnym autem? Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!
Jeśli często wyjeżdżasz na wycieczki własnym autem, pamiętaj, że powinieneś mieć polisę, która zapewni Ci wsparcie, kiedy zdarzy się coś nieprzewidzianego na drodze. Awaria czy wypadek mogą spotkać Cię wszędzie.
Jeśli lubisz podróżować, dobre ubezpieczenie samochodu to podstawa. Wówczas powstanie nieprzewidzianych sytuacji drogowych nie będzie dla Ciebie żadną przeszkodą, bo wiesz, że otrzymasz wsparcie. Z czego powinno składać się ubezpieczenie samochodu? Co możesz objąć ochroną?
Ubezpieczenie OC pojazdu
Jeśli jesteś właścicielem samochodu, Twoim obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia OC. Nawet za jeden dzień przerwy w ochronie grożą Ci surowe kary od UFG. Polisa ta chroni zarówno Ciebie - właściciela pojazdu, jak i osoby przez Ciebie poszkodowane. Dzięki temu nie ponosisz żadnych kosztów z tytułu szkód, które spowodujesz. Dotyczy to uszkodzeń zarówno w mieniu, jak i na osobie. To ubezpieczyciel zajmie się wypłatą świadczenia dla osób, które ucierpią w wyniku spowodowanego przez Ciebie wypadku.
Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, więc wygląda tak samo w każdym towarzystwie. Jeśli interesuje Cię jedynie ochrona OC, sugeruj się wyłącznie ceną polisy, abyś nie przepłacił. Ubezpieczenie to po prostu wszędzie będzie wyglądało tak samo. Co innego z kolei, jeśli masz stosunkowo nowy samochód, dużo podróżujesz lub jeździsz zwykle z pasażerami. Wówczas warto, abyś ujął w ubezpieczeniu dodatki, takie jak AC, assistance czy NNW.
Ubezpieczenia dodatkowe do OC
Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczeń dodatkowych do OC, musisz wiedzieć, że ochrona dobrowolna w każdym towarzystwie może mieć inny zakres. Wówczas niezwykle istotne jest to, abyś dokładnie zapoznał się z tym, co ubezpieczyciel oferuje w ramach danej ochrony.
W pakiecie razem z OC możesz ująć ubezpieczenie:
- AC
Ochrona, dzięki której otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do pożaru Twojego samochodu, spowodujesz wypadek, Twoje auto zostanie uszkodzone przez żywioły, nieznanego sprawcę lub zostanie skradzione.
- AC mini
Ubezpieczenie obejmujące mniej zdarzeń niż pełne AC. Ochrona dzięki której otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do pożaru, wypadku z udziałem zwierząt, szkody całkowitej, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone przez żywioły, nieznanego sprawcę lub zostanie skradzione.
- NNW
Dzięki tej polisie Ty i Twoi pasażerowie otrzymacie świadczenie, gdy doznacie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
- assistance
W ramach tej ochrony otrzymasz wsparcie, gdy Twoje auto ulegnie awarii, spowodujesz wypadek lub ktoś ukradnie Twój pojazd. Wówczas możesz zwykle liczyć na organizację i pokrycie kosztów holowania czy wynajmu auta zastępczego.
- szyb
Ubezpieczenie to gwarantuje odszkodowanie, jeśli przednia, tylna lub boczna szyba w Twoim aucie ulegnie uszkodzeniu.
Więcej na temat ubezpieczenia samochodu przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.
Dlaczego powinieneś zadbać o odpowiednią ochronę na czas wyjazdu?
Jeśli planujesz podróż własnym samochodem, powinieneś zadbać o ochronę, która zapewni Ci wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, takich jak awaria, wypadek czy kradzież pojazdu. Jeśli planujesz wyjazd z dala od domu, a tym bardziej za granicę, pomoc ta może okazać się nieoceniona.
Wówczas w zależności od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty między innymi:
- holowania pojazdu,
- holowania przyczepy,
- wynajmu auta zastępczego,
- wynajmu kierowcy zastępczego,
- naprawy auta, jeśli dojdzie np. do pożaru, wypadku z Twojej winy czy uszkodzeń w wyniku działania sił przyrody lub przez nieznanego sprawcę,
- parkingu,
- zakwaterowania,
- powrotu do miejsca zamieszkania,
- kontynuacji podróży,
- złomowania pojazdu,
- wypłaty świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia?
Jeśli zdecydujesz się już na zakup ubezpieczeń dodatkowych, powinieneś poważnie podejść do wyboru tego rodzaju ochrony. Jeśli będziesz trzymał się kilku ważnych zasad, podejmiesz dobrą decyzję.
Podczas zakupu ubezpieczeń dobrowolnych dla pojazdu, powinieneś:
- ustalić, jakiej ochrony oczekujesz,
- przemyśleć, w jaki sposób będziesz użytkował auto,
- dostosować zakres terytorialny AC i assistance do swoich planów (jeśli chcesz wyjechać poza Polskę, zadbaj o to, aby Twoja ochrona dotyczyła Europy),
- dostosować limit holowania w assistance (tak, aby był on wystarczający, tzn. jeśli planujesz wyjazd za granicę, limit ten powinien pozwolić Ci przynajmniej na powrót do kraju),
- dostosować wysokość maksymalnej kwoty odszkodowania w NNW do swoich potrzeb,
- czytać ogólne warunki ubezpieczenia,
- zwracać uwagę na ograniczenia i limity (np. holowania czy czasu wynajmu auta zastępczego).
UWAGA!
Jeśli wyruszasz w podróż za granicę, zadbaj także o ochronę, która zapewni Ci wsparcie, gdy zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi i będziesz wymagał leczenia w innym kraju. Takie wsparcie zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne. W jego skład wchodzi zwykle ochrona kosztów leczenia i assistance. Polisę możesz rozszerzyć także o OC, NNW, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.
Ochrona całoroczna czy krótkoterminowa?
Towarzystwa oferują pakiet ubezpieczeń zarówno na cały rok, jak i krótkoterminowo. Wszystko zależy od tego, jak planujesz użytkować swój pojazd.
Ubezpieczenie OC możesz kupić zwykle na cały rok z góry. W tej sytuacji ochrona krótkoterminowa jest możliwa wyłącznie w przypadku aut komisowych lub sprowadzanych z zagranicy. Co innego w sytuacji zakupu dodatków, takich jak assistance czy AC. Wówczas możesz kupić je zarówno w pakiecie z całorocznym OC, jak i oddzielnie - na rok lub krótszy okres.
To, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup AC lub assistance na cały rok, czy jedynie na czas wyjazdu, zależy od tego, jak dużo użytkujesz swój samochód. Jeśli na co dzień jeździsz nim zwykle wokół tak zwanego komina, lepszym rozwiązaniem będzie raczej ochrona krótkoterminowa, wyłącznie na czas dalszej, wakacyjnej podróży. Z kolei jeśli na co dzień dość dużo i często użytkujesz swoje auto, udajesz się na dalsze wyjazdy, możesz pomyśleć o ochronie całorocznej.
Okres ochrony AC i assistance powinieneś dobrać także do wieku swojego samochodu. Jeśli masz stosunkowo nowy pojazd, warto, abyś przemyślał całoroczną ochronę AC. Wówczas jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone, koszty jego naprawy z pewnością będą wysokie. Ochroną autocasco możesz objąć także kilkunastoletni samochód. Większość towarzystw proponuje AC dla aut do 15 lat. Chyba że przedłużasz autocasco na samochód, który w czasie trwania ostatniej polisy przekroczył ten wiek. W przypadku starszych samochodów tego typu ochronę znajdziesz np. w firmie ERGO Hestia, która oferuje AC dla pojazdów nawet do 35 lat.
Z kolei, jeśli posiadasz kilkunastoletni pojazd, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie całoroczne assistance. Im starszy samochód, tym większe ryzyko powstania awarii nie tylko w trakcie dalszej podróży.
UWAGA!
Krótkoterminowe assistance możesz kupić zwykle na 7 dni, 15 dni, 30 dni lub rok. W przypadku ochrony AC oferty dotyczą zwykle ochrony miesięcznej.