REKLAMA

Żoliborz

kultura »

 

Muzeum Wojska Polskiego pokieruje generał. Wcześniej nie pracował w muzeach

  21 lutego 2024

alt='Muzeum Wojska Polskiego pokieruje generał. Wcześniej nie pracował w muzeach'
Fot. A. Uriasz, źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego działającego na Cytadeli został generał dywizji w stanie spoczynku, prof. Bogusław Pacek. Choć nie pracował nigdy w muzealnictwie, będzie odpowiadał za przygotowanie stałej wystawy, która ma przyciągnąć na Żoliborz setki tysięcy odwiedzających.

REKLAMA

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego została otwarta na Cytadeli w sierpniu. Jak czytamy na stronie instytucji, powstał nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych.

Nowe Muzeum Wojska Polskiego

"Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku. Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum oferuje wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne" - czytamy.

W latach 1933-1939 i 1946-2023 Muzeum Wojska Polskiego działało w skrzydle gmachu Muzeum Narodowego w Al. Jerozolimskich. Obecnie na Cytadeli można oglądać wystawę inauguracyjną "1000 lat chwały oręża polskiego". Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy - 25 zł.

Kup bilet

Generał został dyrektorem

Nowym dyrektorem muzeum został właśnie Bogusław Pacek, profesor nauk społecznych, doktor habilitowany nauk wojskowych, generał dywizji w stanie spoczynku. Studiował filologię na Uniwersytecie Gdańskim, od 1979 roku był zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego. W latach 2003-2006 pełnił funkcję komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Prof. Pacek był również zastępcą dowódcy misji wojskowej państw Unii Europejskiej w Afryce Środkowej i Czadzie, a w latach 2012-2014 oraz w 2015 roku kierował Akademią Obrony Narodowej jako komendant-rektor. W ostatnich latach skupiał się na działalności w organizacjach proobronnych, pisaniu książek i pracy naukowej.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Andrzej Andrzejewski

24.02.2024 23:28

Gen. Bogusław Pacek był funkcjonariuszem komunistycznej bezpieki (oficerem WSW), którą w 1943 r. założyli sowieccy okupanci, i która nieprzerwanie aż do 1990 r. brała czynny udział w politycznych represjach i fałszowaniu historii Polski. Powołanie Packa na stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego jest skandalem, wręcz prowokacją!
Tradycja oręża polskiego jest tak wielka i tak stara jak nasza tysiącletnia historia. Są w niej zwycięstwa, są i klęski, ale nie może w niej być zdrady narodowej, którą było WSW -wojskowe komunistyczne sluzby Moskwie. LWP i WSW, do których należał Pacek, formował nasz wróg i najeźdźca Polski Rosja Sowiecka. Taki człowiek powinien dawno usunąć się w cień, a nie pchać się na afisz. Nie stanowi dobrego przykładu dla obecnych żołnierzy, wychowywanych w duchu patriotyzmu, w miłości do ojczyzny, miłości do Polski.
Ten człowiek będzie też dyrektorem Muzeum Katyńskiego (jako części Muzeum Wojska Polskiego), a przecież to WSW prześladowała Polaków za prawdę o Katyniu! Jawna prowokacja i skandal z tą nominacją

# Lucyna Patriotka

24.02.2024 23:47

W jakiś dziwny niezrozumiały sposób wybielono życiorys tego Pana.
Pacek należał do wojskowej komunistycznej bezpieki - był kapitanem w WSW, za wzorową pracę w stanie wojennym wychwalany, odznaczany i awansowany! Służył w pionie prewencji w Oddziale WSW Gdańsk w okresie stanu wojennego co wiązało się z udziałem w działaniach o charakterze represyjnym!
Muzeum Wojska Polskiego i nasze Wojsko Polskie nie zasługuje na tak wielkie upokorzenie, jakim jest nominacja żołnierza WSW na dyrektora Muzeum. Bardzo zły przykład dla polskiej młodzieży!
Macie nas Polaków za ślepych, głuchych i z zanikiem pamięci???
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy