REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Tramwaj dojedzie na Bonifacego. Ratusz zapłaci 56 mln zł

  27 stycznia 2023

Tramwaj dojedzie na Bonifacego. Ratusz zapłaci 56 mln zł
źródło: TW

Planujący na ten rok dziurę budżetową w wysokości 4,1 mld zł warszawski samorząd nie przestaje przeznaczać pieniędzy na kosztowne inwestycje. Urząd miasta podpisał umowę na budowę linii tramwajowej na ul. św. Bonifacego na Stegnach. Krótka odnoga trasy wilanowskiej będzie kosztować 56 mln zł.

REKLAMA

"Skorzystaliśmy z prawa opcji i zleciliśmy budowę trasy tramwajowej na Stegny wzdłuż ul. Bonifacego. Prawo do takiej decyzji było zagwarantowane w umowie na budowę tramwaju do Wilanowa. Tramwaj do Wilanowa niewiele zmieni. Tory za 1,3 mld zamiast buspasa Tramwaj do Wilanowa niewiele zmieni. Tory za 1,3 mld zamiast buspasa
Budowa linii tramwajowej na Belwederskiej i Sobieskiego nie będzie rewolucją komunikacyjną, natomiast w gigantycznym stopniu obciąży zadłużony warszawski samorząd.
Na jej podjęcie wpłynęło to, że udało się nam wygospodarować pieniądze na budowę" - niespodziewanie poinformowały w piątek 27 stycznia Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Stegny

Tory tramwajowe na Bonifacego połączą się z powstającą trasą tramwaju do Wilanowa. Tramwaje będą mogły skręcać zarówno w kierunku Mokotowa, jak i Wilanowa. Długość odnogi wyniesie około 800 metrów a trasa będzie zakończona wspólną pętlą tramwajowo-autobusową przy szkole podstawowej. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec tego roku, a pierwszy tramwaj przejedzie pod koniec roku 2024. Czas przejazdu z pętli na Stegnach do centrum Warszawy ma wynieść około 20 minut, czyli tyle samo, ile obecnie zajmuje czas przejazdu autobusem.

Samorząd zapowiada, że będzie to bardzo wygodne miejsce przesiadek, bo stanowiska dla autobusów będą tuż obok przystanków tramwajowych. Tory tramwajowe znajdą się na środku Bonifacego. Kierowcy będą mieli do dyspozycji, jak dotąd, po jednym pasie oraz zawrotki na wysokości Batumi i przy pętli.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Więcej zieleni na Stegnach

Tory tramwajowe na Bonifacego będą przykryte rozchodnikiem. Zielona przez cały rok roślina jest sadzona na kolejnych odcinkach torów w Warszawie, ponieważ wycisza tramwaje i magazynuje wodę. Wzdłuż torów i na pętli zasadzone zostaną nowe drzewa mające co najmniej 5 metrów wysokości i obwód 25 cm. Proponowane gatunki to lipy, wiśnie piłkowane, kasztanowce białe i dęby szypułkowe. Drzewa przez pięć lat od posadzenia będą na gwarancji, co oznacza, że wykonawca prac budowlanych będzie je podlewać i pielęgnować. Później przejdą pod opiekę samorządu.

Budowa tramwaju wiązać się będzie także z zasadzeniem krzewów berberysów i róż. Będą także tulipany, byliny i łąki kwietne. Na Bonifacego zostanie zasadzonych łącznie 40 drzew, 1188 krzewów oraz 355 bylin i cebul.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA