REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski »

 

Jeszcze bardziej muralowe Bielany? Mieszkańcy proponują

  16 lutego 2024

alt='Jeszcze bardziej muralowe Bielany? Mieszkańcy proponują'
Ściana SP nr 267 przy ul. Braci Załuskich 1 na Żoliborzu, źródło: Facebook/Budżet Obywatelski w Warszawie

Już w przyszłym roku na Bielanach może zaroić się od ogromnych, naściennych malowideł. Niektóre ze ścian mogą też być w pełni... zielone.

REKLAMA

Projekty dotyczące murali są póki co w fazie zgłoszenia do budżetu obywatelskiego Bialan na 2025 rok. O ich losie najpierw zdecydują urzędnicy, którzy w wyniku weryfikacji formalno-prawnej mogą zmienić ich lokalizację lub nawet odrzucić, nie dopuszczając tym samym do czerwcowego głosowania mieszkańców. A co nam proponują pomysłodawcy?

Ptasie murale na szkołach

Projekt pt. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
"Ptasie murale i budki lęgowe na bielańskich szkołach" autorstwa Michała Michałowskiego i Marii Małeckiej-Rzodkiewicz zakłada wykonanie na ścianach trzech bielańskich szkół murali, które będą przedstawiały ptaki występujące na terenie dzielnicy.

Wyboru konkretnego gatunku dokona szkolna społeczność, np. w formie głosowania. Proponowane gatunki to jerzyk zwyczajny, wrona siwa, sikorka, pustułka, łyska zwyczajna i krzyżówka. Do zaprojektowania murali zostaliby zaproszeni lokalni artyści. Ponadto na szkolnej elewacji zostałyby zamontowane budki lęgowe, które zapewnią ptakom bezpieczne schronienie. Autorzy projektu wycenionego na 180 tys. złotych proponują murale na ścianach: Szkoły Podstawowej nr 289 przy ul. Broniewskiego, Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Rudzkiej i Szkoły Podstawowej nr 77 przy ul. Samogłoska lub Zespole Szkół nr 49 przy Stawach Brustmana.

Zapraszamy na zakupy

Pisarze na murale

Krystian Głuch i Patryk Bernardelli proponują z kolei dwa murale, które uhonorowałyby patrona ulicy i wielkiego pisarza Stefana Żeromskiego oraz patrona Szkoły Podstawowej nr 187 przy ul. Staffa 21, Adama Mickiewicza.

- Ulica Żeromskiego stała się na Bielanach aleją murali. Czas najwyższy uhonorować również patrona ulicy, czterokrotnie nominowanego do nagrody Nobla, który był jednym z największych pisarzy polskich w historii! - uzasadniają.

Przyszłe murale zostałyby również obłożone powłoką antygraffiti, żeby zabezpieczyć je przed aktami wandalizmu. Wyliczony koszt to 100 tys. zł. Czy warto?

- Murale to ciekawy sposób upamiętnienia wybitnych postaci oraz upiększenia przestrzeni publicznych. Jestem za - czytamy w jednym z komentarzy.

REKLAMA

Antysmogowe ściany

Patryk Bernardelli proponuje wydać 130 tys. zł na antysmogowe ściany i fasady obsadzone zielonymi roślinami pnącymi w trzech wybranych przez urzędników budynkach użyteczności publicznej.

- Takie rozwiązanie sprzyja poprawie miejskiego mikroklimatu, bardzo ładnie wygląda i ogranicza pojawianie się graffiti, wpływa na dobrostan psychiczny mieszkańców i mieszkanek i pomaga chronić strukturę budynku przed uszkodzeniami spowodowanymi wahaniami temperatury i promieniowaniem UV oraz niesie ze sobą wiele funkcji prośrodowiskowych, a więc: redukuje zanieczyszczenia powietrza smogiem, a także pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, sprzyja bioróżnorodności biologicznej zapewniając pokarm dla ptaków i owadów, a także wpływa na pochłanianie hałasu - argumentuje pomysłodawca.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Kolo

16.02.2024 23:27

Super - 130 tysięcy na antysmogowe ściany. Doszliśmy już chyba do granicy głupoty. Chyba że to świat zwariował i każdy myślący logicznie to dziwolag. Na Bielanach są cele kilometry chodników na których można wybić zęby wieczorem, a tu wydaje się gruba kasę na totalne durnoty. Ale kto bogatemu zabroni, tym bardziej że to pieniądze publiczne czyli niczyje. Łatwo przyszło, łatwo poszlo.

# Waga

17.02.2024 07:38

Naprawdę? Kolejny mural? Zgłosilibyście ten chodnik przy pętli Młociny, o który radny Lisiak robił dym (i słusznie) a nie kolejne malowidła, które za 10 lat będzie trzeba odnawiać i znów wywalać kasę. W BO Bielan wciąż te same nazwiska pomysłodawców i wciąż pomysły z kosmosu.

# sfsf

17.02.2024 09:10

Krystian Głuch i Patryk Bernardelli - wyszukajcie sobie twarze tych dwóch w google, to pojmiecie, skąd te wspaniałe pomysły im się biorą.

REKLAMA

# Krystian Głuch

17.02.2024 18:39

#sfsf napisał(a) 17.02.2024 09:10
Krystian Głuch i Patryk Bernardelli - wyszukajcie sobie twarze tych dwóch w google, to pojmiecie, skąd te wspaniałe pomysły im się biorą.

Co jest nie tak z moja twarzą? Ma Pan odwagę napisać to pod nazwiskiem? I co Panu w muralach nie pasuje? :)
Pozdrawiam

# Kleks

18.02.2024 23:12

Wywalanie setek tysięcy zł na totalne bzdury.
A nauczyciele żebrzą od uczniów papier A4 bo zabrakło pieniędzy. Robi się zbiórki charytatywne na leczenie a tymczasem wywala się setki tys zł.
Cyrk na kółkach.

# Słodowiec

19.02.2024 08:44

Murale - piękna rzecz, ale, jak napisali moi poprzednicy, są pilniejsze potrzeby w dzielnicy. Jeśli wysmakowane murale sąsiadują z połamanymi chodnikami, śmieciami czy miejscami wręcz obskurnymi, to już nie jest pięknie.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy