REKLAMA

Wawer

absurdy »

 

Bardzo droga pseudoekologia. Butelkomaty za setki tysięcy

  29 lutego 2024

alt='Bardzo droga pseudoekologia. Butelkomaty za setki tysięcy'
źródło: Dzielnica Wawer

Po butelkomatach postawionych w ramach ekologicznego projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Wawra pozostał jedynie niesmak. I ból głowy, bo na funkcjonowanie raptem trzech takich urządzeń i przez tylko cztery miesiące wydano ponad pół miliona złotych. Mieszkańcy pytają wprost: czy władze dzielnicy postradały rozum?

REKLAMA

Sprawę butelkomatów szeroko opisuje stowarzyszenie Razem dla Wawra. 6 stycznia wawerski ratusz poinformował na swoim facebookowym profilu o usunięciu trzech butelkomatów, które na początku września, wzbudzając spory entuzjazm wawerskich internautów, postawiono na terenie Marysina, Falenicy i Międzylesia.

Butelkomaty w Warszawie

Odbyło się to w ramach realizacji zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego na rok 2023 pod nazwą "Butelkomaty dla Wawra". Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać! Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
Jak zauważa stowarzyszenie Razem dla Wawra, był to drugi najdroższy ze wszystkich zwycięskich projektów dzielnicowych z oszacowanym kosztem: 560 tysięcy zł, a więc konsumujący blisko 20% środków z całej puli na projekty w Wawrze.

Ostateczny koszt okazał się bardzo zbliżony. Zwycięska (i jedyna) oferta opiewała na kwotę 558 tys. zł, z czego 18 tys. zł miało wrócić do mieszkańców w postaci wypłaty 10-groszowej kaucji za każdą butelkę wrzuconą do maszyny.

- Mniej zbliżony do założeń był już zakres realizacji projektu: z przewidywanych pięciu butelkomatów wynajmowanych na 365 dni w opisie przedmiotu zamówienia uwzględniono ich trzy i tylko na 120 dni, a wszystko za te same pieniądze... A co? Nie wolno? - sarkastycznie opisuje sprawę butelkomatów stowarzyszenie Razem dla Wawra.

Podsumowując: za kwotę przeszło pół miliona złotych mieszkańcy dostali trzy butelkomaty na cztery miesiące. Dla porównania, za ponad 550 tys. zł dałoby się zakupić i zamontować co najmniej pięć wiat przystankowych, których tak bardzo w Wawrze brakuje. Po butelkomatach nie ma już nawet śladu. Jak informuje nas wawerski ratusz, butelkomaty odniosły jednak... sukces.

Wstąp do księgarni

Matematyka urzędnika

- Butelkomaty przyjęły przez ten okres niebagatelną liczbę 230 tys. butelek. Dzieląc to na koszt ich postawienia to ok. 2,34 zł (za PET). Można powiedzieć, że to dużo lub mało, bo pamiętajmy, że jeszcze efekt świadomości ekologicznej jest istotny. Proszę pamiętać też, że każdy kij ma dwa końce: tych setek tysięcy butelek nie trzeba było zbierać od mieszkańców indywidualnie bądź organizować np. akcji sprzątania lasu, a część niestety mogłaby tam skończyć. Obserwowałem bardzo często, jak mieszkańcy korzystali z butelkomatów i w zdecydowanej większości robili to poprawnie - uważa rzecznik wawerskiego ratusza Marcin Jakubik.

Co ciekawe, wawerscy urzędnicy dwukrotnie ocenili projekt negatywnie, zwracając głównie uwagę na to, iż rodzaje odpadów przewidziane do zbierania w butelkomacie są objęte systemem selektywnego ich odbierania od mieszkańców przez firmy śmieciarskie. Nie było zatem uzasadnienia dla ustawiania dodatkowych pojemników na terenie dzielnicy na te konkretne frakcje odpadów. A dodatkowo urzędnicy wskazali, że dotychczasowe doświadczenia wskazywały, że urządzenia te często były nieświadomie bądź świadomie niszczone przez użytkowników, przez co część butelek była porzucana przy butelkomatach. Dlaczego zatem projekt ostatecznie trafił pod głosowanie? Dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy Karolina Zdrodowska zdecydowała się zlekceważyć rekomendacje wawerskiego urzędu i - bez słowa uzasadnienia - zmieniła ocenę projektu na pozytywną. Dlaczego?

- Kwestię opisuje regulamin budżetu obywatelskiego. Każdorazowo - w przypadku wniesienia odwołania przez autora - proces weryfikacji projektu badany jest przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Jeśli zastrzeżenia wskazane w odwołaniu znajdują potwierdzenie, to negatywna ocena projektu wystawiona przez dzielnicę lub inne biuro jest uchylana, a projekt kierowany jest pod głosowanie mieszkańców. Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, po zapoznaniu się z dokumentacją projektu "Butelkomaty dla Wawra", stwierdził jego zgodność z postanowieniami regulaminu budżetu obywatelskiego. Nie występowały więc przesłanki formalne uzasadniające jego odrzucenie - poinformował nas wydział prasowy Urzędu Miasta.

REKLAMA

Kolejny pomysł w budżecie

Na nieudanych pomysłach nic się niestety nie uczymy. W budżecie obywatelskim Wawra na 2025 rok znalazł się projekt kolejnych butelkomatów, które miałyby zostać ustawione w Marysinie (przy budynku Kulturoteki WCK), w Falenicy (na targowisku przy ul. Walcowniczej) i w Międzylesiu (parking za ratuszem Wawra). Koszt ich wynajęcia - bagatela - 630 tys. złotych. Jak przekonuje pomysłodawca: "Projekt w poprzednim roku się sprawdził i spełnił swoje założenia".

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (21)

# Marian

28.02.2024 15:26

Głosujcie na Konfederację - skończy się lawacka głupota

# cwaniaczki

28.02.2024 19:31

Wynajmę butelkomat - tanio.

# Mazovia

28.02.2024 20:12

Rozumiem, że jak po prostu wyrzucam do żółtego kontenera, to za mało cwaniaków na tym zarabia.

REKLAMA

# Ptym

28.02.2024 21:15

Sceneria na zdjęciac zrobionych najpóźniej 4 m-ce temu? Serio? Tak zielono w listopadzie było???

# Ptym

28.02.2024 21:22

Hahaha.
Sprawdźcie matematykę urzędnika to wyjdzie wam, że przez te 120 dni do każdego z nich była średnio dobowo wrzucane 26 butelek na godzinę.... HAHAHA. Na pewno.

# Tak jest

29.02.2024 08:22

Dalej głosujcie w Wawrze na klikę z PO to będziecie mieli kanalizację, remonty ulic, chodniki, ścieżki rowerowe, kosze na śmieci, drugi komisariat policji i dobrą komunikację miejską.

REKLAMA

# dobrze rozumiesz

29.02.2024 12:02

#Mazovia napisał(a) 28.02.2024 20:12
Rozumiem, że jak po prostu wyrzucam do żółtego kontenera, to za mało cwaniaków na tym zarabia.

DOBRZE ROZUMIESZ;)

# odyss77

29.02.2024 18:40

Prawdziwa granda! Nasze pieniądze wyrzucone w błoto! Po co butelkomaty? Jeżeli zbierać PETy to można ustawić pojemniki np. przy Biedronkach i płacić za obsługę jednemu człowiekowi dodatkowe 1000zł/miesiąc. Każdy chętnie by przytulił, bo pracy góra na pól godziny dziennie i 2x w tygodniu wydać śmieciarce żółte worki. Tylko dla 3-ech punktów na obsługę wystarczyłoby tej kasy (560 tys. zł) na okres ponad 15 lat!!! Czujecie bluesa? Ktoś niezłą kasę przytulił... Urzędnicy, którzy to klepnęli powinni oddać kasę miastu, czyli nam. Nauczyliby się gospodarności.

# rz7

29.02.2024 19:02

Gdyby była cyberdemokarcja, w której każdy ma prawo zagłosować nad decyzjami finansowymi miasta, dzielnicy, czy swojego osiedla to nie byłoby takiego marnotrawstwa wspólnych pieniędzy. Zobacz tematykę cyberdemokracji na FB: https://tiny.pl/dxkmn (to skrócony link do strony ma FB)

REKLAMA

# Bolek

29.02.2024 20:29

#rz7 napisał(a) 29.02.2024 19:02
Gdyby była cyberdemokarcja, w której każdy ma prawo zagłosować nad decyzjami finansowymi miasta, dzielnicy, czy swojego osiedla to nie byłoby takiego marnotrawstwa wspólnych pieniędzy. Zobacz tematykę cyberdemokracji na FB: https://tiny.pl/dxkmn (to skrócony link do strony ma FB)

Mam duże przekonanie, że się mylisz. A czymże jest Budżet Obywatelski jak właśnie nie przytoczoną przez ciebie cyberdemokracją??? Do Budżetu Obywatelskiego trafiają właśnie takie "kwiatki" jak ten, ale: po pierwsze - zgłaszają je sami mieszkańcy, po drugie - potem na takie projekty głosują. To jest właśnie efekt cyberdemokracji. Ludzie często głosują za czymś bezrefleksyjnie, bez pogłębiania widzy na dany temat. Wystarczy rzucić im modne w ostatnich latach hasło "ekoprojekt" i już klikają. Poza tym, zbyt duże przekonanie jest w Narodzie, że skoro publiczna kasa, to tak naprawdę nie moja, więc na cokolwiek pójdzie to i tak będzie dobrze.

# Jajaja

29.02.2024 22:58

Jeżeli do tej pory nie widzieliście przepalania pieniędzy... to zobaczycie co będzie z projektami z kpo

# pZz

01.03.2024 08:31

Okolo 2009 r. pojechalem na kilka dni do Kopenhagi. W supermarketach byly automaty, ktore przyjmowaly chyba wszystkie rodzaje sprzedawanych butelek i wyplacaly za nie pieniadze. Nie wiem jak jest teraz, ale zastanawia mnie czy narod nad Wisla musi zawsze wymyslac kolo od nowa? Chcialbym zobaczyc czy koszt obslugi tego butelkomatu w Danii wynosil prawie 200k zl za kilka miesiecy. Kartonowy kraj.

REKLAMA

# Madbutcher

01.03.2024 10:13

#Marian napisał(a) 28.02.2024 15:26
Głosujcie na Konfederację - skończy się lawacka głupota
+1

# Rafifafi

02.03.2024 16:13

Proste sprawa dla prokuratora. Tylko jeden problem. To nie afera PiS więc..... Pod dywan albo do butelkomatu

# Rafifafi

02.03.2024 16:13

Chce żyć w normalnym kraju!!!!!!!!

REKLAMA

# Butelkomaty

02.03.2024 19:00

Butelkomaty w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego zostały wybrane NAJWIĘKSZĄ ilością głosów. Więc pytanie, gdzie byli Ci przeciwnicy, którzy teraz hejtują (wszystkie informacje o projekcie i jego kosztach były na stronie do głosowania, więc Ci co głosowali, wiedzieli ile to będzie kosztować).

# Rafifafi

02.03.2024 23:21

Ale teraz już widać że to ściema i oszustwo

# bobik

03.03.2024 19:46

"Butelkomaty przyjęły przez ten okres niebagatelną liczbę 230 tys. butelek. Dzieląc to na koszt ich postawienia to ok. 2,34 zł (za PET). Można powiedzieć, że to dużo lub mało" - uważa rzecznik wawerskiego ratusza Marcin Jakubik.
Co za bełkot. Słuchajcie, to OGROMNA kwota jak za pustą butelkę. Czy ktoś z Was chciałby taki plastik kupić za 2,34 zł? Nie. Bo za taką kwotę lub nawet niższą dostaniemy taką samą butelkę "tylko" napełnioną gazowaną wodą. I to wcale nie najsłabszego gatunku! Normalnie przekręt stulecia. Urzędnicy nie powiedzą wprost: "tak to chory koszt był, nie wracajmy do tego tematu", tylko jeszcze nam wmawiają, że to w sumie "całkiem niezły deal był". Ręce opadają...

# Mick3

04.03.2024 12:27

Czy to znowu hejt na Rafala? Czy to jednak przekret i sprawa dla prokuratury? Tyle zmarnowanych pieniędzy- choc chyba ktos sie za nie pobawił. Ale czy o to chodzilo? Ile obiadów dzieciom w szkole za to można bylo kupić?

# POpaprany europejczek

06.03.2024 14:33

z tego co wiem to od przyszłego roku takie butelkomaty będa obowiazkowe.
a firmy które wproadzają na rynek buteki pet będa musiały płacić kary za to że ich konsumenci nie oddali takich butelek pustych do recyklingu.
tako rzecze Bruksela....
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy