REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Niedawno mógł trafić pod topór. Walczy o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku

  11 października 2023

alt='Niedawno mógł trafić pod topór. Walczy o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku'
źródło: Fundacja Park Przy Szkole

Dąb Robert walczy dzisiaj o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku, a jeszcze nie tak dawno urzędnicy planowali wycięcie tego wspaniałego drzewa.

REKLAMA

- Niewiele brakowało, aby blisko 350-letni dąb przy Kartograficznej został wycięty. Drzewo kolidowało z projektem przedłużenia ulicy Kartograficznej w kierunku wschodnim od wjazdu na wysokości szkoły do skrzyżowania z ulicą Geometryczną. Do dzisiaj widać to jeszcze na mapach z podziałem działek - przypomina Sebastian Gut, aktywny mieszkaniec wschodniej Białołęki. Parówki ze szkłem w Choszczówce. Ktoś chciał wytępić psy Parówki ze szkłem w Choszczówce. Ktoś chciał wytępić psy
Podczas spaceru ze swoim czworonogiem mieszkanka Choszczówki zauważyła porozrzucane parówki nafaszerowane szkłem. Jedną z nich zjadł pies, który o mało nie przypłacił spaceru zdrowiem lub życiem.

- Dzięki ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych, która interweniowała w tej sprawie w urzędzie dzielnicy, udało się zmienić przebieg ulicy w taki sposób, aby ten majestatyczny dąb ocalał. Odchylenie przebiegu jezdni w kierunku szkoły podstawowej spowodowało, że na jej terenie ubyło kilka miejsc parkingowych. Jednak to nic w obliczu tego, że udało się uratować tak wspaniały okaz przyrodniczy, który niedługo potem został uznany za pomnik przyrody i do dziś cieszy nasze oczy - dodaje Sebastian Gut.

Dąb Robert z Białołęki oczami lokalnego patrioty

"Gdy był jeszcze malutki, czuł swąd wojennej pożogi trawiącej okolice w lipcu 1656 roku, kiedy Szwedzi i Brandenburczycy najechali Rzeczpospolitą. Wszystko wokół spłonęło podczas krwawej trzydniowej bitwy - pisze Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - Wówczas pojawił się on - posadzony być może ręką bernardynów, którzy razem z miejscowymi odbudowywali wieś po zniszczeniach wojennych. Widział, jak pobożni zakonnicy wznoszą na powrót w 1717 roku drewniany kościółek na prośbę królowej Bony. Nie przypuszczał, że wraz z nim dotrwa do XXI wieku, gdy świątynia będzie najstarszym drewnianym kościołem wielkiej Warszawy, a on sam stanie się jednym z najstarszych dębów. Mógł przecież zniknąć tyle razy. Na przykład nie zginął od siekier i toporów olędrów, którzy mogli właśnie z niego zbudować jeden ze swoich słynnych domów, z jednym wspólnym wejściem dla ludzi i zwierząt, ujarzmiając okoliczne bagna... Nie zniknął w lutym 1831 roku, gdy nieopodal spotkali się powstańcy Krukowieckiego z Moskalami spieszącymi pod Olszynkę, a po dwudniowej zaciętej walce "Białołęka była zawalona trupami Rosjan". Albo wtedy, gdy wchodzili tu czerwonoarmiści jesienią 1944 roku, a Niemcy "wycinali" czołgami lasy i drzewa, żeby ułatwić decydujące starcie. Przetrwał... Choć potop szwedzki tak odległy, to nasz dąb na Białołęce tak bliski! Stał się dębem warszawskim, a od 2017 roku trafił do rejestru pomników przyrody. Jakże dumnie to brzmi! I szumi dziś o niezwykłej przeszłości, która jest natchnieniem dla współczesnych, i punktem wyjścia do walki o park z alejkami, ławkami, kwietnymi rabatkami i fontanną, miejscem tak potrzebnym w świeżo zabetonowanej dzielnicy, której dzielnie strzeże" - podsumowuje Bartłomiej Włodkowski.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jak zagłosować na Warszawskie Drzewo Roku?

To wokół dębu mieszkańcy od blisko 5 lat czynią starania o stworzenie pierwszego parku miejskiego na wschodniej Białołęce. Pomimo wielu akcji, dwóch petycji, kilkuset prac plastycznych, listów, pisemnych wniosków i spotkań, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (właściciel terenu) nadal pozostaje nieugięty. Czy tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023 pomógłby w tych staraniach? Warto to sprawdzić! Głosować można do 10 listopada za pośrednictwem formularza na stronie Zarządu Zieleni (https://zzw.waw.pl/drzeworoku)

JR

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Nie jest łatwo

11.10.2023 21:51

Nie jest dobrze, kiedy antywirus źle się wypowiada o stronie do głosowania. Urzędowej, bądź co bądź

# SeGu

12.10.2023 09:33

Zachęcam do głosowania. Można, a nwet należy, głosować codzień, aż do 10 listopada! :)

# Antek

12.10.2023 09:35

Na chrzecie Robert po pradziadku mu dali

REKLAMA

# Nie dla rudej!!!!

03.11.2023 20:22

Głosować żeby burmistrza obecnego wymienić! Dosyć rządów rudej i tego jego. Ruda która już dawno powinna być gdzie indziej, a nie w samorządzie siłą się trzymać i człowiek który grał w gry na siedzeniu zastępcy burmistrza Bemowa!!!!!! Nie dla takiej paczki kumpelskiej!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024