Bezpieczeństwo na dwóję. Noga z gazu, będą światła
16 lutego 2024
Drogowcy ogłosili przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez ul. gen. Maczka w rejonie ul. Niedzielskiego "Żywiciela". Nowe światła w tym miejscu to efekt audytu bezpieczeństwa, w którym obie zebry dostały zaledwie dwa punkty w sześciostopniowej skali.
Zarząd Dróg Miejskich zabiera się za nową inwestycję na Bielanach: budowę sygnalizacji na przejściu dla pieszych przez ul. gen. Maczka w rejonie ul.
Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Niedzielskiego "Żywiciela" oraz przebudowę sąsiedniej sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. gen. Maczka i Rudnickiego.
Niebezpieczne przejście w Warszawie
"Po wybraniu najkorzystniejszej oferty - pod uwagę będą brane cena (60 proc.) i gwarancja na wykonane roboty (40 proc.) - i dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności rozpoczną się prace w terenie. Na ich zakończenie zwycięzca przetargu będzie miał cztery miesiące, co oznacza, że sygnalizacja w tym miejscu powinna się pojawić latem" - informują drogowcy.
By przejść na drugą stronę przez ul. gen. Maczka na wysokości ul. Niedzielskiego "Żywiciela", trzeba dwukrotnie przekroczyć jezdnię. Obie zebry są rozdzielone pasem zieleni, na którym zamontowano ekrany akustyczne. Choć ruch pieszych nie jest w tym miejscu duży, to po jednej stronie znajdują się ogródki działkowe, a po drugiej osiedla. Oba przejścia zlokalizowane są na długim i prostym odcinku ul. gen. Maczka. Bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu analizowano w ramach audytu nieosygnalizowanych przejść w Warszawie. W obu przypadkach oceniono je na dwa w sześciopunktowej skali (od zera do pięciu). Audytorzy podkreślili, że duże ryzyko dla pieszych wiąże się m.in. z nadmierną prędkością samochodów poruszających się ul. gen. Maczka, mimo ograniczenia do 50 km/h.
Wyprzedzają na przejściu
W trakcie wizji lokalnej audytorzy odnotowali duże natężenie ruch pojazdów. Stanowi to potencjalne niebezpieczeństwo dla przechodniów.
"Pieszy przy wysokiej prędkości pojazdów może niewłaściwie ocenić odległość i wejść na przejście, a jednocześnie kierowca może nie zdążyć wyhamować przed pieszym. Występuje jednocześnie konieczność przekraczania jezdni przy dwóch pasach w tym samym kierunku. Powoduje to ryzyko najechania na pieszego w przypadku, gdy pojazd na jednym pasie zatrzyma się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, a auto na drugim pasie się nie zatrzyma" - czytamy w audycie.
Ponadto ekran akustyczny stojący na krawędzi pasa dzielącego powoduje, że kierowca zauważa pieszego dopiero w ostatniej chwili. Dlatego zarekomendowano budowę na obu zebrach sygnalizacji świetlnej.
Zielona fala na Maczka
Wybudowana przez drogowców sygnalizacja świetlna będzie wyposażona w czujniki wykrywające pieszych. Jednocześnie zostanie dostosowana do działania w pełnej koordynacji z sąsiadującym skrzyżowaniem ul. gen. Maczka i Rudnickiego.
(jok)
.