REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Ogromnego pumptracka na Kępie Potockiej nie będzie. Urzędnicy zawalili sprawę

  6 czerwca 2024

alt='Ogromnego pumptracka na Kępie Potockiej nie będzie. Urzędnicy zawalili sprawę'
Pumptrack w parku ks. Janusza na sąsiedniej Woli powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Tak mogło też być w parku Kępa Potocka. Źródło: Miasto Warszawa

Jeden z najbardziej atrakcyjnych projektów złożonych do budżetu obywatelskiego wylądował w koszu. Chodzi o pomysł wybudowania największego w Warszawie toru do jazdy na rowerach, hulajnogach, rolkach, deskorolkach, w miejscu starego toru na Kępie Potockiej. Projekt, który od samego początku był za drogi na budżet obywatelski Żoliborza, urzędnicy powinni byli przenieść do puli miejskiej. Tak się jednak nie stało, gdyż postanowili go... rozdrobnić.

REKLAMA

- W świadomości mieszkańców Bielan i Żoliborza ta lokalizacja kojarzy się z torem do jazdy na rowerze. A skoro ponad 30 lat temu urzędnicy nadali tej przestrzeni charakter toru rowerowego, niech w końcu potencjał tego miejsca zacznie służyć wszystkim zainteresowanym warszawiakom, użytkownikom rowerów, hulajnóg, deskorolek oraz rolek. W tym miejscu może powstać bezpieczny i nowoczesny kompleks torów, na miarę współczesnych oczekiwań i możliwości. Okoliczne przedsięwzięcia o mniejszej skali nie spełniają warunków pełnej ogólnodostępności, jak i miejsca o charakterze szkoleniowym, przeznaczonym dla wszystkich grup wiekowych - wyjaśnia projektodawca, który koszt przedsięwzięcia oszacował na 3,7 mln zł.

Jaki miał być nowy pumptrack w parku Kępa Potocka?

Zgodnie z pomysłem pumptrack na Kępie Potockiej miał być specjalnie zaprojektowanym kompleksem sportowo-treningowym, składającym się z pięciu osobnych sekcji typu pumptrack oraz jednej typu scooter track, o zróżnicowanym stopniu trudności, z przeznaczeniem dla szerokiej grupy użytkowników. Dwie sekcje miały być przeznaczone dla początkujących, czyli dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Na torze kids pumptrack dzieci miały zdobywać nowe umiejętności, ciesząc się urozmaiconą jazdą na bezpiecznym torze, specjalnie zaprojektowanym dla najmłodszych sportowców i ich opiekunów.

Ponadto powstać miały trzy sekcje z torami o różnej długości i poziomie zaawansowania do jazdy płynnej. Najkrótszy tor miał być przeznaczony dla początkujących, ale miał sprawiać przyjemność również bardziej zaawansowanym. Najdłuższy miał być główną atrakcją kompleksu, przeznaczoną dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Trzeci - przeznaczony głównie dla mocno zaawansowanych, miał umożliwiać jazdę grawitacyjną.

Oprócz tego przewidziano osobny tor typu scooter track dla użytkowników hulajnóg, rolek i deskorolek. Dodatkowo powstałyby miejsca siedzące do odpoczynku i regeneracji oraz oświetlenie całego kompleksu.

Wstąp do księgarni

Projekt wylądował tam, gdzie nie powinien

Brzmi świetnie, jednak inwestycji tej nie będzie. Kiedy początkowo wydawało się, że urzędnicy widząc bardzo drogi projekt przeniosą go z puli projektów dzielnicowych do puli projektów ogólnomiejskich, dość niespodziewanie zaczęli proponować inne rozwiązania.

"Projekt w założeniach projektodawcy kwotą przekracza limit przeznaczony na projekt dzielnicowy. Przekazano do weryfikacji i akceptacji zmniejszony zakres, tak aby można wyjść na limit kwotowy, ale projektodawca nie wyraził swojej opinii wobec tej propozycji" - czytamy.

Tak oto jeden z najbardziej atrakcyjnych projektów trafił do kosza, zamiast na czerwcowe głosowanie. Szkoda też, że pomysłodawca od razu nie umieścił go w puli ogólnomiejskiej, co oczywiście nie usprawiedliwia urzędników.

DB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni