REKLAMA

Bielany

migawka z okolicy »

 

Przedwojenny dom jak malowany. Bielany odzyskują blask

  20 lutego 2024

alt='Przedwojenny dom jak malowany. Bielany odzyskują blask'
źródło: UM Warszawa

Zakończył się remont przedwojennego domu spółdzielczego na Bielanach. Jednopiętrowy, dość długi budynek przy ul. Przybyszewskiego ma jasną elewację i dwuspadowy, czerwony i ceramiczny dach. To drugi obiekt przy tej ulicy wyremontowany dzięki miejskiej dotacji.

REKLAMA

Dom wielorodzinny przy ul. Przybyszewskiego 63/67 jest jednym z wielu, jakie składały się na osiedle wybudowane w latach 1926-1932 przez Spółdzielnię Zdobycz Robotnicza, związaną z Polską Partią Socjalistyczną.

Zdobycz Robotnicza w Warszawie

"Pragnieniem przyświecającym jego twórcom było stworzenie niedrogich mieszkań dla robotników. Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Osiedle wzorowano na angielskiej idei miasta-ogrodu. Projekt opracowano na klasycznych zasadach wprowadzonych w końcu XIX wieku przez Ebenezera Howarda, a więc wachlarzowym układzie domów, niskiej kameralnej zabudowie w stylu dworkowym z siatką ulic prowadzących do placu, z zielenią i ogródkami. Osiedle zaprojektował Janusz Dzierżawski. Taki rozległy układ osiedla był możliwy, ponieważ spółdzielnia zakupiła pod budowę domów pola bielańskie, czyli teren po carskim poligonie" - informuje warszawski ratusz.

Spółdzielni Zdobycz Robotnicza nie udało się zrealizować całości przedsięwzięcia, bo sumy wypracowane przez spółdzielców nie pokrywały kredytów bankowych. Przed bankructwem w 1932 roku udało się wybudować 27 domów przy ulicach Przybyszewskiego, Płatniczej, Kleczewskiej, Lipińskiej, Schroegera i placu Konfederacji. Z powodu wysokich rat bankowych mieszkania szybko zaczęli zasiedlać warszawiacy bogatsi od robotników.

Zapraszamy na zakupy

Remont zabytku w Warszawie

"Elewacja domu była zniszczona i brudna. Niezbędne okazało się zbicie odparzonych i luźnych tynków. Całą elewację umyto z zanieczyszczeń miejskich i zdezynfekowano. Większe ubytki uzupełniono specjalistyczną zaprawą. Odtworzono także opaski do otworów wejściowych na klatki schodowe. Opaski okienne naprawiono" - po żołniersku podsumowuje Urząd m.st. Warszawy.

Budynki przed II wojną światową miały bardzo jasne elewacje. Podczas remontu nawiązano do tej stylistyki malując tynki w bardzo rozbielonej tonacji kremowej. Ostateczny kolor elewacji został potwierdzony podczas nadzoru konserwatorskiego. Miejska dotacja do remontu wyniosła 143 tys. zł.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Graf von Hochsztapler

20.02.2024 08:40

Czyli jak zwykle robotnicza zdobycz stałą się ostatecznie zdobyczą klas pasozytniczych. Dokladnie tak samo jak dziś. Tyle tylko, że teraz klasy pasożytniczej jest niepomiernie więcej. Ot, cała zdobycz.

# Też bym tak chciał

20.02.2024 14:03

Brakuje informacji kto jest właścicielem budynku, którego remont hojnie dofinansowało miasto.

# Kocur

20.02.2024 16:43

Wygląda bardzo ładnie, tyle, że nie ma powodu by tym odcinkiem ulicy w ogóle spacerować niezależnie od miejsca, z którego się startuje. Do knajp jest dojście płatniczą i Schroegera bądź na pizzę w stronę Oczapowskiego np.Skalbmierską. Na samej Przybyszewskiego nie ma właściwie NIC. Niezamierzonym efektem jest na pewno to, żeprzez ów remon, kloc po drugiej stronie wygląda przez kontrast jeszcze bardziej szpetnie. :]

REKLAMA

# Peper

20.02.2024 20:10

Ja nie mogę - 3 wpisy i sami frustraci

# Słodowiec

21.02.2024 16:03

Budynek / nietypowy i unikalny / wygląda pięknie. Czekaliśmy na ten remont.

# safsfafsa

18.03.2024 10:00

#Peper napisał(a) 20.02.2024 20:10
Ja nie mogę - 3 wpisy i sami frustraci
Pierwszy raz czytasz ten portal? lol

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy