REKLAMA

Wawer

kronika policyjna »

 

Giną rowery. Jak się zabezpieczyć?

  17 czerwca 2019

alt='Giną rowery. Jak się zabezpieczyć?'
źródło: policja.waw.pl

Mieszkaniec Wawra miał szczęście w nieszczęściu - zanim zgłosił policji kradzież swojego roweru, funkcjonariusze złapali złodzieja. Takich przypadków jest niewiele - większość utraconego sprzętu nigdy nie wraca do właścicieli.

REKLAMA

Policjanci patrolujący wawerskie ulice zatrzymali ostatnio do kontroli rowerzystę. Szybko okazało się, że 20-latek jechał na cudzym jednośladzie i że jest poszukiwany nie tylko za kradzież rowerów, ale i za rozbój. Tym razem mieszkaniec Wawra miał szczęście - zanim zdążył zgłosić kradzież sprzętu, odzyskali go policjanci.

Ile rowerów ginie?

W zeszłym roku odnotowano w Wawrze 38 kradzieży rowerów, od początku tego - już 16. Wykrywalność tego typu przestępstw nie jest najlepsza - w 2018 roku zatrzymano czterech sprawców kradzieży rowerów, w tym roku - tylko jednego. Policja ubolewa, że tak niewielu mieszkańców decyduje się na znakowanie sprzętu. Można to zrobić w komisariacie przy ul. Mrówczej 210, w środy w godz. 15:00-18:00 i w piątki w godz. 10:00-13:00 po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (22 60-323-19). Aspirant Katarzyna Puszczyk zdradza, że akcja nie cieszy się dużym zainteresowaniem rowerzystów. W 2018 roku oznakowano tylko cztery rowery, w tym roku zaledwie dwa. Znakowanie to naniesienie dodatkowego numeru seryjnego na ramę oraz wprowadzenie informacji o właścicielu do bazy danych.

- To oczywiście nie uchroni przed kradzieżą, ale pozwoli szybciej odzyskać rower właścicielowi - mówią policjanci.

Kup bilet

Jak się zabezpieczyć?

Złodzieje zazwyczaj kradną rowery nie zwracając uwagi na ich wartość, korzystając z nadarzającej się okazji, którą jest najczęściej słabe zapięcie lub jego brak. Nie mają oporów przed przecinaniem zapięć nawet w biały dzień, w ruchliwych miejscach. Jeszcze żadne miasto na świecie z nimi nie wygrało, ale możemy utrudniać im zadanie, używając dobrej jakości zapięć. Prawdopodobnie najlepszym jest U-lock renomowanej firmy, którym spinamy ramę, przednie koło i stojak. Niestety to wydatek rzędu 200-300 zł.

(DB, dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# John John

17.06.2019 12:31

Może gdyby godziny tego znakowania były takie, że normalnie pracująca osoba mogłaby z niego skorzystać, to byłoby więcej oznakowanych rowerów...?

# wwww

18.06.2019 09:14

u-lock ma sens tylko wtedy gdy jest do czego przymocować rower. Najczęściej przed urzędami, restauracjami, itd są bezsensowne wyrwikółka do których roweru nie da się przymocować :(

# masło

18.06.2019 09:18

Stojaki powinni montować duże "typ U" a nie te małe tylko na koło. Spinanie samego koła to żadne zabezpieczenie. Otwierasz szybkozamykacz i koło zdjęte w 3sek.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024