REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie »

 

Rząd: zostańcie w domach. Episkopat: więcej mszy w kościołach

  11 marca 2020

alt='Rząd: zostańcie w domach. Episkopat: więcej mszy w kościołach'

Świątynie pozostają otwarte, ale biskupi wprowadzają dyspensę dla tych, którzy czują obawę przed epidemią i dla seniorów.

REKLAMA

- W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie w miarę możliwości liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych - czytamy w komunikacie abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Kościoły pozostają otwarte

Innymi słowy: większa liczba mszy miałaby rozładować tłok w świątyniach. Kościoły to jedne z miejsc najczęściej odwiedzanych przez seniorów, szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby Covid-19 i którym premier Mateusz Morawiecki odradził m. Zmiany w szpitalach. Odwiedziny wstrzymane Zmiany w szpitalach. Odwiedziny wstrzymane
Dyrekcje warszawskich szpitali z wyprzedzeniem reagują na spodziewaną epidemię.
in. wizyty w przychodniach i marketach. Samorządy w całej Polsce apelują, by osoby starsze pozostały w najbliższym czasie w domach, korzystając z pomocy rodzin lub sąsiadów np. przy codziennych zakupach.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaleca biskupom udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach seniorom, dzieciom i ich opiekunom oraz "osobom, które czują obawę przed zarażeniem".

Abp Gądecki przypomina, że osoby starsze i schorowane mogą śledzić transmisje mszy np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia, o godz. 9.30 w TV Trwam i o godz. 13.00 w TV Polonia. Biorąc pod uwagę łatwość, z jaką rozprzestrzenia się koronawirus, to właśnie oglądanie mszy w telewizji lub słuchanie jej w radiu jest najrozsądniejszym wyjściem.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał w oświadczeniu, że "szpitale leczą choroby ciała a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha", dlatego jest "niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach". Abp Gądecki poprosił też wiernych o modlitwę w intencji zmarłych na Covid-19, a także lekarzy, pielęgniarek i innych osób działających w celu zatrzymania rozwoju epidemii.

Wstąp do księgarni

Jak to robią inni?

W Watykanie papież Franciszek odprawia msze w kaplicy Domu Świętej Marty bez udziału wiernych. We Włoszech nakazem władz państwowych zawieszone są wszystkie zgromadzenia publiczne, w tym msze i pogrzeby. Nie spodobało to się części katolickich hierarchów, m.in. arcybiskupowi Wenecji.

A co przekazują wiernym inne największe związki wyznaniowe działające w Polsce? Na stronie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na razie brakuje komunikatu w sprawie Covid-19. Z kolei bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wezwał do wdrożenia środków ostrożności podczas nabożeństwa i przy dystrybucji komunii.

- Jeśli stwierdzimy u siebie objawy grypy, pozostańmy w domu, by nie narażać innych uczestniczących w nabożeństwach - napisał. - Jako chrześcijanie opieramy swoje życie na wierze w Boga, który otacza nas swoją opieką. Wiara nie oznacza jednak zachęcenia do nierozsądnego postępowania.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe