Przedwojenny dom jak malowany. Bielany odzyskują blask
20 lutego 2024
Zakończył się remont przedwojennego domu spółdzielczego na Bielanach. Jednopiętrowy, dość długi budynek przy ul. Przybyszewskiego ma jasną elewację i dwuspadowy, czerwony i ceramiczny dach. To drugi obiekt przy tej ulicy wyremontowany dzięki miejskiej dotacji.
Dom wielorodzinny przy ul. Przybyszewskiego 63/67 jest jednym z wielu, jakie składały się na osiedle wybudowane w latach 1926-1932 przez Spółdzielnię Zdobycz Robotnicza, związaną z Polską Partią Socjalistyczną.
Zdobycz Robotnicza w Warszawie
"Pragnieniem przyświecającym jego twórcom było stworzenie niedrogich mieszkań dla robotników.
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Osiedle wzorowano na angielskiej idei miasta-ogrodu. Projekt opracowano na klasycznych zasadach wprowadzonych w końcu XIX wieku przez Ebenezera Howarda, a więc wachlarzowym układzie domów, niskiej kameralnej zabudowie w stylu dworkowym z siatką ulic prowadzących do placu, z zielenią i ogródkami. Osiedle zaprojektował Janusz Dzierżawski. Taki rozległy układ osiedla był możliwy, ponieważ spółdzielnia zakupiła pod budowę domów pola bielańskie, czyli teren po carskim poligonie" - informuje warszawski ratusz.
Spółdzielni Zdobycz Robotnicza nie udało się zrealizować całości przedsięwzięcia, bo sumy wypracowane przez spółdzielców nie pokrywały kredytów bankowych. Przed bankructwem w 1932 roku udało się wybudować 27 domów przy ulicach Przybyszewskiego, Płatniczej, Kleczewskiej, Lipińskiej, Schroegera i placu Konfederacji. Z powodu wysokich rat bankowych mieszkania szybko zaczęli zasiedlać warszawiacy bogatsi od robotników.
Remont zabytku w Warszawie
"Elewacja domu była zniszczona i brudna. Niezbędne okazało się zbicie odparzonych i luźnych tynków. Całą elewację umyto z zanieczyszczeń miejskich i zdezynfekowano. Większe ubytki uzupełniono specjalistyczną zaprawą. Odtworzono także opaski do otworów wejściowych na klatki schodowe. Opaski okienne naprawiono" - po żołniersku podsumowuje Urząd m.st. Warszawy.
Budynki przed II wojną światową miały bardzo jasne elewacje. Podczas remontu nawiązano do tej stylistyki malując tynki w bardzo rozbielonej tonacji kremowej. Ostateczny kolor elewacji został potwierdzony podczas nadzoru konserwatorskiego. Miejska dotacja do remontu wyniosła 143 tys. zł.
(jok)
.