Pięć faktów na temat ul. Łodygowej
16 stycznia 2015
Po artykułach na temat przebudowy ul. Łodygowej dostajemy od czytelników kolejne pytania. Kiedy nastąpi wykup gruntów? Jak będzie wyglądała ulica? Czy staną przy niej ekrany akustyczne?
Oto, co wiadomo na pewno:
1. Ulica zostanie rozbudowana tylko na odcinku znajdującym się w granicach administracyjnych Targówka. Władza warszawskich drogowców dalej nie sięga. Może to oznaczać, że po wydaniu 46 mln zł sznury samochodów z Łodygowej nie znikną, ale będą krótsze i szersze. Ostatecznie ulica przestanie się korkować prawdopodobnie dopiero po otwarciu obwodnicy Pragi.
2. Obecnie trwają prace nad aktualizacją pierwotnego projektu ulicy, który zakładał 2x2 pasy ruchu o szerokości 3,5 m, drogi rowerowe, nowe chodniki i ekrany akustyczne. Zgodnie z poprawionym projektem układ 2x2 pozostanie bez zmian, jednak szerokość pasów może zostać zmniejszona do 3 m. Docelowy układ jezdni, dróg rowerowych i chodników nie jest jeszcze znany.
3. ZMID spodziewa się dostać w tym roku tzw. zgodę na realizację inwestycji drogowej, na mocy której działki znajdujące się w pasie drogowym zostaną wywłaszczone, zaś ich właściciele otrzymają odszkodowania. Nie będzie wykupu gruntów w tradycyjnym tego zwrotu rozumieniu. Ponieważ ulica nie jest jeszcze zaprojektowana, to nie wiadomo, które dokładnie działki czeka wywłaszczenie.
4. Nie jest pewne, czy Łodygową oszpecą ekrany akustyczne. ZMID chce ograniczyć ich obecność do minimum.
- Projektant postara się wykorzystać inne metody wyciszenia hałasu drogowego, takie jak ciche nawierzchnie i zieleń - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. - Ekrany zostaną zastosowane w ostateczności, jeśli nie będzie innej metody zabezpieczenia okolicznych mieszkańców przed hałasem.
5. Otwarcie przebudowanej ulicy w roku 2017, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu, jest jak najbardziej realne.
DG