REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Energooszczędne, czyli jakie? Nowoczesne projekty domów tanich w utrzymaniu

Energooszczędne, czyli jakie? Nowoczesne projekty domów tanich w utrzymaniu
Dom przy Olchowej 7

Energooszczędność jest cechą pożądaną w wielu aspektach życia, od pojazdów po urządzenia gospodarstwa domowego. W przypadku budownictwa, skupiamy się na energooszczędności domów, co ma znaczenie zarówno dla środowiska, jak i portfela. Energooszczędne projekty domów definiujemy na różne sposoby. Poznajmy kluczowe parametry, którymi powinny się charakteryzować niskoemisyjne domy jednorodzinne.

Współczynnik EP jako miara energooszczędności

Normy dotyczące energooszczędności domów opierają się na współczynniku EP. Ten wskaźnik określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza. W zgodzie z obowiązującymi przepisami, współczynnik EP, jakim powinny charakteryzować się projekty domów nie powinien przekraczać 70 kWh/(m²/rok). Aby spełnić te wymagania projektowane konstrukcje zakładają wykorzystanie materiałów budowlanych wyższej jakości, zwiększenie izolacji termicznej elewacji oraz zastosowanie bardziej energooszczędnej stolarki okiennej.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - oczyszczone powietrze i niższe koszty ogrzewania

Innym skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta nowoczesna technologia pozwala na znaczną redukcję strat ciepła w okresie grzewczym, nie odbierając przy tym mieszkańcom świeżego powietrza. Urządzenie wentylacyjne z rekuperatorem ogrzewa powietrze zewnętrzne, korzystając z ciepła wydzielanego przez dom. Aktualnie oferowane w sprzedaży gotowe projekty domów niemal każdorazowo mają zaprojektowaną wentylację mechaniczną z rekuperacją. Jest ona stosowana zarówno jako dodatkowy projekt, jak też jako podstawowa metoda wentylacji budynku. Zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala ograniczyć do minimum ilość trzonów kominowych, co wpływa znacząco na koszty inwestycji. Planując budowę domu warto przemyśleć takie rozwiązanie, gdyż jest ono korzystne zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i komfortu późniejszego użytkowania domu. Wybierając rekuperację stawiamy na czyste powietrze i niższe koszty związane z ogrzewaniem.


Dom przy Cyprysowej 5

Energia słoneczna i jej rola w dywersyfikacji źródeł energii

Analizując nowoczesne projekty domów uwzględniające najnowsze trendy technologiczne nie sposób wspomnieć o takich rozwiązaniach, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Należą do nich instalacje solarne i fotowoltaiczne. Solary na dachu domu to kolejny element wspomagającym rekuperację. Dzięki magazynowaniu energii słonecznej, panele solarne mogą dostarczać ciepłą wodę użytkową podczas słonecznych dni. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na zużyciu prądu, gazu, czy innych paliw służących do ogrzania wody do celów gospodarstwa domowego. Jeśli dodamy do tego system instalacji fotowoltaicznej może się okazać, że nie zapłacimy również za prąd potrzebny w każdym domu. Fotowoltaika jest doskonałym uzupełnieniem dobrze zbilansowanego energetycznie domu. Ważne jest, aby wszystkie działania podnoszące energooszczędność domu były spójne i współgrały ze sobą, tworząc kompleksowy system poprawiający energooszczędność.

Ekologiczne ogrzewanie - minimalna emisja, maksymalna wygoda

Dopełnieniem kompleksowego myślenia o energooszczędności w odniesieniu do projektów domów jest ogrzewanie ekologiczne. Stanowi ono ważny element dobrze zbilansowanej całości. Do najbardziej oszczędnych i ekologicznych metod ogrzewania należą piece na gaz oraz różnego typu pompy ciepła. Kotły gazowe z interaktywnymi programatorami pozwalają na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach, nawet zdalnie. Nie musimy się fatygować zakupem opału na zimę, nie tracimy też miejsca na większą kotłownię. W przypadku nowoczesnych kotłów nie ma również konieczności budowania trzonu kominowego pod kocioł gazowy. Odprowadzenie spalin można wykonać poprzez niewielką rurę nie pionowo, lecz przez otwór w ścianie budynku. Innym skutecznym rozwiązaniem idącym z duchem czasu jest pompa ciepła. Urządzenie wykorzystujące energię termiczną ziemi, lub powietrza zyskuje coraz większe grono odbiorców. Warto zauważyć, że większość opisanych systemów jest objętych programami wsparcia i dofinansowania z różnych programów promujących ekologiczne i czyste rozwiązania w budownictwie .

Moda na zaawansowane technologicznie, ekologiczne systemy na dobre opanowała sektor budowlany. Wybierając nowoczesne projekty domów które uwzględniają zaawansowane technologie i dbają jednocześnie o środowisko naturalne oraz oszczędności finansowe, podejmujemy rozsądną decyzję, idącą z duchem czasu.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA