REKLAMA

Puls Warszawy

15 lat Szybkiej Kolei Miejskiej

 

Nie od razu biletomat zbudowano. Jak to z biletami było?

  18 listopada 2020

alt='Nie od razu biletomat zbudowano. Jak to z biletami było?'
źródło: SKM

Wsiadamy do pociągu, kupujemy bilet przez telefon albo w biletomacie, płacąc kartą. Nie zawsze było tak łatwo.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych zmian, jakie zaszły w warszawskiej komunikacji miejskiej od kiedy na tory wyruszyła Szybka Kolej Miejska, było wprowadzenie wspólnego biletu ZTM-KM-WKD. Pod względem taryfy i wygody w 2005 roku byliśmy w zupełnie innym świecie. Nikt wówczas nie myślał o możliwości kupienia biletu za pomocą aplikacji na smartfona, ani tym bardziej kodowaniu go na legitymacji studenckiej. 15 lat SKM. Aż trudno uwierzyć... 15 lat SKM. Aż trudno uwierzyć...
Podczas pierwszych kursów pasażerów SKM woziły legendarne lub - jak kto woli - niesławne pociągi typu EN57.
Pretekstem do wprowadzenia nowości i udogodnień był nie tylko postęp technologiczny, ale także... katastrofy budowlane.

Wspólny bilet na ratunek

Prace nad wspólnym biletem rozpoczęły się za sprawą kawałka betonu, który w styczniu 2002 roku odpadł z wiaduktu Al. Jerozolimskich nad torami WKD. Estakadę trzeba było zamknąć, co spowodowało gigantyczne utrudnienia w całej południowo-zachodniej Warszawie. Aby ułatwić mieszkańcom codzienne dojazdy, warszawski ratusz porozumiał się z Przewozami Regionalnymi, które w zamian za regularne dofinansowanie od samorządu, zaczęły zabierać do pociągów posiadaczy biletów miesięcznych i kwartalnych ZTM.

W 2003 roku umowa wygasła, ale idea pozostała. W 2008 roku wspólny bilet powrócił na dobre, na mocy umowy z Kolejami Mazowieckimi. Dziś z długookresowym biletem ZTM na terenie Warszawy możemy korzystać także z pociągów WKD, a w pociągach lotniskowych KM ważne są nawet 20-minutowe i 75-minutowe kartoniki (trzeba jednak pamiętać o skasowaniu ich na stacji lub u kierownika - w pociągach KM nie ma kasowników ZTM).

Kup bilet

Jest coraz wygodniej

Coraz ciekawsza oferta szła w parze z systematycznym rozwijaniem kanałów sprzedaży biletów. Wielu pasażerów wciąż nie wie, że warszawską kartę miejską można doładować przez internet. Wystarczy wypełnić dane na stronie wtp.waw.pl, zrobić przelew i zakodować kartę w jednym ze wskazanych biletomatów. Z kolei bilety 40-minutowe, 75-minutowe, dobowe, weekendowe i trzydniowe kupimy za pomocą smartfona. Tę niezwykle przydatną funkcję oferuje dziś siedem aplikacji: Jak Dojadę, moBilet, mPay, SkyCash, zBiletem.pl, Mint Mobile oraz GoPay. Jeśli to wciąż za mało, możemy kupić bilet na pokładzie pociągów SKM.

- Przed Euro 2012 wszystkie nasze pociągi zostały wyposażone w automaty, w których każdy mógł samodzielnie kupić bilet na przejazd - wspomina Monika Szczęsna-Pazio, od 2005 roku pracująca jako kierownik pociągu SKM. - Tak jest do tej pory, z tą różnicą, że w 2018 roku wszystkie urządzenia zostały wymienione na nowe, obsługujące wyłącznie płatności bezgotówkowe. Są one praktycznie bezawaryjne i można w nich także doładować bilety okresowe na karcie miejskiej.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni