REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

komunikacja

 

Nowa Łodygowa i szlaban!

  22 października 2010

Zakorkowana i zniszczona ulica wreszcie doczeka się remontu. W przyszłym roku rusza przebudowa ulicy Łodygowej, która mimo kryzysu powróciła do planów inwestycyjnych miasta.

REKLAMA

Łodygowa jest bardzo ważną arterią wylotową z Warszawy, łączącą stolicę z pod-warszawskimi miejscowościami, takimi jak Ząbki czy Zielonka. Początek ulicy za-czyna swój bieg w Warszawie na skrzyżowaniu z ul. Radzymińską, a kończy tuż przed Ząbkami, gdzie łączy się z ulicą Warszawską. Obecnie wąską ulicą trudno przejechać zarówno od strony Targówka, jak i Ząbek. Droga jest w bardzo złym stanie. Brakuje na niej chodników i zatok autobusowych, co dodatkowo potęguje korki.

REKLAMA

Wybrali wariant dwujezdniowy

Tymczasem wzdłuż Radzymińskiej i w Ząbkach powstaje coraz więcej osiedli. Mias-to to jest coraz silniej powiązane ze stolicą i dlatego przebudowa Łodygowej ma ogromne znaczenie dla kierowców. Według danych Zarządu Dróg Miejskich Łodygo-wą przejeżdża dziennie prawie 26 tys. pojazdów. - W związku z tym ulica zostanie przebudowana do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu - mówi Agata Choińska, rzecz-niczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Znajdą się na niej także zatoki autobusowe, chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe. Wcześniej istniał także pro-jekt jednojezdniowy, jednak z powyższych względów został odrzucony.

REKLAMA

Remont w 2011

Kiedy dokładnie zacznie się przebudowa? - Na razie kończymy dokumentację pro-jektu. Niedługo wystąpimy też o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jed-nak dopóki nie otrzymamy decyzji, nie możemy podać konkretnej daty rozpoczęcia prac - dodaje rzeczniczka. Mimo wszystko urzędnicy planują rozpisanie przetargu na pierwszą połowę 2011 roku, co oznacza, że przebudowa ruszy na pewno w przyszłym roku. Ale nie jest pewne czy będzie to pierwsza połowa 2011 czy druga. - Wszystko uzależniamy od decyzji i trwania procedury przetargowej - wyjaśnia Agata Choińska.

REKLAMA

Skorzystali ze specustawy

Nie wiadomo jeszcze także, ile dokładnie będzie kosztować remont Łodygowej. - Na przebudowę i wykup gruntów w wieloletnim programie inwestycyjnym mamy zare-zerwowane na tę inwestycję 54 mln zł - zdradzają urzędnicy. W związku z posze-rzeniem Łodygowej trzeba będzie skorzystać ze specustawy, która umożliwia szyb-kie przejęcie gruntów, należących do prywatnych właścicieli. - Dzięki temu po uzys-kaniu zezwolenia od razu przejmiemy teren pod budowę, a potem miasto zajmie się wypłacaniem odszkodowań. Na podobnej zasadzie mogliśmy przebudować m.in. ul. Górczewską i Trasę Siekierkowską - mówią urzędnicy.

Ząbki chcą wiaduktu

Warszawska Łodygowa, przechodząca w Ząbkach w drogę nr 634, została częścio-wo wyremontowana w 2008 roku. - Renowacja kolejnego fragmentu, części ulicy od granicy z Warszawą (przejazd kolejowy) do centrum Ząbek, rozpoczęła się 16 października - zdradza burmistrz Ząbek Robert Perkowski. To oznacza, że niedługo cała trasa od stolicy po Ząbki będzie jak nowa. Oprócz przejazdu kolejowego. Wła-dze Ząbek walczą o wiadukt, który usprawniłby ruch po przebudowie Łodygowej do dwóch jezdni. Byłyby na nim dwa pasy ruchu. - Lewym skręcałoby się do Ząbek, a prawym bezkolizyjnie można by dojechać do Wygody, Kawęczyna czy Targówka Fabrycznego - argumentuje burmistrz Perkowski. Niestety koncepcja burmistrza nie znalazła poparcia u władz wojewódzkich.

Pomysł władz Ząbek chwali natomiast radny Warszawy Dariusz Klimaszewski. - Burmistrz Perkowski bardzo dobrze to wymyślił. Niestety urzędnicy marszałka wo-jewództwa nie podeszli do tematu poważnie i wiadukt na granicy Warszawy i Ząbek nie znalazł się w planach sejmiku na najbliższe lata - mówi Klimaszewski.

Warszawa swoją inwestycję realizuje tylko do granicy miasta. Tory kolejowe są, niestety dla kierowców, poza stolicą.

Marzena Zemlich, oko

 

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA