REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Kolej czy samochód? Przyzwyczajenia w konfrontacji z faktami

  17 listopada 2020

alt='Kolej czy samochód? Przyzwyczajenia w konfrontacji z faktami'

Przed podróżą warto zastanowić się, jaki środek lokomocji wybrać, by szybko, tanio i bezpiecznie dotrzeć do celu.

REKLAMA

Dokonaliśmy analizy tego, co bardziej się opłaca, co zyskujemy, a co tracimy decydując się na konkretne rozwiązanie komunikacyjne. Porównaliśmy koszty i czas przejazdu na wybranych trasach obsługiwanych przez różnych przewoźników kolejowych i skonfrontowaliśmy to z transportem drogowym.

Koszty

W przypadku kolei faktycznym kosztem ponoszonym przez podróżnego jest kupno biletu. Tego samego nie można powiedzieć o podróży samochodem, dla której koszt przejazdu należy obliczać uwzględniając wszystkie wydatki związane z jego eksploatacją. Dlatego skalkulowaliśmy to na podstawie stawki za 1 km, określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.

Kierując samochodem, jesteśmy nie tylko podróżnym, ale także przewoźnikiem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Kierowca, tak jak maszynista pociągu, musi być uważny i przestrzegać przepisów ruchu. Ponadto płaci za ubezpieczenie, parking czy serwisowanie pojazdu. Wszystko to obciąża kieszeń, ale liczą się przecież nie tylko kwestie finansowe. Po dotarciu do celu, prowadzący pojazd zwykle jest zmęczony podróżą i potrzebuje odpoczynku. Dodatkowo, do czasu przejazdu nieraz trzeba także doliczyć przerwy na postój i tankowanie paliwa.

Wydatek, jaki poniesiemy podróżując samochodem (uwzględniając wyłącznie uśrednione zużycie paliwa na trasie w wysokości 6l/100 km) w porównaniu z ceną biletu na określonej trasie, także przemawia na korzyść kolei. Pasażer kupując bilet kolejowy, może również liczyć na dodatkowe benefity, np. w postaci bezpłatnej komunikacji miejskiej czy ulg na wiele atrakcji oferowanych w różnych miejscowościach czy regionach (np. tańszy wstęp do obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz kulturalnych).

Wstąp do księgarni

Czas

Podróżując koleją, możemy się zrelaksować lub jeśli wolimy - popracować. Pozwala na to m.in. bezpłatny dostęp do internetu, który większość przewoźników kolejowych udostępnia na pokładach swoich pociągów. W samochodzie kierujący pojazdem nie ma już takich możliwości. Pasażer pociągu w dowolnym momencie - nie przerywając podróży - może również skorzystać z toalety, albo umilić sobie czas lekturą książki czy gazety.

Te dwa środki transportu nie konkurują jednak wyłącznie ceną. Z analizy połączeń na wybranych trasach wynika również, że w większości badanych przypadków pociągiem dotrzemy do celu szybciej niż samochodem.

Jedynym ograniczeniem kolei jest brak możliwości swobodnego wyboru trasy prowadzącej do celu. Jadąc samochodem, rzeczywiście jesteśmy bardziej elastyczni. Ale czy o to nam chodzi, gdy mamy jasno wyznaczony cel podróży i chcemy tam dotrzeć szybko, komfortowo i bezpiecznie?

REKLAMA

Ekologia

Porównując korzyści i straty związane z wyborem codziennego środka transportu, warto wziąć pod uwagę również środowisko naturalne. Kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, a czyste powietrze to korzyść dla nas i naszych dzieci!

Konkluzja z powyższych rozważań wydaje się oczywista. Wystarczy ją tylko zastosować i kupić bilet. Można zrobić to nie wychodząc z domu czy z pracy, np. przez internet lub jedną z wielu dostępnych aplikacji na urządzenia mobilne. Jeśli nawet podróż pociągiem będzie wiązać się z częściowym pokonaniem trasy pieszo (dojście na stację czy przystanek), to warto sobie uświadomić, że spacer to przecież aktywność fizyczna, czyli samo zdrowie! Zatem podróż pociągiem? Na zdrowie!

(mg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# marcin_f

17.11.2020 15:02

Co za bzdura z kosztami. Koszt posiadania samochodu to suma kosztów eksploatacji (głównie paliwo) i kosztów stałych, które nie zależą od przebiegu. Jeżeli posiadacz samochodu zostawia pojazd w garażu i jedzie pociągiem, jedynie oszczędza na kosztach eksploatacji, a koszty amortyzacji, ubezpieczenia, obsługi czy ewentualnych odsetek lub dzierżawy nie zależy od przebiegu auta i dalej są ponoszone. Poza tym koszt podróży samochodem w minimalnym stopniu zależy od tego, czy jedzie się samemu, czy np. 5-osobową grupą, a w przypadku podróży pociągiem prawie zawsze płaci się za każdego podróżnego.

# Dziadek parkingowy.

17.11.2020 20:53

Tak szczegółowo analizując różnice między kosztami podróży samochodem (nawet nie własnym) a pociągiem należy brać również prawdopodobieństwo doznania uszkodzeń ciała lub śmierci w wypadku. W przypadku podróży samochodem - jak wskazuje statystyka - prawdopodobieństwo to jest wielokrotnie większe niż w przypadku podróży pociągiem. Potencjalne straty wynikłe z uczestnictwa w wypadku da się przeliczyć na pieniądze. Ale wsiadając do samochodu o tej zależności mało kto myśli, bo większość ludzi - nie tylko w Polsce - to jednak "janusze ekonomii".
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy