Kontroluj swoje wydatki! Poznaj najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie
Chcesz lepiej zarządzać finansami domowymi? Dzięki odpowiednio zaplanowanemu budżetowi wreszcie przejmiesz kontrolę nad wydatkami i zaczniesz oszczędzać. Sprawdź nasze wskazówki, jak skutecznie gospodarować pieniędzmi. Już drobne działania, takie jak wybór odpowiedniej taryfy prądu, mogą wiele zmienić.
Planowanie budżetu - jak zacząć lepiej kontrolować swoje wydatki?
Jeżeli nowy miesiąc dopiero się rozpoczął, a Ty już masz problemy z dopięciem domowego budżetu, najwyższa pora, aby na poważnie zająć się finansami. Dzięki temu zaprowadzisz porządek w wydatkach i zaczniesz oszczędzać, a piętrzące się zobowiązania przestaną być Twoją zmorą. Co możesz zatem zrobić, aby skutecznie podreperować budżet?
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z domowymi finansami jest brak należytej kontroli nad wydatkami. Jeżeli nie masz świadomości, ile pieniędzy i na co przeznaczasz, będzie Ci trudno zidentyfikować obszary, w których możesz szukać oszczędności. Od czego warto zacząć?
1. Spisz wydatki, które ponosisz w ciągu miesiąca
Weź kartkę papieru lub otwórz arkusz kalkulacyjny i zacznij spisywać swoje miesięczne wydatki. Jeżeli preferujesz bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania, możesz tym celu wykorzystać aplikacje finansowe do zarządzania domowymi wydatkami. Są one wyposażone w liczne funkcje, które ułatwiają planowanie budżetu. Na początek jednak nie potrzebujesz nowinek technologicznych, tylko dokładności i konsekwencji.
Żeby nic nie umknęło Twojej uwadze, sprawdź, czy sporządzona przez Ciebie lista pokrywa się z wyciągiem Twojego konta bankowego. Uwzględnij w niej także te wydatki, za które płacisz gotówką. Niech zbieranie paragonów wejdzie Ci w nawyk. Inaczej możesz mieć trudności z uwzględnieniem wszystkich kosztów, które ponosisz co miesiąc.
Każdemu wydatkowi przypisz odpowiednią kategorię. Na przykład bilety do kina przyporządkuj do kategorii "Rozrywka", natomiast rachunek za prąd do "Utrzymanie domu/mieszkania". Dzięki temu już na starcie zorientujesz się, co "zjada" najwięcej Twojej wypłaty i w jakich obszarach możesz szukać oszczędności.
2. Uporządkuj wydatki pod kątem konieczności ich zapłaty
Przypisanie wydatków do odpowiedniej kategorii to za mało, aby odpowiednio je uporządkować. Żeby zyskać szerszą perspektywę, przeanalizuj je także pod względem konieczności ich zapłaty i podziel je na:
- wydatki obowiązkowe - to te, za które musisz zapłacić, takie jak rata kredytu, czynsz administracyjny i opłata za żłobek,
- wydatki nieobowiązkowe - to te, z których możesz zrezygnować. Najczęściej są one związane z rozrywką, kulturą i rekreacją. Mowa tutaj m.in. o kosztach subskrypcji czy też wyjściach do kina lub restauracji.
Pamiętaj, niektóre wydatki ponosisz rzadziej niż co miesiąc, np. rozliczany kwartalnie rachunek za prąd czy też coroczny przegląd techniczny samochodu. Nie oznacza to jednak, że możesz o nich zapomnieć i nie uwzględniać w swojej analizie. Wręcz przeciwnie. Spisz je i zsumuj w roczną wartość (nawet przewidywalną), a uzyskany wynik podziel ją przez 12. Dzięki temu dowiesz się, jaką kwotę zabezpieczyć na nie w miesięcznym budżecie.
3. Ogranicz zbędne koszty
Na tym etapie musisz postanowić, z czego zrezygnować, aby móc oszczędzać. Zacznij od wydatków z kategorii nieobowiązkowych i szukaj cięć, gdziekolwiek się da. Może najwyższa pora, aby zrezygnować z subskrypcji aplikacji, z której korzystasz sporadycznie? A może warto przesiąść się z taksówki na komunikację miejską lub częściej jeść w domu niż na mieście?
Ograniczenie wydatków nie musi wymagać wielu poświęceń. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian w skali miesiąca, aby cieszyć się pierwszymi oszczędnościami. Oczywiście racjonalne wydawanie może iść w parze także z innymi działaniami, np. szukaniem lepiej płatnej pracy. Wówczas przyniesie najlepsze rezultaty.
Wybór odpowiedniej taryfy prądu pomocą w planowaniu budżetu
Gdy przeanalizujesz wydatki nieobowiązkowe, przejdź do kosztów obligatoryjnych. Może się bowiem okazać, że to właśnie one drenują Twoje finanse. Zwróć uwagę m.in. na opłaty związane z zużyciem energii elektrycznej. Jeżeli uważasz, że są one zbyt wysokie, dokładnie przeanalizuj sposób, w jaki korzystasz z urządzeń zasilanych elektrycznie. Być może Twój styl życia nie jest dopasowany do aktualnej taryfy prądu, przez co płacisz więcej?
Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz całkowicie zmieniać swoich przyzwyczajeń, aby wydawać mniej na prąd, a tym samym lepiej zarządzać wydatkami i skuteczniej planować domowy budżet. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni sposób rozliczania się ze sprzedawcą energii elektrycznej. Istnieją różne taryfy prądu, które mogą być mniej lub bardziej korzystne w zależności od tego, kiedy zużywasz najwięcej energii.
Kontrola wydatków to podstawowy element zarządzania domowym budżetem. Jeżeli nie masz świadomości ponoszonych kosztów, możesz mieć problemy ze skutecznym oszczędzaniem. Zmiany zacznij od spisania i pogrupowania wydatków, a następnie postaraj się je ograniczyć. Istnieje wiele mniej lub bardziej oczywistych sposobów, aby tego dokonać. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej taryfy prądu, dzięki któremu możesz oszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej.