REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Rzeźba w pniu wyciętego drzewa na Żoliborzu

  5 lipca 2024

alt='Rzeźba w pniu wyciętego drzewa na Żoliborzu'
Nowa rzeźba przy Promyka już jest. Źródło: Facebook/Andre Rzeźba

Kolejny pień drzewa będącego w złym stanie zdrowotnym, zamiast usunięcia - wykorzystany został do urozmaicenia przestrzeni publicznej. Wykonawcą niezwykłej rzeźby jest artysta - Andrzej "Andre" Zawadzki, którego pracę można podziwiać przy ulicy Promyka.

REKLAMA

Po sukcesie projektu budżetu obywatelskiego z 2020 roku, mieszkańcy Żoliborza zdecydowali w głosowaniu o powstaniu nowej, drewnianej rzeźby w dzielnicy.

Budżet obywatelski Żoliborza

- Projekt ma na celu upiększanie przestrzeni publicznej poprzez tworzenie rzeźb w pniach drzew, które miałyby być wycięte. Rzeźby powinny nawiązywać do obszaru, w którym będą powstawały. Dużo drzew, które ze starości są wycinane mogłyby upiększać otoczenie, nawiązywać do historycznych postaci lub rzeczy związanych z danym obszarem dzielnicy Żoliborz - pisał w uzasadnieniu Mateusz Durlik, autor projektu. Jego pomysł, na który zagłosowało 746 mieszkańców dzielnicy, realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Został wyceniony na 30 tysięcy złotych.

Kup bilet

Nowa żoliborska rzeźba nawiązuje do filmu "Avatar"

W marcu wyłoniono wykonawcę projektu. Nowa rzeźba w pniu drzewa znajduje się przy ulicy Promyka. Jej wykonawcą jest artysta - Andrzej "Andre" Zawadzki. Artysta przenosi mieszkanki i mieszkańców do świata baśni, zamieszkiwanym przez niezwykłe zwierzęta, takie jak miś, zając, borsuk, bóbr czy wiewiórka. Wyrzeźbiona roślinność zamierzeniem artysty nawiązuje do krainy z filmu "Avatar".

Podobny projekt zrealizowany został w 2020 roku, także w wyniku zwycięskiego głosowania w budżecie obywatelskim. Powstały wtedy trzy rzeźby zlokalizowane na terenie parku Kępa Potocka i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przedstawiały takie zwierzęta jak: czaplę, pelikana z rybą i bajkową żabę, a także niedźwiedzia oraz orła i dwie sowy.

MB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA