REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Ratusz: "Tramwaj z Wilanowa dojedzie do centrum w 30 minut!" Autobus jedzie tyle samo

  30 marca 2022

Ratusz: "Tramwaj z Wilanowa dojedzie do centrum w 30 minut!" Autobus jedzie tyle samo
źródło: UM Warszawa

Mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej warszawski ratusz zawarł wartą 685 mln zł umowę na linię tramwajową na Spacerowej, Belwederskiej, Jana III Sobieskiego i w al. Rzeczypospolitej.

REKLAMA

Nowa trasa o długości 7,5 km rozpocznie się przy skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka. Przebudowa obejmie również istniejący odcinek trasy tramwajowej od Rakowieckiej do pl. Unii Lubelskiej. Tramwajem do Wilanowa

Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów między Mokotowem a Czerniakowem tramwaj pokona Goworka i Spacerową. Następnie linia będzie przebiegać prosto Belwederską i Jana III Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Pętla znajdzie się na skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i Branickiego.

Dla trasy zaplanowano odnogę na Gagarina. Jest to oddzielna inwestycja prowadzona przez Tramwaje Warszawskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na tym odcinku tramwaje skończą bieg na prowizorycznej pętli przy Czerniakowskiej, z której będą korzystać tylko składy dwukierunkowe. Nowa matematyka urzędnicza

- Nowa trasa oznacza sporą oszczędność czasu dla tych mieszkańców Wilanowa, którzy dojeżdżają do centrum Warszawy - twierdzi warszawski ratusz. - Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut. Dla porównania: kierowcy na pokonanie tej samej trasy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczyć nawet 45 minut!

Twierdzenia urzędników nie są podparte żadnymi twardymi danymi, więc postanowiliśmy zdobyć je sami. Sprawdziliśmy, jaki czas algorytm Google podaje dla przejazdów ze skrzyżowania z Branickiego do stacji metra Centrum w środy w godzinach porannego szczytu. Na podstawie tysięcy przejazdów i danych z GPS podaje on rozrzut od 18 do 50 minut ze średnią wynoszącą 34 minuty.

Zapomnieli o autobusach?

Mimo to urząd miasta utrzymuje w komunikacie dla mediów, że "nowa trasa oznacza sporą oszczędność czasu dla tych mieszkańców Wilanowa, którzy dojeżdżają do centrum Warszawy". Na podstawie danych tego samego, warszawskiego ratusza, można stwierdzić, że jest to całkowita nieprawda.

Z kolei z rozkładu jazdy autobusów wynika, że dojazd z Branickiego do ścisłego centrum zajmuje pół godziny już teraz... i to pomimo konieczności przesiadki do metra na Politechnice. Oczywiście zdarzają się opóźnienia, ale co do zasady dojazd z Wilanowa do centrum trwa już teraz 30 minut. Wszystko dzięki temu, że linia 522 korzysta z buspasa, który... zostanie zlikwidowany po otwarciu linii tramwajowej.

Wstąp do księgarni

Kiedy powstanie torowisko?

Firma Budimex będzie miała 22 miesiące na zbudowanie odcinka od Puławskiej do skrzyżowania z Bonifacego. W ciągu kolejnych 21 miesięcy powstanie odcinek od Bonifacego do Branickiego. Całość ma kosztować 685 mln zł. Na ostatniej sesji online Rada Warszawy powiększyła budżet Tramwajów Warszawskich o 200 mln zł, jednocześnie dając urzędowi miasta zgodę na wzięcie w Europejskim Banku Inwestycyjnym 584 mln zł kredytu. Podatnicy będą spłacać raty do 2047 roku.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA