REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Warszawskie Drzewo Roku wybrane! Rośnie na Białołęce

  13 listopada 2023

alt='Warszawskie Drzewo Roku wybrane! Rośnie na Białołęce'
źródło: Fundacja Park Przy Szkole

Monumentalny dąb szypułkowy na Białołęce został Warszawskim Drzewem Roku! Spośród niemal 21 tys. głosów internautów oddanych w plebiscycie Zarządu Zieleni, co piąty został oddany właśnie na tegorocznego laureata.

REKLAMA

W konkursie na Warszawskie Drzewo Roku 2023 o zwycięstwo walczyło 13 drzew reprezentujących 13 stołecznych dzielnic. Internauci mogli zapoznać się z historiami finalistów na stronie Zarządu Zieleni. Oddano łącznie 20,8 tys. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
głosów. Aż 4280 z nich zostało oddanych na dąb szypułkowy Robert, który rośnie na Białołęce przy ul. Głębockiej. Taki wynik zapewnił dostojnemu drzewu bezapelacyjne zwycięstwo. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się: grusza rosnąca przy ul. Nowy Świat (2729 głosów) i ponadstuletni dąb z ul. Płatnerskiej w Rembertowie (2561 głosów). Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany pamiątkową tabliczką. Bez wątpienia, nie tylko wygląd drzewa miał znaczenie przy wyborze zwycięzcy, lecz także jego historia. A dzieje białołęckiego dębu w sposób fascynujący opowiedział cytowany na stronie plebiscytu Bartłomiej Włodkowski, niezastąpiony propagator lokalnej historii.

Dąb Robert z Kartograficznej - krótka historia

"Gdy był jeszcze malutki, czuł swąd wojennej pożogi trawiącej okolice w lipcu 1656 roku, kiedy Szwedzi i Brandenburczycy najechali Rzeczpospolitą. Wszystko wokół spłonęło podczas krwawej trzydniowej bitwy - pisze Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Wówczas pojawił się on - posadzony być może ręką bernardynów, którzy razem z miejscowymi odbudowywali wieś po zniszczeniach wojennych. Widział, jak pobożni zakonnicy wznoszą na powrót w 1717 roku drewniany kościółek na prośbę królowej Bony. Nie przypuszczał, że wraz z nim dotrwa do XXI wieku, gdy świątynia będzie najstarszym drewnianym kościołem wielkiej Warszawy, a on sam stanie się jednym z najstarszych dębów. Mógł przecież zniknąć tyle razy. Na przykład nie zginął od siekier i toporów olędrów, którzy mogli właśnie z niego zbudować jeden ze swoich słynnych domów, z jednym wspólnym wejściem dla ludzi i zwierząt, ujarzmiając okoliczne bagna... Nie zniknął w lutym 1831 roku, gdy nieopodal spotkali się powstańcy Krukowieckiego z Moskalami spieszącymi pod Olszynkę, a po dwudniowej zaciętej walce Białołęka była zawalona trupami Rosjan. Albo wtedy, gdy wchodzili tu czerwonoarmiści jesienią 1944 roku, a Niemcy "wycinali" czołgami lasy i drzewa, żeby ułatwić decydujące starcie. Przetrwał... Choć potop szwedzki tak odległy, to nasz dąb na Białołęce tak bliski! Stał się dębem warszawskim, a od 2017 roku trafił do rejestru pomników przyrody. Jakże dumnie to brzmi! I szumi dziś o niezwykłej przeszłości, która jest natchnieniem dla współczesnych, i punktem wyjścia do walki o park z alejkami, ławkami, kwietnymi rabatkami i fontanną, miejscem tak potrzebnym w świeżo zabetonowanej dzielnicy, której dzielnie strzeże" - podsumowuje Bartłomiej Włodkowski.

DB

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Seba Gut

13.11.2023 16:53

Teraz pora na park :)

# Kocur

16.11.2023 14:07

To jest drzewo na miarę naszych czasów. Uwadatnia priorytety miasta i potrzeby ludu potykającego się na zdemolowanych chodnikach. Jeszcze dowalić latarnię LED i czerwoną wstęgą je przepasać, tabliczkę pamiątkową dowalić i sprawa załatwiona.

# n-dot.

20.11.2023 09:04

to przy Głębockiej czy przy Kartograficznej jest?

REKLAMA

 Taltos2

20.11.2023 09:41

Ale Kocurku drogi, utknąłeś na nim i strażacy Cię musieli ściągać?
PS. A dąb naprawdę piękny i niech stoi minimum drugie tyle
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024