REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Łodygowa będzie szybciej! Dzięki akcji mieszkańców

  7 marca 2014

Łodygowa będzie szybciej! Dzięki akcji mieszkańców

Rada miasta przyjęła uchwałę dotyczącą zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. A w niej założono przyspieszenie modernizacji ul. Łodygowej.

REKLAMA

W 2014 roku na Łodygową przeznaczono milion złotych, w kolejnym - 30 mln, w 2016 r. niemal 16 mln zł. W poprzednich latach wydano na tę inwestycję 1,6 mln zł, co łącznie daje okrągłą sumę ponad 48,5 mln. Wprowadzona przez radnych zmiana pozwoli na aktualizację dokumentacji i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej już w tym roku.

REKLAMA

Kilometr w pół godziny

Wszystko zaczęło się od tego, że jesienią ubiegłego roku jako codzienny użytkownik ulicy Łodygowej zwróciłam się do radnej Warszawy Iwony Wujastyk o wsparcie naszych działań. Wiemy, że modernizacja tej ulicy i zwiększenie bezpieczeństwa jej użytkowników jest konieczna. Jest to przecież arteria łącząca Targówek z innymi dzielnicami, ale też Warszawę z sąsiadującymi gminami. Codziennie więc w korkach stoją samochody i autobusy przewożące nie tylko warszawiaków, ale także pracujących i uczących się w stolicy mieszkańców Ząbek czy Zielonki. W efekcie przejechanie kilometrowego odcinka zajmuje pół godziny. Co ważne, alternatywą nie może być piesze dotarcie do autobusów na ul. Radzymińskiej, gdyż brak chodnika przy Łodygowej zmusza przechodniów do spaceru w błocie albo po jezdni.

REKLAMA

Akcja pomogła

W listopadzie radna Wujastyk złożyła w tej sprawie interpelację, prosząc o wybudowanie w tym roku choćby chodnika umożliwiającego dojście z Radzymińskiej do osiedli położonych przy ul. Wyspowej. Są to nowe osiedla, zamieszkałe przez młode rodziny z dziećmi. Pisały o tym lokalne media i stołeczny dodatek "Gazety Wyborczej".

Z odpowiedzi jaką otrzymała oraz kolejnych ustaleń, jakie przeprowadziła z przedstawicielami Biura Rozwoju Warszawy, wynika, że wybudowanie chodnika wymagałoby podobnej procedury projektowo-przygotowawczej jak dla modernizacji całej ulicy. A skoro ta planowana jest w niedługim czasie to budowa samego chodnika jest teraz bezzasadna. Ekonomicznie - wszyscy się zgadzamy, jednak mając przed oczami piesze ofiary tej ulicy (kilka wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym), społecznie - nie możemy być bierni.

Dlatego też na zebraniu zarządu i rady osiedla Zacisze, na które zaprosiliśmy także radną Wujastyk, długo dyskutowaliśmy o tym problemie i podjęliśmy decyzję, by wszelkimi sposobami dążyć do przyspieszenia tej inwestycji. Iwona Wujastyk złożyła kolejną interpelację z poparciem dla naszego wniosku. A my zaczęliśmy zbierać podpisy pod pismem do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie przyspieszenia modernizacji ulicy Łodygowej.

W sprawę zaangażowali się członkowie zarządu i rady osiedla Zacisze, zbierając podpisy wśród sąsiadów i rozpowszechniając informacje o akcji. Dołączyły się także inne podmioty i organizacje m.in.: Stowarzyszenie "Aktywne Zacisze", Restauracja "Zapętlona Pysznodajnia", wspólnoty osiedli położonych wzdłuż Łodygowej, liczne osiedlowe sklepy itp. W niedzielę podpisy zbierano także przy parafii świętego Barnaby. W sumie zebraliśmy 1108 podpisów. Jak widać, miały one wpływ na podjęcie pozytywnej decyzji przez radę miasta. Teraz będziemy bacznie obserwować sytuację i sprawdzać, czy inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem.

Katarzyna Górska-Manczenko
radna dzielnicy Targówek

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# luga

07.03.2014 18:21

Mniam, akurat informacja przed wyborami. A po listopadowych wyborach znowu ją wyciachają. Aż miło posłuchać...

# miejscowy

07.03.2014 22:09

CI co biegają po okolicy z petycją przebudowy ul. Łodygowej, narzekając na hałas i spaliny z samochodów stojących w 30 min. korku ciekawe co wymyślą jak samochodów przybędzie 2 x tyle. bo po dwa pasy ruchu w każdą stronę.
Korek był i będzie, tyle że szerszy ( z jednej strony tory kolejowe i Ząbki z drugiej światła na radzymińskiej ) część kierowców jeżdzących przez działki pojedzie nową łodygową.
Spragnieni chodników i ścieżek rowerowych, doczekają się blaszanych korytarzy z ekranów dźwiękochłonnych. Taki to już urok jak się kupi mieszkania przy drodze wojewódzkiej.

# xyx

24.03.2014 16:21

Jakieś nowe informacje w sprawie rozpoczęcia inwestycji?

REKLAMA

# Zaciszsz

23.10.2014 11:03

Jacy gospodarze miasta i dzielnicy, takie ulice. To trzeba już biegać z podpisami, żeby włodarze zobaczyli jak wygląda ulica albo że potrzebny remont? DNO!!!!
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA