Biskup Kamiński: "Ograniczam możliwość uczestnictwa we mszach"
14 marca 2020
Zwierzchnik diecezji warszawsko-praskiej bardzo poważnie potraktował stan zagrożenia epidemicznego. Prawie wszyscy wierni mają pozostać w niedzielę w domach.
Przypomnijmy: 13 marca kardynał Kazimierz Nycz, zwierzchnik archidiecezji warszawskiej Kościoła katolickiego, udzielił dyspensy od niedzielnej mszy, ale tylko osobom z objawami infekcji, seniorom, dzieciom i młodzieży, lekarzom i pielęgniarkom oraz "osobom, które czują obawę przed zarażeniem". Kilka godzin później premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemicznego i zabronił zgromadzeń powyżej 50 osób.
- Usilnie proszę wszystkich proboszczów i rektorów kaplic, aby zrealizowali przyjętą zasadę obecności na Mszy św.
Meczety zamknięte. "Opuszczenie modlitwy to obowiązek"
Zero wyjątków, przejrzyste zalecenia. Warszawscy muzułmanie otrzymali zakaz przychodzenia do domów modlitwy.
w liczbie nie większej niż 50 osób, przewidzianej w rozporządzeniu organów państwowych - napisał w odpowiedzi kardynał Nycz. - Zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia i internetu.
Praga świeci przykładem
Znacznie bardziej szczegółowych instrukcji udzielił księżom i wiernym bp Romuald Kamiński. Zwierzchnik Kościoła katolickiego w prawobrzeżnej Warszawie zawiesił wszystkie kursy (np. przedmałżeńskie), rekolekcje, pielgrzymki, bierzmowania i wspólnie celebrowane nabożeństwa, takie jak Gorzkie Żale, Różaniec czy Koronka do Miłosierdzia Bożego. Bp Kamiński zdecydował się nie prosić i nie zachęcać, ale skorzystać ze swojej władzy kościelnej i ogłosić szereg zakazów.
- Ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny - czytamy w dekrecie biskupa warszawsko-praskiego. - Zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele. Takim służbom należy zapewnić odpowiednie środki ochronne.
(dg)
.