REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Termowentylator ceramiczny czy zwykły? Podpowiadamy!

Termowentylator ceramiczny czy zwykły? Podpowiadamy!

Termowentylator (farelka) to niewielki grzejnik, który można wykorzystać do ogrzewania pomieszczenia bez włączania kotła i CO. Sprawdzi się także jako dodatkowe źródło ciepła, gdy ogrzewanie centralne nie jest wystarczająco efektywne i nie zapewnia właściwej temperatury. Jaki termowentylator wybrać do domu: ceramiczny czy zwykły? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym jest termowentylator i do czego służy?

Termowentylator to urządzenie, które ze względu na niewielką moc (500-2500 W) sprawdza się na najlepiej przy dogrzewaniu mniejszych pomieszczeń. Farelki są zasilane prądem i wyposażone w grzałkę, która ogrzewa pomieszczenie. Wentylator z kolei rozprowadza po nim ciepłe powietrze.

Z powodzeniem można znaleźć zarówno urządzenia stacjonarne, jak i przenośne - te drugie są zdecydowanie popularniejsze. Różnice występują także w budowie urządzeń i ich przeznaczeniu. Wyróżnia się np. modele kolumnowe, ścienne, łazienkowe, bezprzewodowe czy ceramiczne. Najczęściej termowentylatory dzieli się jednak na zwykłe i ceramiczne. Warto sprawdzić, czym różnią się oba rodzaje.

Różnice między termowentylatorem ceramicznym a zwykłym

Podstawową różnicą między termowentylatorem ceramicznym a zwykłym jest element grzewczy. W obu przypadkach mechanizm działania jest taki sam: przez element grzewczy przepływa prąd, który rozgrzewa grzałkę do wysokiej temperatury. Zarówno wentylatory zwykłe, jak i ceramiczne, cechują się zróżnicowanym wyglądem. Najistotniejsza jest jednak odmienność w zakresie efektywności oraz wytrzymałości.


Termowentylatory ceramiczne

W urządzeniach ceramicznych stosuje się ceramiczne grzałki PTC, pokryte powłoką dobrze przewodzącą ciepło. Termowentylatory tego typu szybko rozgrzewają się do wysokich temperatur, są bardzo wytrzymałe i bezpieczne. Wadą tych urządzeń jest jednak większy pobór mocy. Należy jednak pamiętać, że termowentylatory ceramiczne długo oddają ciepło (także po wyłączeniu), więc nie muszą pracować cały czas. Poza tym ceramiczna grzałka nie spala kurzu ani zanieczyszczeń, dlatego wyposażone w nią urządzenia są uznawane za bardziej ekologiczne. Nie wydzielają też specyficznego, nieprzyjemnego zapachu.

Zwykłe termowentylatory

W zwykłych termowentylatorach montuje się grzałki spiralne, które są mniej efektywne od ceramicznych. Dłużej się nagrzewają i krócej oddają ciepło, przez co pomieszczenie szybciej się wychładza. Zwykłe termowentylatory cechują się również nieco gorszą wytrzymałością. Są jednak tańsze od modeli wyposażonych w grzałkę ceramiczną. Jest to zatem odpowiedni wybór dla niewymagających osób, które potrzebują jedynie od czasu do czasu dogrzać pomieszczenie. Zwykłe termowentylatory są również dostępne w wielu różnych kolorach i kształtach - z łatwością można znaleźć model odpowiedni dla siebie.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie zwykłego lub ceramicznego termowentylatora?

Wybór termowentylatora powinien zależeć nie tylko od rodzaju grzałki i wyglądu urządzenia. Liczą się także jego moc i dodatkowe funkcje, np. różne tryby pracy. Decydując się na zakup termowentylatora - ceramicznego bądź zwykłego - warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

  • Budowa - mogą mieć formę biurkową lub stojącą. Najmniej miejsca zajmują modele biurkowe, ale stojące mają większą powierzchnię grzewczą. Modele bezłopatkowe dobrze ogrzewają pomieszczenie, a ponadto cechują się nowoczesnym wyglądem.

  • Sterowanie - termowentylatorem można sterować tradycyjnie, za pomocą przycisków i pokręteł, lub zdalnie - przez WiFi albo za pośrednictwem pilota.

  • Przeznaczenie - jeśli urządzenie ma znajdować się w łazience, powinno być odporne na wilgoć.

  • Funkcja nawilżania powietrza - zwykłe termowentylatory mogą nadmiernie wysuszać powietrze, dlatego warto wybrać model, który nie tylko je ogrzewa, ale też nawilża.

  • Regulacja mocy - to przydatna funkcja, pozwalająca sterować intensywnością grzania.

  • Tryby pracy - nowoczesne urządzenia mają tryby, dzięki którym wyłączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie określoną wartość (tryb EKO).

  • Moc - im większa moc, tym większą przestrzeń termowentylator może ogrzać. Wraz z mocą rośnie jednak zużycie prądu. Zwykle moc termowentylatorów waha się od 500 do 2000 W.

  • Zabezpieczenia - każdy termowentylator powinien mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. W przeciwnym razie jego użytkowanie może doprowadzić np. do pożaru.


Termowentylator ceramiczny czy zwykły - który jest lepszy?

Pod wieloma względami termowentylatory ceramiczne są lepsze od zwykłych. Szybciej ogrzewają pomieszczenie i dłużej utrzymują ciepło. Cechują się także wysoką efektywnością i wytrzymałością. Co więcej, termowentylatory ceramiczne nie wysuszają zbytnio powietrza i nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu, powstającego np. w wyniku spalania się cząstek kurzu.

Zwykłe termowentylatory mają mniejszą wydajność - wolniej się nagrzewają i szybciej wychładzają, przez co muszą dłużej pracować, żeby ogrzać pomieszczenie. Są natomiast tańsze od modeli ceramicznych. Osoby, które chcą korzystać z farelki dłużej i częściej powinny zastanowić się nad termowentylatorem ceramicznym - w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardziej opłacalnym zakupem. Natomiast przy doraźnym ogrzewaniu pomieszczeń, powinien wystarczyć zwykły termowentylator.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA